Kapat
Android Telefonlarda Ekran Videosu Nasıl Çekilir?
Android 0

Android Telefonlarda Ekran Videosu Nasıl Çekilir?

Android Telefonlarda Ekran Videosu Nasıl Çekilir?

Son zamanlarda fazlaca kullanılan ekran videosu kaydetme özelliğinin aktif olarak kullanılmaya başlaması Android telefonlarda ekran videosu nasıl çekilir sorusunu da beraberinde getirdi. iOS ve Android tabanlı akıllı cihazlarınızdan nasıl ekran videosu çekebileceğinizi sizler için derledik. Sizlerde sunduğumuz ekran kaydetme video uygulama ve adımlarını kullanarak başarılı bir şekilde kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran videosu kayıt alma işlemi sunum yapmak ve editleyeceğiniz herhangi bir videoya ekran görüntünüzü eklemek yahut sadece oyun becerilerinizi göstermek adına kullanabileceğiniz bir özelliktir. Android işletim sistemine sahip telefonlarınızda ekran videosu çekmek için pek çok alternatif bulunuyor.

Android Ekran Videosu Nasıl Alınır?

Android 10 güncellemesi ile yerleşik ekran videosu çekme aracınızı kullanabileceğinizi unutmamalısınız. Android 10 güncellemesini alabilen telefonlarda ekran kaydı alma işlemi, fener uygulamasını açmanız kadar basit bir işlemdir.

Hızlı ayarlar panelini ekranın üstünden aşağı doğru kaydırarak açabilirsiniz. Sola kaydırarak ekran kaydedici öğesine dokunduğunuz takdirde video kayıt işlemini başarılı bir şekilde başlatabilirsiniz. Video kayıt işlemine başladıktan sonra durdurmak için ekranın köşesinde bulunan dur simgesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Videonuz direkt olarak galerinize kaydedilecektir. Bu örnek Samsung marka akıllı cihazlar temel alınarak verilmiştir. Diğer tüm Android 10 destekli cihazlarda da ekran kaydı almak için hızlı panellere ulaşabileceksiniz.

Samsung markalı cihazlar, ekran kaydı aracını farklı Android 10 destekli telefonlar ile kıyaslandığı takdirde biraz daha ileri seviyeye taşıyor. Ekran videosu çekerken üçüncü parti uygulamalardan hatırda kalan, ön kamera aracılığı ile yüzünüzü kayıt altına aldığınız ekran kaydına ekleyebiliyorsunuz.

Android Telefonlarda Ekran Videosu Nasıl Çekilir? Android Telefonlarda Ekran Kaydedici Uygulama Önerileri

Android telefonlarınızda kullanabileceğiniz çeşitli ekran kaydedici uygulamalar bulunmaktadır. İşte bu uygulamalardan bir kaçını sizler için derledik.

ScreenCam Screen Recorder

Telefonu yormayan ve düşük boyutlu bir uygulama arayışı içindeyseniz ScreenCam Screen tam size göre. Stabil bir şekilde çalışan ve sade arayüz ile göz yormayan bu uygulama ile sizlerde reklam sorunları ile uğraşmadan rahatlıkla ekran kaydı yapabilirsiniz.

Mobizen Ekran Kaydedici

Editörlerin en sevdiği uygulamalardan biri olan Mobizen Ekran Kaydedici, Google Play Store üzerinde en yoğun talep gören uygulamalardan biridir. Totalde 2 milyon kullanıcıdan yorum alan bu kayıt uygulaması ile kendinizi de ekran kaydına dâhil edebiliyorsunuz. Arka plana müzik dahi ekleyebileceğiniz bu kayıt uygulaması, sizlerden ekran kaydından çok daha fazlasını sunuyor.

Screen Recorder – No Ads

Adından da anlaşılacağı üzere sizlere asla reklam izlettirmeyeceğine dair taahhüt sunan bu kayıt uygulaması ile ekran kaydı işlemlerinizi çok pratik bir şekilde halledebilirsiniz.

Android Telefonlarda Ekran Videosu Nasıl Çekilir?: Vysor

Diğer uygulamalardan bir miktar farklı olan Vysor, yalnızca bir ekran kayıt uygulaması değildir. Bilgisayarınız üzerinden akıllı telefonunuzu kontrol etmeniz konusunda da yardımcı olmaktadır.

SUPER Recorder

Ülkemizde en çok indirilen uygulamalar arasında yer alan SUPER Recorder AIO Studio firması tarafından üretilmiştir. Sorunsuz bir şekilde indirim sağlayabilmek için Android cihazınızın olması yeterlidir. Bu uygulama yaklaşık 5 MB boyutunda ve 500 binden çok indirilme sayısı ile ülkemizde en tercih edilen uygulamalardandır.

SUPER Recorder uygulaması, görüntülü konuşma yaparken de ekran kaydetme özelliğini barındırmaktadır. Bu uygulamaya talebin çok olmasının en etkili nedenlerinden bir tanesi de budur.

Android cihazlar için ekran kaydetme uygulamaları arayışında olduğunuz zaman, bu uygulamaların barındırdığı diğer özellikleri araştırmanız ya da uygulamalar ile alakalı kullanıcı deneyimlerini öğrenebileceğiniz yorumları okumanız hâlinde size en uygun ekran kayıt uygulamasını bulabileceksiniz.

Android Telefonlarda Ekran Videosu Nasıl Çekilir?: Az Screen Recorder

Ücretli ve ücretsiz iki farklı sürümü bulunan Az Screen Recorder ile ekran kaydını almanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ücretli sürümünde, ücretsiz sürümün aksine ön kamera için ekran kaydı üzerinde bir çerçeve oluşturmasıdır. Bu özellik ise tepki videoları için büyük bir fark yaratmaktadır.

MNML Screen Recorder

Uygulama içi alışveriş ya da çeşitli reklamlar ile kullanıcıyı sıkmayan MNML Screen Recorder, açık kaynak kodlu bir uygulamadır ve MNML minimalden gelir. Uygulamanın arayüzü de hayli minimaldir.

Android Telefonlarda Ekran Videosu Nasıl Çekilir?: InShot

InShot oldukça sevilen ücretsiz bir Android ekran kayıt uygulamasıdır. InShot ile kolay bir şekilde Full HD video ve filigransız bir şekilde ekran kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Ekran kaydı esnasında kayıt durdurma gibi işlemleri tek tıkla yapabilirsiniz. Bu uygulamayı Google Play üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Yardımcı Dokunuş

Google Play üzerinden indirebileceğiniz bir başka ekran görüntüsü uygulaması ise Yardımcı Dokunuş’tur. Çoklu ekran yakalama modları, ekran kaydı ve jest navigasyonu modlarına sahip yardımcı bir dokunuştur.

Ekran kaydı yapmak ve otomatik olarak albüme kaydetmek için birden fazla seçeneğe ihtiyacınız yok. Ekran kaydı aldığınız görüntülerde grafiti ve mozaik gibi çeşitli düzenlemelerde bulunabilir, ekran kaydı avantajını tümü ile yaşayabilirsiniz.

Android Telefonlarda Ekran Videosu Nasıl Çekilir?: Süper Ekran Kaydedici

Google Play’e girerek bu uygulamayı indirebilirsiniz. Süper Ekran Kaydedici uygulamasının avantajları; Tamamen ücretsizdir, kök izni ve filigran yoktur, sınırsız kayıt süresi vardır, sesli anlatım içeren video ekranı yakalama, destek zamanlama kaydı gibi avantajları vardır.

Bunun yanında ücretsiz video düzenleyici ve arka plân müziği ekleyebilme, GIF oluşturma, fırça özelliği (çizmek için), yatay ve dikey ekran kayıt desteği gibi pek farklı ve çeşitli avantajı vardır.

Clear Sound

Sesli oyun kaydetmek ve net ekran görüntüsü almak, müzik ve filtre, altyazı eklemek gibi özellikleri kullanabilmek için tasarlanmış bir ekran kaydedicidir. Kayıt süre sıkıntısı yoktur ve orijinal videolar yapmanız için çeşitli özellikler sunar.

Android Telefonlarda Ekran Videosu Nasıl Çekilir?: GameDuck

Uygulama isminden de belli olduğu üzere oyun videosu kaydetmek için tasarlanmıştır. Hedef kitlesi ise oyun kullanıcılarıdır. Ön kamera kaydı ile oyun videosu yükleme, video ile beraber ses kaydetme gibi seçenekleri bulunan GameDuck ile sorunsuz bir şekilde kayıt işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

DU Recorder

Yaklaşık 10 milyon üzerinden bir indirme alan DU Recorder uygulaması, Android kullanıcıları tarafından en popüler ekran kayıt uygulamalarından bir tanesidir.

DU Recorder uygulamasında, ekran kaydı için herhangi bir süre sınırı bulunmuyor. Aynı zamanda video düzenleme ayarlarına da bu uygulama ile birlikte sahip olabileceksiniz. Ekran kaydını aldığınız videoya filigran eklemesi ise bu uygulamanın kötü bir yanıdır.

Android Telefonlarda Ekran Videosu Nasıl Çekilir?: Telecine

Telefonunuzun tam ekran görüntüsünü video olarak kaydetmenizi sağlayan Telecine uygulaması, arayüzde bir üst katman olarak beliriyor. Kayda başladığınız zaman bu üst katman ortadan kaybolurken, kaydı tamamlamak istediğiniz de katmanın gizlendiği alana giderek dokunmanız gerekiyor.

Google Play Oyunlar ile Ekran Kaydını Nasıl Yapabilirim?

Google Play Oyunlar ile ekran kaydını nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? İşte en basit anlatımı ile Google Play Oyunlar üzerinden ekran kaydı nasıl alınır.

İlk adım olarak Google Play Oyunlar uygulamasını açınız, ardından ekran kaydı almak istediğiniz oyunun simgesine dokununuz. Daha sonra sağ üstte bulunan kamera simgesine dokununuz. Uygulama ekran kaydını hangi kalitede yapmak istediğiniz sorusu tarafınıza yöneltilecek. Seçiminizi yapmanızın ardından kaydı başlatmak için kırmızı düğmeye dokununuz. İşte hepsi bu kadar.

Telefonunuza üçüncü parti bir uygulama indirmenize gerek kalmadan Google Play Oyunlar üzerinden ekran kaydı alabilirsiniz. Bu özelliğin bir dezavantajı bulunuyor ki o da şudur. Bu özellik ancak oyun esnasında kullanılabiliyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir