Kapat
Microsoft Dünya Genelinde Tüm Mağazalarını Kapatıyor!
Haberler 0

Microsoft Dünya Genelinde Tüm Mağazalarını Kapatıyor!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft dünya genelinde tüm mağazalarını kapatıyor! COVID-19 salgın hastalığı ile mücadelede şirketler çalışma sistemlerini fiziksel ofislerden çalışanlarının evlerine taşırken bu konuda adım atan şirketlerden bir tanesi de Microsoft oluyor. Şirketin mağazalarını zaten önümüzdeki yıl kapatacağı ancak COVID-19 salgın hastalığının bu süreci hızlandırarak bugüne taşıdığı iddia ediliyor. Tüm bunların yanı sıra şirketin New York, Londra, Sidney ve Redmond kampüsündeki 4 farklı mağazalarını da deneyim merkezi olarak restore edeceği biliniyor.

Microsoft Dünya Genelinde Tüm Mağazalarını Kapatıyor!

Fiziksel mağazalarının hayatına son verirken günümüzün yeni modası olan e-ticarete yönelmek isteyen şirket, Microsoft.com, Xbox ve Windows platformları üzerinden 190 ayrı pazarda 1.2 milyar aylık müşteri hacmine sahip olduğunu açıkladı. Microsoft her ne kadar fiziksel mağazalarını kapatma kararı almış olsa da yakında satışa sunulacak olan ve PlayStation’un en önemli rakibi Xbox Series X’in satış sürecinde açık olması bekleniyor. Tatil döneminde açık kalacak mağazaların konsolun satışında önemli etkisi olacağı düşünülüyor, şirket kendisi için büyük önem taşıyan oyun konsolunun satışınaysa oldukça değer veriyor.

Microsoft’un yakın zamanda piyasaya sunacağı Surface Neo ve Surface Duo ürünlerinin akıbetinin ne olacağı henüz bilinmese de Surface Neo modelinin çıkış tarihinin ertelenmesi ile birlikte bu ürününün mağazalarda yerini alamayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Surface Duo modeli içinde benzer bir durum olasıyken kullanıcılar bu ürünleri dijital olarak satın alabilecek gibi görünüyor. Şirket COVID-19 sürecinde gelinen nokta ile birlikte pek çok şirketin mağazaları açılırken kendi şubelerini açmaması ile de dikkat çekmişti. Anlaşılan Microsoft çok önce verdiği bir karar ile birlikte fiziksel mağazalardan vazgeçmiş görünüyor.

Daha az maliyetli ve daha az çalışana ihtiyaç duyulan e-ticarette şirketin işten çıkarma politikası uygulamaması ise tebrik ediliyor. David Porter tarafından iş dünyasının önemli sosyal medya platformlarından LinkedIn’de paylaşılan bir gönderide mağazalarda çalışan personellerin işten çıkarılmayacağı ve farklı pozisyonlarda çalışma fırsatı verileceği dile getiriliyor. Aynı zamanda çalışanlarına önem veren şirketin hastalıkla mücadele sürecinde maaşları düzenli olarak ödediği de biliniyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir