Kapat
5G Teknolojisi Nedir? Neler Getirecek ve Zararları
Teknoloji 0

5G Teknolojisi Nedir? Neler Getirecek ve Zararları

Son dönemde neredeyse tüm dünya ülkelerinin mücadele ettiği COVID-19 virüsü ile yeninden gündeme gelen 5G teknolojisi, akıllarda soru işaretleri oluşturdu. Bazı komplo teorisyenleri tarafından COVID-19 hastalığının 5G teknolojisi ile yayıldığı iddiaları üzerine birçok kişi bu teknoloji hakkında araştırma yapmaya başladı. Bu yazımızda bir sonraki kablosuz bağlantı protokolü olan 5G teknolojisi nedir, neler getirecek ve zararları nelerdir detaylı olarak açıklıyoruz.

5G Teknolojisi Nedir?

Bir akıllı telefona sahip herkesin bilebileceği, günümüzün en yaygın bağlantı protokollerinden bir tanesi olan 4G teknolojisinin yerine gelecek 5G diğer bir adıyla 5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti, projenin hayata geçirilmesi ile mobil bağlantı teknolojileri konusunda adeta yeni bir dünyanın kapılarını aralayacak. Beraberinde getirdiği frekans değerleri ile inanılmaz hızlara ulaşabilen bu teknoloji ile birlikte artık yüksek kalitede bir film indirmek için ayırmanız gereken süre sadece 15 saniye olacak.

4G’den 20 kata kadar daha hızlı olması beklenen teknolojinin pilot çalışmaları çeşitli ülkelerde sürdürülse de henüz çalışmanın sonuna gelinebilmiş değil. Bugün akıllı telefon piyasasında birçok 5G destekli model görsek de bu teknoloji deneyimleyebilmek için bir süre daha beklememiz gerekecek. Türkiye’nin bu teknoloji ile ilgili çalışmalara ne zaman imza atacağı henüz bilinmese de tahminlerimiz COVID-19 salgınının geçmesi ile birlikte çalışmaların dünya genelinde tekrar eski hızına ulaşacağı yönünde.

5G Teknolojisi Neler Getirecek?

5G Teknolojisinin hayatımıza dahil olması ile birlikte kablosuz bağlantı teknolojilerinin hiç olmadığı kadar hızlı hale geleceği su götürmez bir gerçek. Bugün Türkiye’de internete 4G teknolojisi ile bağlanan bir kullanıcının ortalama 20-30 Mbps indirme hızı aldığını göz önünde bulundurduğumuzda bundan birkaç yıl sonra mobil cihazlarımızda 200-600 Mbps indirme hızlarını görmemiz mümkün. Bu bağlantı hızlarını değerlendirdiğimizde 5G teknolojisi ile birlikte YouTube’da bir video izlerken ya da Netflix’de bir belgesel seyrederken asla kesintiler ile karşı karşıya kalmayacağımız ise su götürmez bir gerçek.

5G Teknolojisinin Zararları

5G teknolojisinin kullanılabilir hale gelmesi ile artık neredeyse her nesne internet erişimine sahip olacak. Bu durum nesnelerin interneti projesinin hayata geçirilmesini sağlasa da her ortamda yayılan radyasyon dalgalarının insan sağlığını nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. 250’ye yakın bilim insanının bu konudaki görüşü ise pek iç açıcı değil. Sağlık Örgütü’ne ortak dilekçe gönderen bilim insanları, bu teknolojinin kanser riskini büyük oranda arttırdığını belirtiyor. 5G’nin geliştirilmesinden sorumlu kişiler ise bu durumun önüne geçebilmek adına mobil cihazlar konusunda en az radyasyon miktarını hedefliyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir