Kapat
Vanguard Sisteminde Açık Bulanlara 100 Bin Dolar Verilecek
Haberler 0

Vanguard Sisteminde Açık Bulanlara 100 Bin Dolar Verilecek

MMORPG türündeki Leauge of Legends oyunu ile adını duyuran Riot Games’in yeni oyunu Valorant oyun dünyasını sallamaya devam ediyor. Henüz kapalı betada olan oyuna sayılı oyuncu erişebilme imkanı bulsa da oyuncular Valorant için şimdiden heyecanlı. Tam sürümünün yaz ayında çıkacağı oyunda hata gidermeleri ve güncellemeler ise hız kesmeden devam ediyor. Oyuna son eklenen özelliklerden bir tanesi ise hile engelleme yazılımı Vanguard.

Vanguard Nedir?

Valorant, bir FPS oyunu olmasından mıdır bilinmez CS:GO ile benzer özellikler taşıyor, bunlardan en dikkat çekici olanı ise hile engelleme yazılımı Vanguard oluyor. Vanguard, Valve’nin hile engelleme yazılımına benzer şekilde oyun zevkini korumak için çalışıyor. Oyun esnasında üçüncü parti yazılımlar ile hile kullanan oyuncuları tespit eden yazılım, bu kişileri uzaklaştırarak adaletli bir oyun ortamı oluşturmayı hedefliyor.

Riot Games yaptığı açıklamada henüz oldukça yeni olan bu hile engelleme yazılımın barındırabileceği olası güvenlik açıklarını tespit etmek için güvenlik uzmanları ile birlikte çalışmak istiyor. Bunu 100 bin dolara varan ödüllere ev sahipliği yapan bir programı kapsamında gerçekleştiren Riot Games, güvenlik açığı tespit eden kişilere ödül vermeye hazır olduklarını belirtiyor.

Yapılan açıklamada oyun bozanlık yapan kullanıcıları engelleme konusundaki ciddiyetini dile getiren yapımcının almış olduğu önlemler ise dikkat çekiyor. Popüler oyun geliştiricisi Riot Games, oyuncuların kafasında güvenlik ve gizliliğe dair oluşan soru işaretlerine ise şöyle cevap veriyor. Yapımcı, Vanguard’ı geliştirirken yalnızca daha adil bir oyun için çalıştıklarını ve asla gerekenden fazla bilgi toplamadıklarını belirtiyor.

Nasıl Çalışıyor?

Riot Games, yaptığı açıklamada Vanguar’ın çalışma prensibi hakkında da önemli bilgilere yer veriyor. İstemci, sürücü ve platform olmak üzere 3 aşamadan oluşan kontrol mekanizması oyun deneyimini etkilemeyecek şekilde çalışıyor. Tanınmayan bilgisayarların oyuna girmesini engelleyen sistem yalnızca açılış esnasında çalışarak oyun içerisinde meydana gelebilecek kasmaların da önüne geçiyor. Bu sayede her bilgisayarda oynanabilen Valorant’ın sunduğu ödüller ise dudak uçuklatıyor. 250 dolardan başlayan ödül sistemi, açığın durumuna göre 100 bin dolara kadar ulaşıyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir