Kapat
Xiaomi Mi Band 5 İncelemesi: Alınır mı Alınmaz mı?
Ürün İnceleme 0

Xiaomi Mi Band 5 İncelemesi: Alınır mı Alınmaz mı?

Xiaomi’nin en popüler akıllı bileklik serisi Mi Band’a yeni bir üye katıldı, işte karşınızda Mi Band 5 incelemesi! Tarihler 6 Nisan 2010’u gösterdiğinde, Çin’in başkenti Pekin’de kurulan Çinli elektronik şirketi Xiaomi, kuruluşunun üzerinden 10 yıl sonra bugün dünyanın en önemli akıllı telefon üreticileri arasında yerini aldı. İleri teknolojinin yaygın olduğu ve yeni teknolojilerin geliştirildiği Çin’de hayata geçen markanın en önemli ürün grubu ise pek çok kişinin de bildiği üzere akıllı telefonlar oldu. Xiaomi, her ne kadar akıllı telefon modelleri ile öne çıksa da geliştirdiği teknolojik ürünler bununla sınırlı değildi. Dizüstü bilgisayarlar, ses sistemleri, kişisel bakım ürünleri, akıllı yaşam teknolojileri ve en önemlisi de giyilebilir teknoloji markanın üzerinde çalıştığı ürün gruplarından yalnızca birkaçıydı.

Giyilebilir teknolojilerin son yıllarda oldukça popüler hale gelmesiyle pek çok marka bu alanda ürünler geliştirmeye ve bu ürünlerini kullanıcılarla buluşturmaya başladı. Bu furyaya uyum sağlayan markalardan bir tanesi de tahmin edebileceğiniz üzere Xiaomi oldu. Akıllı saatlerin ve akıllı bilekliklerin en önemli olduğu giyilebilir teknolojilerde Xiaomi oldukça başarılı ürünler hazırlayarak kullanıcıların memnuniyetini kazanmayı başardı. Apple, Huawei ve Samsung gibi güçlü rakiplerin bulunduğu bu sektörde artık en güçlülerden bir tanesi de Çinli akıllı telefon üreticisiydi.

Özellikle akıllı bileklik konusunda çalışmalar yapan Xiaomi, Çinli olması nedeniyle zaten uygun fiyatlıydı, hal böyle olunca şık tasarım, etkileyici özellikler ve uygun fiyatın Mi Band serisinde birleşmesi markayı zirveye taşıyan hamle oldu. İlk modelinde ekransız bir tasarıma sahip olan Mi Band, sonraki modellerinde merdivenin basamaklarını hızla çıkmaya başladı. Xiaomi’nin ilk ekranlı akıllı bilekliği olan Mi Band 2, dünya genelinde büyük bir ilgi ile karşılandı ve oldukça yüksek satış rakamlarına ulaştı. Bundan 4 yıl önce tanıtılan bu akıllı bilekliğin başarılı olmasının arkasındaki nedenler ise son derece açıktı şık tasarım, etkileyici özellikler ve uygun fiyat.

Xiaomi’nin Mi Band efsanesi böyle hayat bulurken yeni tanıtılan Mi Band 5 ile birlikte ise işler hayli değişti. Yeni tanıtılan akıllı bileklik modellerinin uygun fiyatlı olmaması ve büyük yenilikler sunmaması kullanıcıların en çok dikkatini çeken konulardan bir tanesi haline geldi. Mi Band 5 her ne kadar başarılı bir model olsa da artık akıllı bilekliklerin 300 TL’ye varan fiyatlarla satılması ve büyük geliştirmelere ev sahipliği yapmaması kullanıcıların aklında bir soru işareti oluşturdu. İşte iyisiyle, kötüsüyle Mi Band 5 incelemesi!

Mi Band 5 İncelemesi: Alınır mı Alınmaz mı?

Bugüne kadar akıllı bileklik dünyasının en önde gelen modelleri arasında yer alan Mi Band ailesinin yeni modeli Mi Band 5 geçtiğimiz aylarda tanıtıldı. Yeni akıllı bilekliğin ülkemizde satışa sunulması ile birlikte kullanıcıların bu ürüne karşı olan ilgisi de hayli arttı. Xiaomi’nin en yeni akıllı bileklik modeli Mi Band 5’de Mi Band 4’e kıyasla çok fazla bir değişikliğe gidilmedi. Tasarımsal iyileştirmeler ve ufak dokunuşlar haricinde pek bir yeniliğin yer almadığı modelde en önemli değişimlerden bir tanesi ise kullanışlılık tarafında yaşandı.

Kullanıcıların en çok şikâyet ettiği konulardan bir tanesi olan bilekliği şarj etmek için kordonun çıkartılması durumu Mi Band 5 ile çözüme kavuşturuldu. Yeni geliştirilen bir şarj mekanizması ile bilekliğin arka tarafına taşınan şarj girişi kordonu çıkartmaya gerek kalmadan şarj etme imkanını da beraberinde getirdi. Mi Band 5 ile ekran boyutu 1,1 inçe yükselirken spor seçeneklerinde ve bilekliğin fonksiyonlarında iyileştirilmeye gidildi. Pek çok fonksiyonun eklenmesi ile Mi Band 5 modeli ile birlikte akıllı saatlere olan ihtiyaç da azalmış oldu.

Mi Band 5, her ne kadar bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği fonksiyonlara fazlasıyla cevap verse de herhangi bir mikrofona sahip olmadığı için akıllı telefon görüşmelerine izin verememekte, mesaj yazılamaması nedeniyle de tam anlamıyla akıllı saatlerin yerini alamamakta. Ancak akıllı saatlere kıyasla olan fiyat avantajı kullanıcı nezdinde büyük bir avantaj sağlamakta. Bu nedenle özellikle ülkemizde akıllı saatler kadar tercih edilen ürünlerden bir tanesi de akıllı bileklikler olmaktadır. Mi Band 5’in fiyatı ise ülkemizde 300 TL civarındadır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir