Kapat
Teknoloji 0

Geleceğin Teknolojik Meslekleri

Bundan fazla değil yaklaşık 10-15 yıl öncesinde, teknolojinin bu kadar hayatımıza gireceğini hiç kimse tahmin edemezdi. Teknolojinin bu denli hızlı bir gelişim sağlaması ve hayatımızda önemli bir yer tutması, farklı mesleklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Geleceğin teknolojik meslekleri başlıklı bu yazımızda, başta bilişim teknolojileri olmak üzere günümüzde var olan ve popülerliğini artırmaya kesin olarak devam edecek meslekler hakkında kısa bilgiler verdik.

Geleceğin Teknolojik Meslekleri

Sosyal Medya Uzmanlığı

Teknolojinin içerisinde toplumun her kesimine hitap eden en yaygın hizmetlerin başında gelen sosyal medya siteleri, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin neredeyse herkes tarafından kullanılmaktadır.

Sosyal medya sitelerinin bu kadar gelişmiş olmasındaki en temel sebep, eğlencenin yanı sıra insanların anlık haberleşme ihtiyaçlarını farklı şekillerde giderebilmelerine imkân tanımalıdır. Dünya genelinde büyük ilgi gören sosyal medya siteleri bu nedenlerle, ticari faaliyetlerini yürütmek isteyen insanların da ilgi odağı olmuştur.

İşletmelerin hedef kitlelerine daha rahat ulaşabilmeleri için kullandıkları sosyal mecralar, bu sayede başta sosyal medya uzmanlığı olmak üzere farklı meslekleri ortaya çıkarmıştır. Geleceğin teknolojik meslekleri arasında yer alan ve günümüzde de yapılan sosyal medya uzmanlığı, popülerliğini gün geçtikçe arttırmaya devam etmektedir.

 

Yazılım Mühendisliği

Aslında yeni bir meslek dalı olmamasına rağmen, teknolojik gelişmelere göre gelecekte altın çağını yaşayacak olan yazılım mühendisliği, bu meslek sahiplerine kısa sürede zengin edebilecek kadar önemli meslekler arasında yer almaktadır.

İnsanların ihtiyaçlarına hitap edebilecek bir yazılım geliştirmek dahi, sizi bir anda zengin duruma getirebilir. Buna oyun yazılımlarını da dahil edersek, bu tip çalışmalarla hayal dahi edemeyeceğiniz paraları kazanabilirsiniz.

geleceğin teknolojik meslekleri

Webmaster Olmak

Aslında dünya genelinde oldukça popüler bir meslek dalı olmasına rağmen, Türkiye’de hak ettiği değeri görmemektedir. Bunun en önemli nedeni ise web sitesi sahiplerine Google gibi platformları yeterli ilgiyi göstermemesi neden kaynaklanmaktadır. Web sitesi sahipliği olarak da tanımlayabileceğimiz bu meslek ciddi anlamda üzerinde durulduğunda, icra eden kişilere fazlasıyla büyük kazançlar sağlayabilir. Türkiye’de zor olsa da imkansız olmayıp, bunun birçok örneklerini göstermek mümkündür.

SEO Uzmanlığı

Şüphesiz ki günümüzde olduğu gibi gelecek yıllarda da önemi gittikçe artacak olan geleceğin teknolojik meslekleri arasındaki SEO uzmanlığı, web sitelerinin arama motorlarında daha fazla görünür olmasını sağlayan hizmet dallarından biridir. SEO uzmanları web sitelerine bu hizmeti vererek ciddi paralar kazanabileceği gibi, kendilerine ait web sitelerini Google üzerinde daha fazla öne çıkararak da para kazanabilirler.

İçerik Üretmek

Günümüzde makale yazarlığı olarak kabul edilen ve hâlihazırda yapılan mesleklerden biri olan içerik üreticiliği, yine hak ettiği değeri henüz görememiş teknolojik meslek gruplarından biridir.

Web sitelerinin Türkiye’de yeterince değer görmeye başladığı zaman, içerik üretimi yapan kişilere olan ihtiyaç fazlasıyla artacaktır. Bu ihtiyacın artması ile birlikte kaliteli içerik üreticileri, normal çalışma hayatlarında kazanamadıkları paranın çok daha fazlasını, içerik üreterek kazanacak konuma gelecektir.

Bilgisayar Mühendisliği

Teknolojiden bahsetmişken bilgisayar mühendisliği gibi bir meslekten bahsetmemek, gerçekten haksızlık olurdu. Gelişen teknolojiye bağlı olarak daha hızlı bir gelişim gösteren bilgisayar teknolojileri, günümüzde neredeyse her alanda kullanılmaktadır. Bilgisayar mühendisi ihtiyacı şu an için kısmen bulunsa da, önümüzdeki yıllarda geleceğin teknolojik meslekleri arasında en fazla öne çıkacak ihtiyaçlardan biri olacaktır.

Teknoloji ile alakalı bilgi dolu ve yönlendirici içeriklerimizi kaçırmamak için, bizi takip etmeye devam edin.

{Onur}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir