Kapat
Twitter Hacklendi: İşte O Gece Yaşananlar!
Gündem 0

Twitter Hacklendi: İşte O Gece Yaşananlar!

Twitter hacklendi, ünlü sosyal medya platofrmu dün gece yaşanan hack olayı ile gündeme geldi. Aralarında Apple, Elon Musk, Bill Gates gibi pek çok ünlü isim ve kuruluşun da bulunduğu onaylı hesaplara yönelik saldırıda pek çok hesap ele geçirilirken kötü amaçlı kişiler ise yüklü miktarda BTC ile kayıplara karıştı. Twitter hacklendi haberleri dünya genelinde büyük yankı uyandırırken olaya ilişkin detaylar ise netleşmeye başladı.

Dün akşam saatleri itibariyle ciddi bir takipçi kitlesine sahip olan Elon Musk, Jeff Bezos ve Bill Gates gibi isimlerin Twitter hesaplarından 1000 dolar Bitcoin karşılığında 2000 dolar verileceğine dair paylaşımların yapılması ile gözler popüler sosyal medya platformuna çevrildi. Onaylı ve geniş kitlelere hitap eden isim ve kuruluşların hesaplarından yapılan benzer paylaşımlar kısa sürede pek çok hesapta yayınlandı. Devasa büyüklükteki bu saldırının yalnızca kullanıcılardan BTC istemek üzerine kurulması ise şaşırttı.

Paylaşımların yapılmaya başlanması ile birlikte harekete geçen hesap sahipleri ve Twitter, paylaşımların bir kısmını silse de sürekli olarak gelen yeni tweetler olayın büyümesine neden oldu. Paylaşım yapan hesapların kamuoyunda güvenilirliklerinden ötürü kötü niyetli kişilerin tuzağına düşenler BTC gönderirken, olayın üstünden çok kısa bir süre geçmişken 65.000 dolar birikti. Olayların bir süre daha devam etmesi ile birlikte dolandırıcıların elde ettiği gelir de hayli yükseldi.

Bu Olay ile Apple Twitter Hesabından İlk Paylaşım Yapıldı

Ürünleri ile tüm dünyada büyük nam salan Apple, 2016 yılında Twitter hesabını oluşturmuş ancak üzerinden geçen 4 yıl boyunca herhangi bir paylaşım yapmayarak bu hesabı adeta âtıl duruma getirmişti. Şirketin yönetim kurulu da dahil olmak üzere hiç kimseyi takip etmeyen bu hesabın 4,6 milyon takipçiye sahip olması ise bazı kişilerin bu tuzağa düşmesine ve 1000 dolar zarar etmesine neden oldu. Kötü amaçlı kişilerin Twitter genelinde yürütmüş olduğu saldırının kurbanları arasında yer alan resmi Apple hesabı da bu işten nasibini aldı. İlgili kişilerin durumu fark etmesi ile paylaşım kısa sürede kaldırılırken bu süreçte belirtilen hesaba Bitcoin transfer eden kişiler ise mağdur oldu.

Twitter Hacklendi, Onaylı Hesapların Paylaşım Yapması Engellendi

Onaylı ve yüksek takipçili hesapların hedef alındığı saldırıda aralarında Elon Musk, Apple, Bill Gates, Jeff Bezos, Uber gibi isimlerin de yer aldığı pek çok hesap ele geçirildi. Bu hesaplar üzerinden yapılan aldatıcı paylaşımlar pek çok kişinin mağdur olmasına ve paralarını kaptırmalarına neden oldu. Dolandırıcılığıa aracı olan hesapların sahipleri ya da yetkilileri durumu fark ettiklerinde paylaşımları kaldırsalar da saldırganlar benzer paylaşımları sürekli olarak yapmaya devam etti. Bu durumun önüne geçmek isteyen Twitter ise çareyi onaylı hesapların paylaşım yapmasını engellemekte buldu. Olayın üstünden birkaç saat geçmişken saldırıların hedefinde olan hesapların paylaşım yapması engellendi. Twitter bu hamlesi ile olaya ilişkin geçici bir çözüm üretmiş olurken diğer bir taraftan hataya neden olan durumu araştırma fırsatı elde etti.

Twitter Hacklendi Peki Ya Nasıl?

Dün akşam saatleri itibariyle büyük bir saldırının hedefinde yer alan Twitter, pek çok kişinin mağdur olması ve dolandırıcıların 100 bin dolardan fazla gelir elde ederek ortadan kayboldukları olaya tanık oldu. Kendi sistemleri aracılığıyla gerçekleştirilen bu saldırının saldırganlara birkaç saat içerisindeki geliri ise tam 100 bin doların üzerinde oldu. Durumun netleşmesi ile o gece yaşananları anlatan Twitter, Kirk kod adlı bilgisayar korsanının saldırısını nasıl gerçekleştirdiğine dair elde edilen detayları açıkladı.

Twitter’ın yapmış olduğu açıklamada Kirk kod adlı bilgisayar korsanının dün gece gerçekleştirmiş olduğu saldırının Twitter yönetim aracı ile yapıldığı aktarılırken yalnızca Twitter çalışanlarının erişebildiği bu panelin hesapların bilgilerinin değiştirilebilmesine, detaylarının öğrenilebilmesine hatta ve hatta hesapların askıya alınabilmesini sağladığı öğrenildi. Dün gece yaşananlar ile Twitter’ın açıklaması uyuşurken korsanın bu saldırıyı bir personelin bilgilerini elde ederek yaptığı düşünülüyor. Bir Twitter çalışanının hatası üzerine saldırganın yalnızca birkaç saat içerisinde 100 bin dolardan fazla gelir elde ederek kayıplara karıştığı biliniyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir