Kapat
Telefon Nasıl Temizlenir? Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?
Gündem 0

Telefon Nasıl Temizlenir? Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?

Dünya genelinde etkili olan ve milyonlarca kişinin enfekte olduğu, yüzbinlerce kişinin ise bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği COVID-19 salgını devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve diğer tüm sağlık kuruluşları hastalıkla mücadele için ellerimizi sık sık yıkamamızı, sosyal mesafe kurallarına uyarak diğer kişilerle yakınlaşmamamızı ve mümkünse evlerimizi terk etmememizi söylüyor. Peki ya ellerimizi yıkadıktan hemen sonra akıllı telefonlarımıza dokunursak? İşte bu durumda bütün çabalarımız saniyeler içerisinde etkisini kaybedebiliyor, bu nedenle telefon nasıl temizlenir herkesin bilmesi gerekiyor.

Hayatımızın her anında yanımızda olan akıllı telefonlar pek çok kişi tarafından taşıdıkları bakteri ve çeşitli mikroplar ile biliniyor. Fiziksel paralara dokunduktan, kapı kollarını ya da korkuluklara tutunduktan sonra elimize aldığımız akıllı telefonlar için tüm bunlar değerlendirildiğinde mikrop yuvası desek pek yanlış olmaz. Ellerimizi yıkadıktan sonra birbirinden farklı çeşit çeşit mikrobu barındıran akıllı telefonlarımıza dokunma fikri sizce de oldukça kötü değil mi? Peki ya çözümü? İşte telefon nasıl dezenfekte edilir sizin için birkaç ipucu;

Uyarı: Bu yazımızda akıllı telefonlarınızı dezenfekte etmeniz için yer vermiş olduğumuz ipuçlarının virüs ve bakterilere karşı etkisi değişkenlik gösterebilir.

Telefon Nasıl Temizlenir? Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?

Telefon Nasıl Temizlenir: Telefonunuzu Ev Yapımı Çözümler ile Dezenfekte Edin

Telefon Nasıl Temizlenir? Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?

Telefonlarımızı dezenfekte etmek için başvurabileceğimiz yöntemlerden ilki evde kaldığımız bu dönemde tam da ihtiyacımıza uygun ev yapımı çözümler üretmek. Amacımızın telefonumuzdaki mikropları öldürmek olduğu durumlarda sıradan bir mikro fiber bezden daha fazlasına ihtiyaç duyacağımız aşikâr, ancak mikro fiber beze de ihtiyacımız olacak.

Akıllı telefon ekranları daha az parmak izi tutarak oluşabilecek kötü görüntünün önüne geçmeyi sağlayan bir kaplamaya sahiptir. Günümüzde üst seviye akıllı telefonlarda yalnızca ekranla kalmayarak kasada da uygulanmaya başlayan bu kaplama ile birlikte parmak izi sorunu da ortadan kalkmıştır. Bu kaplama her ne kadar hayati öneme sahip olmasa da işlevini yerine getirmesi büyük önem arz etmektedir. Telefonunuzu dezenfekte ederken bu kaplamanın zarar görebileceği ihtimalini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Uyarı: Eğer içerisine bulunduğumuz süreç sıradan bir dönem olsaydı akıllı telefonlarımızı alkol bazlı bir çözümle dezenfekte etmenin doğru olabileceğini söyleyebilirdik. Ancak her geçen gün daha fazla kişiye yayılan ve hayati riske sahip bu virüsün bazı kişiler tarafından pek hoş karşılanmadığının farkındayız. Bu nedenle bazı kişilerin bu kaplama hasar görse bile telefonunu temizlemekte ısrarcı olabileceğini biliyoruz. Mutfakta kullandığınız temizlik ürünleri bir akıllı telefonu temizlemek için hala gereğinden fazla güçlü olabilir. Ancak evde kendi temizlik çözümlerinizi üretmek de sandığınız kadar zor değil.

Sirke ve Su Solüsyonu

Sirke tek başına son derece güçlü bir madde olduğundan dolayı bunu doğrudan telefonunuzla temas ettirmenin pek mantıklı bir yol olduğunu söylemek epey zor. Ancak su ile birlikte bir solüsyon oluşturmak oldukça iyi bir seçenek. Sirke ve su solüsyonu için yapmanız gerekenler ise oldukça basit:

  1. Bir miktar beyaz sirkeyi su ile karıştırın.
  2. Ortaya çıkan karışımın bir kısmını mikro fiber ya da benzeri yumuşak bezin üzerine sprey yardımıyla püskürtün. Akıllı telefonunuzun ekranını çizmemek için yumuşak bir bez kullanın ve solüsyonu bez üzerinde eşit oranda dağıtmak için kullanmadığınız bir sprey kutusundan yardım alın.
  3. Solüsyonlu beziniz ile çok fazla baskı uygulamadan telefonunuzun her tarafını detaylı olarak temizleyin.

Alkol ve Su Solüsyonu

Bu başlıkta anlatacağımız dezenfekte işlemlerinin yalnızca bir miktar paranoyak okurlarımız için olduğunu unutmayın. Aynı zamanda bu işlem için kullandığınız izopropil alkole bağlı olarak karışım oranları da değişkenlik gösterebileceği için yalnızca bilgi sahibi kişilerin uygulaması gerektiğini de belirtelim. Eğer tüm riskleri kabul ediyor ve bu konu hakkında yetkin bir birey olduğunuzu düşünüyorsanız solüsyonun hazırlanışı şöyle:

  1. %99 alkole sahipseniz izopropil alkol ile suyu 70:30 oranında karıştırarak seyreltin. Eğer %70 alkolünüz varsa doğrudan kullanın.
  2. Oluşturduğunuz karışımı kullanmadığınız bir sprey kutusundan yardım alarak bezinize uygulayın (kesinlikle solüsyonu doğrudan ekrana püskürtmeyim, bu kalıcı hasara neden olabilir).
  3. Hazırladığınız bez yardımıyla akıllı telefonunuzu yavaşça temizleyin.

Telefonunuzu Islak Mendillerle Temizleyin

Akıllı telefonunuzu temizlemek için kenarda duran giysilerinizi kullanmak istemiyorsanız bu amaç için üretilmiş ürünlerden faydalanabilirsiniz. Apple, kısa bir süre önce internet sitesinin destek bölümünde daha önce telefonlarınızı kuru bir bez yardımıyla silmenizi tavsiye ederken şimdi ise %70 izopropil alkollü mendil veya Clorex Dezenfeksiyon Mendili’ni öneriyor. Bu amaç için üretilmiş mendiller oldukça kullanışlı olmasından dolayı hareket halinde de işe yarıyor. Bu nedenle çantanızda mutlaka bir adet bulunmasını tavsiye ediyoruz.

Telefon Nasıl Temizlenir: Telefonunuzu UV Işığı Kullanarak Dezenfekte Edin

Telefon Nasıl Temizlenir? Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?

UV ışığı kullanarak telefonunuzu dezenfekte etmek akıllı telefonları temizlemede kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Oldukça etkili olan bu yöntem ile telefonunuzun üzerinde barının mikrop ve çeşitli bakterileri %99 oranında yok etmeniz mümkün. Ancak tüm bunlar oldukça maliyetli ve ulaşılması zor, bu nedenle UV ışınları en etkili çözüm olduğu kadar aynı zamanda en zor seçenek de.

Akıllı telefonlar için bir dezenfekte ürünü denildiğinde akla gelen markalardan biri ise PhoneSoap 3. Telefonunuzun üzerinde biriken bakterileri UV ışınları ile temizleyen bu ürün, yalnızca 10 dakika içerisinde mikropların %99,99’unu öldürdüğünü iddia ediyor. Küçük boyutu ile yalnızca akıllı telefonlar için kullanılabilen ürünün dezenfeksiyon için en iyi tercih olduğu su götürmez bir gerçek.

Yalnızca 10 dakika içerisinde telefonunuzun üzerindeki mikropların neredeyse tamamını öldüren PhoneSoap 3’ün olumsuz tarafı ise 80 dolar yani 350 TL’lik fiyat etiketi. Özel bir amaca hizmet eden ve bunu en iyi şekilde yerine getiren bir ürün için 350 TL harcamak herkese doğru gelmeyebilir. Ancak bu ürünün COVID-19 salgınından sonra da kullanılacağı düşünülürse pek de yanlış bir seçim olmadığını söylemek mümkün. Diğer bir seçim ise bu ürünün daha uygun fiyatlı alternatiflerini tercih etmek. Seçim sizin.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir