Kapat
İnternet 0

Tahmin Edilme İhtimali Yüksek Şifreler

Hayatımızın vazgeçilmez hizmetleri arasında yer alan internet teknolojisi, doğru kullanılmadığı takdirde farklı birçok güvenlik açığım da beraberinde getirmektedir. Tahmin edilme ihtimali yüksek şifreler kullanmanız halinde, kimlik avcılarının daha rahat bir şekilde hedefinde yer alabilir ve bilgilerinizin ele geçirmesine neden olabilirsiniz.

Aşağıda vereceğimiz tahmin edilme ihtimali en yüksek şifreler üzerinden yola çıkarak, kendinize daha güçlü şifreler oluşturarak kimlik avcılarının işini zorlaştırabilirsiniz.

Tahmin Edilme İhtimali Yüksek Şifreler

Doğum Tarihleri

Birçok uyarıya rağmen yine birçok insan hala, kendisinin ya da aile bireylerinden herhangi birinin doğum tarihini çeşitli platformlarda şifre olarak kullanmaktadır.

Bu tip şifrelerin kimlik avcıları tarafından farklı yazılımlarla çözülmesi kolay olduğu gibi, kimlik avcılığı konusunda fazla bilgiye sahip olmamasına rağmen art niyet taşıyarak hesabınızı ele geçirmek isteyen kişilerin de rahat tahmin edeceği şifre tipleridir.

Bu nedenle kesin ve kesinlikle kendinizin ya da aile bireylerinden herhangi birinin doğum tarihini, hiçbir yerde şifre olarak kullanmayın.

Ardışık Rakam Ve Harfler

123456, ABCÇDEF gibi ardışık rakam ve harfler, tahmin edilme ihtimali yüksek şifreler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu tarz şifreler oluşturmaktan uzak kalarak, hesap bilgilerinizi koruyabilirsiniz. Aynı şekilde bu rakam ve harfleri tersinden sıralı bir şekilde yazmak da, bir kimlik avcılarının tahminlerini kolaylaştıracaktır.

Telefon Ve Kimlik Numarası

Yine kolaylık sağlaması nedeniyle şifre olarak kullanılan kimlik ya da telefon numarası, kolay tahmin edilebilecek şifrelerin başında gelmektedir. Bu numaraların tamamını ya da belirli bir kısmını, şifre olarak kullanmaktan uzak durarak aleyhinize olabilecek bir olumsuzluğu önceden önlemiş olursunuz.

Sayı Ve Harf Tekrarları

55555, 3333, 7777, AAAA, CCCCC gibi sayı ve harf tekrarları, gerek özel yazılımlar tarafından ve gerekse hesabınızı ele geçirmek isteyen kişiler tarafından ilk denenecek ve çözülmesi en kolay olan şifreler arasındadır.

Bu nedenle bu tip sayı tekrarlarıyla şifre oluşturmaktan, kesinlikle uzak durun.  Tıpkı sayı tekrarlarında olduğu gibi, harf tekrarı yaparak şifre oluşturmaktan da uzak durun.

Güvenliğiniz İçin Bunlara da Dikkat Edin

Güvenliğiniz için sosyal medyadaki arkadaş çevrenize, dikkat edin. Gönderilerinizi sadece arkadaş listenizdeki bulunan kişilerin göreceği şekilde ayarladığınızda, en azından aleyhinize olacak paylaşımları sizi uzaktan takip eden insanların görmesini engellemiş olursunuz.

Kimlik Hırsızlarından Korunma Yolları  başlıklı yazımızı da okuyarak, kimlik avcılarına karşı alınabilecek önlemleri öğrenebilirsiniz.

{Onur}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir