Kapat
Doğru Alışveriş Nasıl Yapılır? 10 Altın Kural!
Genel 0

Doğru Alışveriş Nasıl Yapılır? 10 Altın Kural!

Ülkemizdeki bilinçli tüketici sayısının son yıllardaki hızlı yükselişi olumlu etkileri de beraberinde getirmeyi başardı. Süpermarketlerde alışveriş yapan kişiler bir ürünü satın almadan önce nelere dikkat etmeli, satın aldıktan sonra karşılaştığı durumlar hakkında nasıl bir yol izlemeli Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar 10 maddede açıkladı. İşte doğru alışveriş nasıl yapılır sorusunun cevabı!

Türkiye, bilinçli tüketicilerin artması ile birlikte pozitif bir adım atarken son yıllarda tüketim malları ile sorun yaşayan kişilerin yetkili mercilere ulaşması da son derece kolaylaştı. Tüketici Hakem Heyeti başta olmak üzere yetkili merciler tüketicilerin şikayetlerini dinleyerek kısa sürede çözüme kavuştururken vatandaşlar ise bu durumdan oldukça memnun. Olağandışı COVID-19 pandemi süreci ile birlikte bu süreç de her ne kadar eskisi kadar hızlı işlemese de böyle bir mercinin olması sevindirici.

Peki Doğru Alışveriş Nasıl Yapılır? İşte Tüketici Hakları Derneği Başkanı’ndan 10 Altın Kural!

  1. Olabildiğince yerli üretim kaliteli ürünlere yönelmeye çalışın.
  2. Alışveriş sonrasında karşılaştığınız durumlar karşısında mağdur olmamak adına mutlaka fiş, garanti belgesi ya da fatura alın.
  3. Etiket fiyatı ile kasadaki fiyatın farklı olmasına karşın her zaman ürünlerin fiyatını kontrol edin, bu gibi durumlarda ürünleri etiket fiyatı üzerinden alın.
  4. Tercihlerinizde yalnızca firmaların yaptığı reklamlar doğrultusunda hareket etmeyin, araştırın.
  5. Piyasada çok sayıda bulunan bir ürünü satın almadan önce fiyat araştırması yapmayı ihmal etmeyin, alım gücünüzü aşarak gereksiz borçlanma içerisine girmekten kaçının.
  6. Tüketiciye ve haklarına değer veren, saygı gösteren üreticilerin ürünlerini tercih etmeye çalışın. Üreticisinin belli olmadığı ürünlerden her durumda kaçının.
  7. Alışverişlerinizde sağlıklı, güvenli ve kaliteli ürünleri tercih edin.
  8. Vadettiğini karşılamayan ürünleri iade edin, gerekli durumlarda şikâyet etmekten kaçınmayın.
  9. İnternet ve sosyal medya mecralarından tanıtımı yapılan ürünlerde ayrıca dikkatli olun, gerekli araştırmayı yapmaktan çekinmeyin. Siparişinizi getiren kargo görevlisinden paketi açması için talepte bulunun.
  10. Satın alacağınız ürünü mümkünse gözünüzle, burnunuzla ve elinizle inceleyin.

Kandırılmamak ve bütçenizi doğru kullanmak için dikkat etmeniz gereken doğru alışverişin 10 altın kuralı işte bu kadar!

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir