Kapat
Sosyal Medya Hesaplarınızı Daha Güvenli Hale Getirecek Tavsiyeler
İnternet 0

Sosyal Medya Hesaplarınızı Daha Güvenli Hale Getirecek Tavsiyeler

İnternetin hızla gelişimi ve günümüzdeki halinin beraberinde getirdiği en büyük yeniliklerden bir tanesi olan sosyal medya platformları bugün hemen hemen herkesin az ya da çok içerisinde bulunduğu bir mecra olarak karşımıza çıkıyor. Yanımızdan bir an olsun ayırmadığımız akıllı telefonlarımızda her an yüklü olan sosyal medya platformları yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Akıllı telefon başta olmak üzere teknolojik aletlerle biraz olsun yakın olan kişilerin mutlaka en az bir sosyal medya platformunda üyeliği bulunuyor, hal böyle olunca sosyal medya hesaplarınızı daha güvenli hale getirecek tavsiyeler de büyük önem arz ediyor.

Zaman zaman ortaya çıkan veri hırsızlıkları yüzbinlerce hatta milyonlarca kişinin bilgilerinin internet ortamında sergilenmesi ile sonuçlanabiliyor. Tehditlere açık ve kötü amaçlı kişilerin odak noktasında olan sosyal medya platformları güvenliğin sağlanamaması halinde can sıkıcı bir hal alabiliyor. Bu noktada profillerin güvenliğini sağlamak ise kullanıcıya düşen en büyük sorumluluk oluyor. Zayıf şifre kullanımı, kişisel bilgilerin internet ortamında paylaşılması ve hesabın başka kişiler ile ortak kullanılması gibi durumlar güvenlik ihlalini en üst seviyeye çıkaran faktörler arasında yer alıyor. Sosyal medya hesaplarınızı daha güvenli hale getirecek tavsiyeler ise doğru uygulanması halinde sizi büyük bir yükten kurtarıyor.

Bir saldırıyı önlemek için ilk olarak bu saldırının nasıl yapıldığını bilmek ve bu doğrultuda önlemler almak gerekiyor. Sosyal medya platformları üzerinden hesabınıza yapılan saldırılar genellikle yemleme adı verilen bir saldırı türü ile gerçekleştiriliyor. Bu senaryoda kötü amaçlı kişi hesap sahibiyle özel mesaj veya e-posta yoluyla iletişim kurarak güvenli olmayan bir bağlantı gönderiyor ve kullanıcı bu linke tıklaması halinde hesabına olan erişimini kaybediyor. Bu noktada daha güvenli bir internet deneyimi için bilinçli bir kullanıcı olmak ve her linke tıklamamak alabileceğiniz en temel önlemlerin başında geliyor. Hesabınızın güvenliğini bir sonraki seviyeye taşıyabileceğiniz diğer yöntemlerin birçoğu ise teorik işlemlere dayanıyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Daha Güvenli Hale Getirecek Tavsiyeler

Kullanmadığınız Sosyal Medya Hesaplarını Dondurun veya Kapatın

Kullanmadığınız sosyal medya hesaplarının açık bulunması kötü amaçlı kişilerce kolayca ele geçirilerek güvenliğinizi tehdit eden bir unsur haline gelebilir. Bu nedenle artık kullanmayacağınızdan emin olduğunuz sosyal medya hesaplarını dondurmak veya kapatmak kesinlikle doğru bir tercih olacaktır. Dondurulmuş hesapların giriş yapılması halinde tekrar aktif hale gelmesi güvenlik tehdidine son vermeyeceği için hesabınızı tamamen kapatmak iyi bir seçenektir.

Güvenli Bir Şifre Kombinasyonu Kullanın ve Her Yerde Aynısını Tercih Etmeyin

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi olan güvenliksiz şifre kullanmak sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini tehdit eden unsurların da başında gelmektedir. Kötü amaçlı kişiler tarafından bilinirliği ispatlanmış, sıralı şifreler kullanmak hesabınızın açık hedef haline gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle farklı karakterlerden oluşan güçlü bir şifre kullanmak son derece önemlidir. Şifre konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise tüm hesaplarınızda aynı şifreyi kullanmamaktır. Tüm üyeliklerinizin aynı şifreye sahip olması halinde bir platformda meydana gelen veri hırsızlığı tüm hesaplarınızın bu olaydan etkilenmesi ile sonuçlanabilmektedir.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Daha Güvenli Hale Getirecek Tavsiyeler: İki Adımlı Doğrulama Özelliğini Deneyin

Son yıllarda popüler olan ve sosyal medya hesaplarınızın güvenliği için en önemli önlemlerden bir tanesi olan iki adımlı doğrulama seçenekleri son derece önemlidir. E-posta ve şifre ile giriş yaptıktan sonra SMS veya uygulama aracılığıyla ekstra bir güvenlik önleminden geçmenizi sağlayan iki adımlı doğrulama özelliği hesabınızı kötü amaçlı kişilerden korumada önemli rol oynamaktadır. Pek çok sosyal medya platformunda yer alan bu özelliği hala kullanmıyorsanız bir an önce etkinleştirmenizi tavsiye ederiz.

Belirli Aralıklarla Hesap Etkinliklerinizi Kontrol Edin

Instagram ve çeşitli sosyal medya platformlarında hesap etkinliklerinizi kontrol edebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Hesabınızın giriş çıkışlarını ve çeşitli aktivitelerini takip edebileceğiniz bu ekranda kötü amaçlı kişiler tarafından yapılan giriş denemelerini de görüntüleyebilmektesiniz. Düzenli aralıklarla hesap etkinliklerini kontrol etmek yapılmış ya da yapılacak saldırılar hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Şüpheli giriş denemeleri e-posta yoluyla da bildirilebileceği için güncel e-posta adresinizi arada bir kontrol etmek de son derece faydalıdır.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Daha Güvenli Hale Getirecek Tavsiyeler: Hesabınıza Erişim İzni Olan Uygulamaları Kaldırın

Size takipçi ya da beğeni göndererek popüler olma vaadinde bulunan internet siteleri üzerinden hesabınıza erişim izni vermek pshing yani yemleme adı verilen saldırı türünün en yaygın örneklerinden bir tanesidir. Hesabınıza erişim iznini elde eden kişilerin sizin haberiniz olmadan başka kişileri takip etme ve mesaj gönderme gibi faaliyetlerde bulunabilmektedirler. Bu nedenle hesabınıza erişim izni isteyen uygulamalara giriş yapmadan önce iki defa düşünmeniz hesabınızın güvenliği için son derece önemlidir.

Akıllı Telefon ve Bilgisayarlarınızın Yazılımlarını Güncelleyin

Sosyal medya platformları üzerinde elde ettiğiniz kazanımların ardından yapmanız gereken diğer işlemler ise hesaplarınıza giriş yaptığınız cihazlar tarafındandır. Cihazlarınızın yazılımlarını güncellemek, orijinal lisanslar kullanmak ve düzenli olarak virüs taraması yapmak sosyal medya hesaplarınızın güvenliği için son derece önemlidir. Hesaplarınızın güvenliğine her ne kadar dikkat gösterseniz de kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilmiş bir bilgisayar üzerinden hesabınıza giriş yapmanız en büyük güvenlik açıklarından bir tanesidir.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Daha Güvenli Hale Getirecek Tavsiyeler: Şifrenizi Belirli Aralıklarla Güncelleyin

Sosyal medya platformlu ve internet siteleri her geçen gün daha güvenli bir ortam sunmak için çalışsalar da kötü amaçlı kişiler de buna karşın çalışmalarına devam etmektedir. Ortaya çıkan yeni şifreler güvenlik zaafiyeti oluştururken aynı şifreyi tercih etmiş olan hesapların da riske girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle şifrenizi güçlü bir tercih ile değiştirdikten sonra belirli aralıklarla güncellemek hesabınızın güvenliğini en üst seviyeye taşıyacaktır. İnternet bankacılığı gibi bazı platformlarda bu durum artık zorunlu hale getirilmiştir.

Hesabınızı Arkadaşlarınızla ya da Başka Kişilerle Paylaşmayın

Sosyal medya platformları bireysel ve kurumsal hesaplar üzerine kurulmuş ve buna göre geliştirilmiştir. Sahip olduğunuz bireysel hesabı arkadaşlarınızla ya da tanıdıklarınızla paylaşmak doğrudan tehdit oluşturmaktadır. Karşınızdaki kişi bunu bir güven göstergesi olarak algılasa bile ilerleyen süreçte hesabınıza erişim sahibi bulunan kişinin sizin adınıza gönderiler paylaşması, mesajlar göndermesi ve sizi zor durumda bırakması olağandır. Bu nedenle hesabının güvenliğine önem veren kişilerin dikkat etmesi gereken önemli konulardan bir tanesi de hesaplarını 3. Kişiler ile paylaşmamaktır.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir