Kapat
Gündem 0

Marjinal Ne Demek?

İnternette sıkça duyduğumuz bir kelime olan ‘marjinal’ ne anlama geliyor? Marjinal ne demek ve nerelerde kullanılıyor? Bu konuya dair detaylı bir inceleme yaptık ve sizin için kelimenin bütün anlamlarını araştırdık. Hazırsanız başlayalım!
Sosyal medyanın son dönemlerde çok fazla kullanılması, hayatımıza yeni kelimeler ve yeni kısaltmalar getirdi. Marjinal kelimesi de bu kelimelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle Cem Yılmaz’ın gösterilerinde yer alan ‘Hani marjinal bizdik?’ sorusundan sonra çok fazla kullanılan bu cümle, hayatımızda gerek espri anlamında gerek ise örnekleme anlamında yer buldu.

Özünde ‘aykırı, farklı, uç noktalar’ olarak kullanılan bu kelime daha çok genelleme ile eğlenmek gibi görünmeye başladı. Sonra pek çok sosyal medya fenomeni de bu cümleyi kullanınca, sosyal medyada post olarak paylaşılır hale geldi. Peki ama bu kelimenin gerçek anlamı nedir? Hemen göz atalım.

Marjinal nedir? Marjinal ne demek?

TDK resmi sitesini incelediğimiz zaman kelime anlamı aykırı demek olan marjinal, matematik birimi olarak da kullanılıyor. Marjinal birim olarak çokça karşımıza çıkan bu kelime genelinde özel olan, sonda olan, uç noktada olan, aykırı olan anlamlarına geliyor. Özellikle toplum nezdinde bakacak olursak toplumun fikirleri ile ayrı fikirlere sahip olan kişilere de marjinal kişilik dendiğini görüyoruz.

Toplumda benimsenen yaşam biçimlerini önemsemeyen, çizginin dışındaki kişiler marjinal olarak tanımlanıyor. Bu kelimenin bir diğer kullanıldığı alan ise finans alanları oluyor. Genel olan her şeyle taban tabana zıt özelliklere sahip olan marjinal kelimesi, pek çok alanda kullanılabiliyor.

Bununla kalmayıp aynı zamanda sanat, müzik, siyaset gibi alanlarda da görülüyor. Özetle ‘fayda’ ve ‘insan’ olarak iki farklı şekilde cümle içinde kullanılıyor. Marjinal fayda dediğimiz şey ise iktisadi bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Özetle son tüketilen birimin faydasıdır diyebiliriz.

Matematikte marjinal ne demek?

‘Son birim’ olarak matematikte kullanılan bu kelime, bir malın tüketilen her ek birimin bir önceki tüketime olan orantısını gösteriyor. İktisat derslerinin olmazsa olmazı olan kelime, kullanım alanlarına göre pek çok yerde karşımıza çıkabiliyor.

Bu durumu hemen bir örnekle anlatalım. Marjinal faydalar her zaman negatif bir eğilimdedir. Yani tüketici söz konusu ihtiyacını karşılıyor ve artık daha az tüketmeye başlıyor. Matematikte ve iktisatta sıkça verilen su içme örneğini verebiliriz:

  • Eğer çok susadıysanız bir bardak su içtiğinizde mutlu olursunuz öyle değil mi?
  • İkinci bardağı içerken bir önceki bardakta ihtiyacınız olan suyu karşıladığınız için daha az keyif alırsınız.
  • Üst üste beş bardak su içerseniz de uzun bir süre su dahi görmek istemeyeceksiniz diyebiliriz. Yani doymuş olacaksınız ve artık su sizin için bir ihtiyaç olmayacak.

Bu şekilde örnek verirsek, birinci bardaktan sonraki bardaklar sizin için marjinal fayda olmaya başlayacak. Yani ekstra moduna girecek.

Popüler kültürde marjinal kelimesinin yeri nedir?

Bir şey çok sevilince haliyle talep artıyor. Bu sevilen şeyin sosyal medya üzerinde olması da o şeyi bir yerde trend haline getiriyor. İşte marjinal ne demek deyince karşımıza hem sosyal medyadaki kullanım anlamı, hem de gerçek anlamları çıkıyor. Sosyal medya üzerinde genelde insanlar bir yere gelebilmek için ya da belirli bir talebe cevap verebilmek için marjinal gibi görünmeyi tercih ediyor. 

Hatta yaptıkları hareketleri kendilerince marjinal olarak nitelendirebiliyorlar. Bu yüzden popüler kültür deyince aklımıza ilk gelen şey sosyal medyada var olmak olduğu için, marjinal olmak durumu da karşımıza buradan çıkıyor. Sosyal medyanın dimanitlerinden biri olan var olmak meselesini uygularken, bir şekilde marjinal olma yolunda heba olan pek çok kişi görüyoruz.

Sosyal medyada neden marjinal olmak isteniyor?

Marjinal olmayı istemek çoğu zaman bir tercih olmuyor. İnsanlar sosyal medyada var olmak için farklı ya da aykırı işler yapmak gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden bir şekilde kendilerini gerçekleştirmek için toplumun geneline pek uymayan, farklı, çizgi dışı içerikler ile ön plana çıkmak isteniyor. Sosyal medyada marjinal olma arzusu biraz da buradan geliyor.

Toplum gözünde farklı olmak, dikkat çekmek ve bir şekilde ilgi odağı olmak için kendi yetenekleri ile ön plana çıkamayan bireyler, farklı işlerin peşine düştüğü için marjinal olmuş oluyorlar. Tabi bu kelimenin her zaman doğru kullanıldığına şahit olmuyoruz.

Marjinal tarz nedir?

Bir şeyin aşırı olması ya da çizgi dışı olması onu marjinal yapsa da, iyi ya da kötü olması pek önemli olmuyor. Çünkü marjinal olan kişi farklı olduğu için iyiyi ya da kötüyü pek ayırt edemiyoruz. Farklı olanın kıyaslaması da kendi kulvarında oluyor.

Bu yüzden marjinal tarz nedir dediğimiz zaman, karşımıza Tiktok, Instagram ve pek çok platformdan farklı insanların çıktığını görebiliyoruz. Aşağıda yer alan örnekler bu konuda bize net fikirler verecektir.

Nasıl marjinal erkek ve marjinal kadın olunur?

Marjinal kelimesinin bütün anlamlarını öğrendikten sonra marjinal erkek ya da marjinal kadın olmak istiyorum diyorsanız, size bu konuda birkaç tüyo vermek isteriz. Özellikle kaliteli ve net çizgilere sahip bir insan olarak kendinizi daha rahat ifade edebileceğiniz bir marjinallik arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Öncelikle nasıl marjinal olunur sorusuna cevap bulmaya çalışalım.

Nasıl marjinal olunur?

  • İnsanların dikkatini çekecek bir tarzda giyinmeniz,
  • İlgi çekici ya da ilginç makyajlar yapmanız,
  • Parlak, abartılı ya da büyük aksesuarlar kullanmanız,
  • Yüz, kol, bacak, boyun gibi özellikle görünen yerlere ilgi çeken dövmeler yapmanız,
  • İnsanların dönüp bakacağı bir şekilde saç modeline sahip olmanız,
  • Farklı bir yaşam tarzını algılayacak şekilde ön plana çıkmanız.

Bu durumlar sizi marjinal kılacaktır. Ama olumlu ya da olumsuz yorumlara da hazır olun. Çünkü toplum nezdinde pek alışık olunmayan tarzlar her zaman ilgi çekse de, negatif dönüşleri de olmaktadır.

Marjinal erkek ve marjinal kadın olmak için yukarıda yer alan maddeleri kendinize göre uyarlamanız yeterli olacaktır. Mümkün mertebe abartı olmamasına dikkat etmenizi öneriyoruz. En azından içinize sinecek olan her şey size ait olacaktır. Tabi yukarıda da söylediğimiz gibi, olumlu ya da olumsuz bütün yorumlara hazır olmanız gerekiyor.

Genel olarak bakacak olursak, çoğu kişi için marjinal olmak bir yaşam biçimidir. Pek çok olumsuz yoruma rağmen bu konuda ilerlemeyi tercih eden kişi sayısı da oldukça fazladır. Peki sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir? 

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir