Kapat
Bilgisayar Seri Numarası Nasıl Öğrenilir? (Windows 10)
Windows 0

Bilgisayar Seri Numarası Nasıl Öğrenilir? (Windows 10)

Geçmişten bugüne en yaygın olarak kullanılan teknoloji aletlerinin başında gelen bilgisayarlar zamanla dizüstü ve masaüstü gibi farklı kollara ayrılsalar da her teknolojik cihaz gibi onların da kendilerine özel bir kimlikleri bulunmaktadır. Her bilgisayarı birbirinden ayıran bu kimliğe seri numarası ismi verilirken kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi bilgisayar seri numarası nasıl öğrenilir sorusudur.

İşletmelerde ya da çok sayıda cihazın bağlı bulunduğu evlerde cihazların kaydını tutmak, cihazlarla ilgili sorunları gidermek, garanti durumunu kontrol etmek ya da bilgisayarınıza uygun yedek parça siparişi vermek için pek çok noktada seri numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların birçoğunda bu seri numarası kasanın altında yer alan bir etikete işlenmiş olsa da uzun süre kullanılmış olan cihazlarda bu etiketin bulunmaması muhtemeldir. Bu nedenle seri numarasına ihtiyaç duyan kişilerin rehberimizde yer alan farklı yöntemleri denemesi gerekmektedir.

Bilgisayar Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar seri numarası nasıl öğrenilir sorusunun birden fazla cevabı bulunsa da bu soruyu cevaplamanın en kolay yollarından bir tanesi daha önce de belirttiğimiz gibi kasanın altında bulunan etikettir. Eğer bu etiket cihazınızda mevcut değilse geriye BIOS’unuzu kontrol etmek ve Komut İstemi’ni ya da PowerShell’inizi kullanarak seri numaranızı öğrenme kalmaktadır. Bunlar arasından BIOS ayarları yine en kolay yöntemlerden bir tanesiyken bazı kişiler için bu sisteme göz atmak karışık gelebilmektedir. Bu nedenle rehberimizde son kullanıcı gözünden seri numarası öğrenme işleminin detaylarına yer verdik.

PowerShell Kullanarak Seri Numarası Bulma

  • İlk olarak başlatı açın, PowerShell araması ile programımızı bulun ve yönetici olarak çalıştırın.
  • Bilgisayarınızın seri numarasını öğrenmek için Get-WmiObject win32_bios | select Serialnumber komutunu yazın ve çalıştırın.
  • Gelen uyarıyı onaylayın.
  • Karşınıza çıkan bilgisayarınızın seri numarasını not alarak saklayın.

CMD Kullanarak Seri Numarası Bulma

  • İlk olarak başlatı açın, Komut İstemi araması ile programımızı bulun ve yönetici olarak çalıştırın.
  • Bilgisayarınızın seri numarasını öğrenmek için wmic bios get SerialNumber komutunu yazın ve çalıştırın.
  • Gelen uyarıyı onaylayın.
  • Karşınıza çıkan bilgisayarınızın seri numarasını not alarak saklayın.

Elde ettiğiniz seri numarası ile yedek parça araştırması, garanti durumu sorgulama ve ağ arşivi tutmak gibi istediğiniz tüm işlemleri yapabilirsiniz. Bilgisayarınızın adını öğrenmek içinse CMD Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırdıktan sonra wmic csproduct get name komutu ile bilgisayarınızın adına ulaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir