Kapat
Format Sonrası Windows 10'a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar
Windows 0

Format Sonrası Windows 10’a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar

Format Sonrası Windows 10’a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar

Bilgisayarlarınıza format atarak daha temiz bir kurulum yapmak en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır. Windows 10 için format atmanız ardından kurmanız gereken çeşitli uygulamalar vardır.

Windows 10 ile alakalı bir sorun yaşıyorsanız, kurtarma seçeneklerini uygulayabilirsiniz. Şayet kurtarma seçenekleri ile sorunu çözemiyorsanız geriye kalan tek çare olan format atmayı yapmanız gerekir. Format atmanız ardından hangi programları yükleyeceğiniz elbette ki sizin tercihinizdedir. Fakat olmazsa olmaz uygulamaları sizler için derledik.

İşte format sonrası Windows 10’a yüklenmesi gereken uygulamalar

  • Hızlı Fotoğraf Düzenleme/ PhotoScape
  • Ücretsiz Ofis Yazılım Seti/ LibreOffice
  • Kapsamlı Medya Oynatma/ VLC Media Player
  • Ekran Kaydetme/ OBS Studio
  • İnternet Tarayıcısı/  Google Chrome
  • Bulut Depolama/ Google Drive
  • Dosya İndirme/ uTorrent
  • Dosya Arşivleme ve Sıkıştırma/ WinRAR
  • Alternatif Sanal Sürücü ve Optik Disk Yazma/ Daemon Tools

Format Sonrası Windows 10’a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar: PhotoScape/ Hızlı Fotoğraf Düzenleme

Windows üzerinden ücretsiz kullanabileceğiniz en etkili fotoğraf düzenleme uygulamalarından bir tanesi olan PhotoScape ile Adobe Photoshop’ta bulunan pek çok özelliğe ücretsiz biçimde erişim sağlayabilirsiniz. Temel düzeyde fotoğraf düzenlemek istiyorsanız hayat kurtarıcı uygulamaların en başında gelir.

PhotoScape ile neler yapılabilir?

Bu uygulamayı bilgisayarınıza kurarak çok basit düzenlemeleri kolaylık ile uygulayabilirsiniz. Toplu fotoğraf düzenlemesi yapabilir, baskı işlemlerinizi zorlanmadan halledebilirsiniz. En mutlu anlarınızı birleştirmek için fotoğraf kolajı yapabilir, kendi GIF’inizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında PhotoScape’in fotoğraf sıkıştırma özelliği de vardır. Ekran grüntüsü alma, kolay dosya bulması ve en önemlisi ücretsiz olması gibi özellikleri ile harika bir uygulamadır.  

Format Sonrası Windows 10’a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar: LibreOffice

Açık kaynaklı ve ücretsiz bir ofis yazılımı seti olan LibreOffice, The Document Foundation tarafından geliştirildi.

Belge görüntüleme ve doküman oluşturmak istiyorsanız performansı hayli yüksek bu uygulamayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda Türkçe dil desteği bulunan bu uygulamayı Office’e gerek kalmadan düzenleyebilirsiniz.

Format Sonrası Windows 10’a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar: VLC Media Player

PC dünyasının vazgeçilmez uygulamalarından biri olan VLC Media Player, kolay arayüzü ile Türkçe dil desteği sayesinde hayli kullanışlı bir uygulamadır. Gereksiz ayarlamalar ile vakit harcamamanız adına izlemek istediğiniz videolar ve filmlerin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Sayısız özelleştirme ve kolay altyazı entegrasyonu ile bilgisayar dünyasının en tercih edilen Playerına ücretsiz erişim sağlayabilirsiniz.

Format Sonrası Windows 10’a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar: OBS Studio

Windows üzerinde yaptığınız herhangi bir işlemin ekran kaydını almak ya da oynadığınız herhangi oyunu kaydetmek ve ardından paylaşmak isterseniz, kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz kayıt programlarının başında OBS Studio gelir.

Format sonrası Windows 10’a yüklenmesi gereken uygulamalar içinde en çok talep görenlerden biridir.

Format Sonrası Windows 10’a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar: Google Chrome

Hayli hızlı olan Google Chrome uygulaması, diğer tarayıcılar arasında en güvenilir tarayıcıdır. Kolay uygulanabilir ve kolay adres aranabilir. Sadelik olarak hayli güzel bir tasarıma sahip olan Chrome, yeni pencere açılması bakımından da kullanışlıdır. Bilgisayarınız için üst düzey bir deneyim sunan Google Chrome, format attığınız bilgisayarınız için ilk yüklemeniz gereken uygulamalardandır.

Format Sonrası Windows 10’a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar: Google Drive

Fotoğraflar ve metin dosyaları ile videolar, ses dosyaları gibi çizimler Google Drive ile birlikte güvenle depolanabilmektedir. Bilgisayar üzerinden Google Drive’e yüklediğiniz herhangi bir dosya ya da görseli, telefonunuzdan ya da tabletinizden görebiliyorsunuz. Başka kullanıcılar ile de paylaşım yapılabiliyor. Google Drive bünyesindeki her bilgi, Google sistemi tarafından korunuyor. Dosyalar kesinlikle herhangi 3. Kişi ile paylaşılmamaktadır.

Format Sonrası Windows 10’a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar: uTorrent

İndirmek istediğiniz büyük dosyalara ultra hızlı ulaşmaya hazır mısınız? İnternet buluşları içerisinde en etkili uygulamalardan biri olan uTorrent, Türkiye’de hayli fazla kullanılıyor. Büyük verilerin transferlerinde en hızlı çözümü sunan uTorrent ile zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Format Sonrası Windows 10’a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar: WinRAR

Yaklaşık 25 yıldır hayatımızda olan ve hemen herkesin aşina olduğu program olan WinRAR ile hem dosyalarınızı sıkıştırarak internete daha hızlı yükleme sağlayabilir hem de dosyalarınızı arşivleyerek daha düzenli ve toplu durmasını sağlayabilirsiniz. Windows 10 için vazgeçilmez uygulamalar ile sizlerde dosyalarınızı daha konforlu bir şekilde sıkıştırabilirsiniz.

Format Sonrası Windows 10’a Yüklenmesi Gereken Uygulamalar: Ninite

Windows işletim sistemine kurmak istediğiniz herhangi program ve eklentileri kolaylık ile kurabilmeniz için geliştirilen bir yazılımdır. Peki, uygulamayı kullanmak için ne yapmak gerek? İlk olarak web servisini ziyaret ederek karşınıza çıkan liste içinden hangi temel Windows programlarını yüklemek istiyorsanız seçiyorsunuz. Seçiminizi tamamladıktan sonra yapmanız gereken tek şey ‘get ınstaller’ tuşuna basmaktır.

Skype

İnternet üzerinden dünyadaki herhangi kullanıcı ile mesajlaşarak görüntülü ve sesli iletişimde kalmanıza yardımcı olan bir iletişim programıdır. Dünyada bilgisayar kullanıcıları tarafından hayli fazla kullanılan ücretsiz görüntülü sohbet, mesajlaşma uygulamalarının başında gelir. Skype,  internet aracılığı sayesinde ücretsiz bir şekilde iletişimde kalmanıza yardımcı oluyor.

F.Lux

Bilgisayar başında uzun süre çalışmak durumunda kalan kişilerin göz yorulmasına bağlı olarak yaşadığı rahatsızlıkların önüne geçebilmek için monitörünüzün ışık ayarını sağlıyor. Gözlerinizin ağrıması ya da diğer şikâyetlerinizi ortadan kaldırabilmek için ortama ve saate göre otomatik ayarlanan F.Lux’u mutlaka denemelisiniz. Bütün monitörlerin ışık ayarları gün ışığına odaklıdır.

CCleaner

Ücretsiz bir sistem bakım ve optimizasyon programı olarak fazlaca tercih edilen CCleaner ile bilgisayarlarınızı ilk günkü performansı ile kullanabilirsiniz. Bilgisayar temizleme araçları içinden çok tercih edilen bu uygulama, gereksiz tüm dosyaları siler ve kayıt defterindeki hataları düzeltir. CCleaner, aynı zamanda bilgisayar hızlandırma içinde tercih edilir.

Microsoft OneNote

Günlük rutininizi takip etmeyi bir alışkanlık haline getirdi iseniz ajandaya sahip olmak yerine dijital bir planlama talep edebilirsiniz. Windows 10’a entegre olabilen Microsoft OneNote en başarılı uygulamalardan biridir. Şayet notlarınızın arasında kaybolmak istemiyor ve düzenli bir şekilde takibini yapabilmek istiyor ücretsiz bir şekilde kullanımınıza sunulan Microsoft OneNote tam size göre.

Kodek & Codec

Her dosyasının uzantısı bilgisayar ortamında farklıdır. Bazı dosyaları hemen her media player desteklemez bu yüzden bu dosya uzantılarının açılabilmesi için codec programına ihtiyaç duyulur.

Adobe Reader

Herhangi banka ya da kredi kartı ekstresi ya da pdf uzantısı gibi dosyaları görüntülemek için gereken bir programdır. Adobe Reader ile birlikte pdf dosyalarınızı sorunsuz bir şekilde açabilirsiniz. Format sonrası işlemlerinizi devam ettirirken en gerekli uygulamalardan birisidir.

Net Framework

Bu uygulama ile NET tabanlı uygulamalar oluşturarak ve çalıştırmak için gerekli ortam kullanılabilir, Hazır kütüphanelerle programlama süresi azaltılacak. Bu şekilde sonuca çok daha hızlı ulaşılabilir. Framework’un bakımı ve yönetimi oldukça kolaydır. Bu uygulama kişiye güvenli bir çalışma ortamı sağlar. XML formatı ile uyumlu şekilde çalışır. Bu sayede sayfaların kolaylık ile yazılmasını sağlayacağından hem daha güçlü hem de daha esnek bir hâl alacaktır.

Daemon Tools

Dünyanın en fazla kullanılan sanal CD ve DVD sürücü emülatörüdür. Daemon Tools’u kullanarak bir DVD yahut CD dosyasını bilgisayarınıza klonlayabilirsiniz. Ya da klonlanmış bir dijital kopyayı bilgisayarınıza fiziksel bir şekilde bağlıymış gibi gösterebilirsiniz. Yılların verdiği deneyim ve ücretsiz olması Daemon Tools’un tercih edilmesindeki en önemli etmenlerdendir. İndirmiş olduğunuz ISO dosyalarını açmak için sanal sürücüye ihtiyaç duyarsınız.

Bilgisayarınızın daha hızlı bir şekilde çalışması için attığınız Format sonrası Windows 10’a yüklenmesi gereken uygulamalar hakkında daha çeşitli bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir