Kapat
Apple WWDC 2020 İncelemesi iMac, iOS 14 ve WatchOS 7
iOS 0

Apple WWDC 2020 İncelemesi iMac, iOS 14 ve WatchOS 7

Her sene gerçekleştirdiği geliştirici konferansları ile yeni ürünlerini duyuran Apple, bu yıl da her zaman olduğu gibi yeni bir etkinlik planlıyor. WWDC 2020 olarak adlandırılan ve Dünya Çapında Geliştirici Konferansı olarak çevrilen etkinliğin amacı adından da anlaşılabileceği üzere markanın yeni ürünlerinin geliştiricilere ve kullanıcılara duyurulması oluyor. Her yıl gerçekleştirilen etkinlikte yeni Apple ürünleri bizleri karşılarken bu yıl diğerlerinin aksine biraz farklı geçecek gibi görünüyor.

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının etkisini sürdürüyor olması nedeniyle diğer pek çok etkinlik gibi WWDC 2020 de katılımcılara ev sahipliği yapamadan gerçekleştirilecek gibi görünüyor. Sosyal mesafenin uygulanmadığı durumlarda hastalığın bulaşıcılığının en yüksek seviyeye çıkması nedeniyle bu yıl neredeyse tüm etkinlikler katılımcı olmaksızın yapılıyor. Artık herkesin haberlerde pürdikkat takip ettiği korona virüs tablosu son günlerde oldukça iyiye giderken iyileşen hasta sayısının yeni vaka sayısından fazla olduğu görülebiliyor. Yasakların kalkması ile birlikte vatandaşların çeşitli önlemlere uymaması hastalığın seyrini olumsuz yönde tehdit ederken salgının nasıl bir yol izleyeceğini ise ilerleyen günler gösterecek gibi duruyor.

İnsanlar yeni kurallara alışırken bu düzene ayak uyduran diğer bir taraf da akıllı telefon üreticileri oluyor. Şirketler akıllı telefon tanıtımlarına hız kesmeden devam ederken yeni ürün ve teknolojilerini bu etkinlikte de olacağı üzere katılımcılara yer vermeden yapmaları gerekiyor. Genellikle internet üzerinden gerçekleştirilen bir canlı yayın ile ürünlerini duyuran markalar salgından etkilenen grupların da arasında yer alıyor. Artık herkes maske ve sosyal mesafe ile yaşamaya alışmışken uzun süredir kapalı olan dükkanların açılması ile birlikte ticari dünyada hareketlilikler yaşanmaya başlıyor. Alışveriş alışkanlıkları değişen vatandaşların gelinen konum itibariyle akıllı telefon alışverişlerine yönelmesi de muhtemel görünüyor.

Apple WWDC 2020 Nedir?

Apple’ın geliştirici konferansı WWDC, her yıl gerçekleştiriliyor ve markanın yeni ürün ve teknolojilerini tanıtmasına imkân sağlıyor. Geliştiriciler ve kullanıcılara odaklanılan etkinlik Kaliforniya’da bulunan Apple Park’ta gerçekleştiriliyor. Geleneksel açılış konuşmasının yapılması ile birlikte 22 Haziran’da başlayan etkinlik 26 Haziran’da sona ererken daha çok yazılım tarafında konular konuşulurken yeni işletim sistemlerinin tanıtılması da mümkün oluyor.

Bazı sızıntılar, söylentiler ve kaynaklar WWDC 2020’de yeni iMac, AirPods Studio, AirTags, iOS 14 ve iPadOS 14, ve WatchOs 7 ürünlerini göreceğimizi iddia ediyor.

WWDC 2020 Etkinliğinin En Çok Bekleneni: iMac

WWDC 2020 etkinliği ile birlikte görmeyi en çok beklediğimiz ürünlerin başında yeni iMac geliyor. Apple’ın ikonik bir ürünü olan ve uzun yıllardır hiç gündemden düşmeyen iMac, yeni sürümü ile birlikte estetik operasyon geçirecek gibi görünüyor. Markanın masaüstü taraftaki en gözde ürünlerinden bir tanesi olan iMac, ofis ve evlerde en çok kullanılan ürünlerin başında geliyor. Performansı ile bilinen ve 10 yıldan uzun süredir aynı tasarıma sahip olmasına rağmen hala şıklığını koruyan bu masaüstü bilgisayarın donanım özellikleri her yıl güncellense de tasarımı uzun süredir formunu korumayı başarıyor.

Apple’ın 22 Haziran’da gerçekleştireceği etkinlikte yeni iMac ile birlikte tasarım artık modern çizgilere kavuşması ve günümüz standartlarını yakalaması bekleniyor. Yeni iMac modelinin tasarımı henüz netlik kazanmasa da ortaya atılan iddialar 10 yıldan uzun süredir devam eden kalın ve eşit olmayan çerçevelere sahip klasik tasarımın iPad Pro modeline benzer şekilde eşit ve ince çerçeveler ile değişeceğini belirtiyor. Her sefer olduğu gibi bu modelde de tasarım özellikleri ile birlikte donanım seçeneklerinin de güncellenmesi bekleniyor.

AirPods Studio

Yeni yılda yapılacak tanıtım etkinliğinin en çok beklenen bir diğer üyesi de Apple’ın ilk kablosuz kulak üstü kulaklığı olması beklenen AirPods Studio oluyor. Bir süredir söylentilerin hedefinde olan ve akıllı telefonların haricinde kablosuz kulaklık gibi sektörlere de yönelen markanın böyle bir hamle yapması mümkün görünüyor. Henüz hakkında pek bir şey bilmediğimiz kulaklığın tam kablosuz olacağı ve markanın tescilli yongalarını kullanacağını söylemekte ise herhangi bir sakınca bulunmuyor. Her ne kadar bu üründen bahsederken AirPods Studio ismini kullansak da bunun aslında doğrulanmamış olduğunu belirtmekte fayda var.

Bir Apple ürününden bahsederken en çok dikkat çeken taraflardan bir tanesi olan fiyatın bu modelde 350 dolar civarında olması bekleniyor. Bose ve Sony gibi güçlü rakiplerle mücadele etmek zorunda olan Apple’ın bu kulaklıkta aktif gürültü engelleme özelliğini barındırması kaçınılmazken bu durum fiyata olumsuz etki ediyor. AirPods Studio’nun yurtdışında beklenen fiyattan satışa sunulması ise ülkemizde bu kulaklığı vergiler hariç 2400 TL’ye alabileceğimiz anlamına geliyor. Bu fiyatın üzerine vergilerin de eklendiği durumda kulaklığın hiç de ucuz olmadığını söylemek mümkün oluyor.

WWDC 2020 Etkinliğinin En Gizemlisi: AirTags

Adından neredeyse söz edilmeyen ve pek çok kişinin bilmediği WWDC 2020’de tanıtılması muhtemel ürünlerden bir tanesi de AirTags olarak karşımıza çıkıyor. Apple ekosistemini aktif olarak kullanan ve akıllı telefon, saat ve kulaklık gibi markanın pek çok ürününü kullanan kişileri yakından ilgilendiren bu ürün, eşyalarınızın konumunu takip etmenize yarıyor. Bağlantı noktasında Bluetooth, Wi-Fi ve Apple U1 teknolojilerini kullanması beklenen cihazın Find By uygulaması üzerinden arabanızın anahtarlarını bulabilmenize olanak sağlaması bekleniyor. Henüz oldukça büyük bir belirsizliğin odağında bulunan bu ürünün kaderinin ne olacağını ise süreç gösterecek gibi duruyor.

iOS 14 ve iPadOS 14

Apple's WWDC 2020: what to expect and how to watch

WWDC 2020 etkinliğinde tanıtılacak yazılım ürünlerine gelirken bu tarafta en çok dikkat çekenlerden bir tanesi de akıllı telefon ve tabletler için geliştirilen iOS 14 ve iPadOS 14 ürünleri oluyor. Akıllı telefonlarda kullanılan iOS yazılımı ilk iPhone’dan bu yana hayatımızda olması nedeniyle pek ilgi çekmese de son yıllarda ortaya çıkan ve yalnızca tabletleri ilgilendiren iPadOS daha ilgi çekici olabiliyor. Aynı anda birden fazla pencerede işlem yapma gibi çeşitli özelliklere sahip iPadOS, verimliliğin en üst seviyede olduğu bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Yeniliklerden daha çok performansa daha çok değinilmesi beklenen yeni iOS 14 ve iPadOS 14 sürümleri ile birlikte eklenecek özelliklerin ne olacağı ise merak ediliyor.

iOS 14 ile gelmesi beklenen bazı özellikler:

 • Araçlar ve akıllı duvar kağıtları ile birlikte özelleştirilebilir ana ekran
 • Clips ile birlikte varsayılan uygulamaları değiştirme
 • Arttırılmış gerçeklik haritaları
 • Çevrimdışı Siri
 • Dahili çevirmen
 • Videolar için gezinirken izlemenizi sağlayan resim için resim modu
 • Spor uygulaması
 • iMessage uygulamasında gönderilen mesajların iptal edilebilmesi ve yazıyor ibaresi
 • Telefonumu Bul uygulamasında arttırılmış gerçeklik modu

iOS 14 ile birlikte gelmesi beklenen bazı özelliklerin halihazırda zaten Android tarafında bulunması ise dikkat çekiyor. Arttırılmış gerçekliğin yeni iOS sürümü ile birlikte çok daha ön plana çıktığı açık bir şekilde görünürken bu durum iPhone 12 ailesi ile birlikte gelmesi beklenen LiDAR teknolojisinin çok daha kullanışlı olacağına işaret ediyor.

watchOS 7

Apple's WWDC 2020: what to expect and how to watch

Yarın başlayacak etkinlikte tanıtılması beklenen son ürün ise Apple akıllı saatlerin can damarı olan watchOS 7 oluyor. Akıllı telefon üreticileri sektörün yavaş yavaş doyum noktasına ulaşması ile birlikte yeni özellikler geliştirmede pek cömert davranmadıkları için bu boşluğu çeşitli ürün grupları ile doldurmaya çalışıyor. Bunlardan bir tanesi de hepinizin tahmin edebileceği üzere akıllı saatler oluyor. Giyilebilir teknolojilerin en çok öne çıkan ürünlerinden olan akıllı saatler Apple için de büyük önem arz ediyor. Akıllı telefonda olduğu gibi akıllı saat pazarında da en çok tercih edilen markaların başında Apple geliyor. Apple Watch saatler tasarımları itibariyle birbirinde oldukça benzer olsa da yazılım noktasında işler pek de öyle olmuyor.

watchOS 7 ile gelmesi beklenen bazı özellikler:

 • Uyku takibi
 • Çocuk modu
 • Ekran paylaşımı

Akıllı saatlerin kullanım amaçlarının başında spor aktivitelerinin ve günlük işlerin takibi geliyor. Bu nedenle neredeyse her akıllı saatte uyku takibi standart olarak bulunurken bu durum Apple Watch’da öyle olmuyor. Yeni watchOS ile birlikte bu durumun ortadan kaldırılması ve uyku takibi uygulamasının varsayılan olarak gelmesi bekleniyor. Diğer bir yandan çocuk modu ile birlikte kullanımın ebeveyn kontrolünde sağlanması ve ekran paylaşımıyla da özelleştirilmiş kadranların diğer Apple Watch kullanıcıları ile paylaşılması mümkün hale geleceğe benziyor.

Akıllı telefonlarda olduğu gibi akıllı saatlerde de güncelleme konusu kullanıcıların merak ettiği sorulardan bir tanesi olabiliyor. WatchOS 7, Apple Watch Series 3, Series 4, Series 5 ve yeni çıkan modellerde bulunurken daha eski sürümlere ise sunulmayacak gibi görünüyor. Elbette tüm bunlar henüz onaylanmamış bilgiler olduğundan dolayı tanıtılacak özelliklerde ve dağıtılacak modellerde farklılıklar görülebiliyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir