Kapat
İnternet 0

Kimlik Hırsızlarından Korunma Yolları

Neredeyse orta düzey her internet kullanıcısının, kimlik hırsızlığının nasıl yapıldığı ve genel olarak neleri kapsadığı konusunda az çok bilgisi bulunuyor. Kimlik hırsızlarından korunma yolları ile kimlik avcılarının hedefi olmaktan çıkabilir ve önceden, bu tip istenmeyen durumlar için önlem alabilirsiniz.

Kimlik Hırsızlarının En Fazla Hedeflediği Bilgiler

Bilişim ortamında, art niyetli kişiler kurbanların en fazla şu bilgilerini ele geçirmeyi hedeflemektedir.

  • Kullanıcı isim ve şifreleri
  • Sosyal güvenlik bilgileri
  • Kurbanın annesinin evlenmeden önceki soyadı
  • Kurbanın doğum tarihi
  • Kredi kartı numaraları
  • PIN numaraları
  • Banka Hesap numaraları
  • İlgili saldırı için gerekli olan şifreler
  • Genel olarak kurbanın diğer bilgileri
  • Telefon numarası

Bu bilgilere erişmeyi başaran korsanların, kişinin çeşitli yollarla mağdur edilmesine çok kolay yol açabilecekleri söz konusudur.

Kimlik Hırsızlarından Korunma Yolları

Kimlik hırsızlarından korunmak için birtakım tedbirleri, önceden ya da sıklıkla tekrar edecek şekilde alabilirsiniz. Bu sayede, bilgilerinizin ulaşılabilir olmasını, önemli oranda engelleyebilirsiniz.

Zor Şifreler Oluşturun

Şifre oluştururken kişisel bilgilerinizi içermeyen zor şifreler oluşturmak, kimlik hırsızlarının işini zorlaştıracaktır. Örneğin telefon ya da TC kimlik numaralarınızın bir kısmını içeren, doğum tarihiniz veya benzer bir tarihin bulunduğu şifreler yerine, benzersiz şifreler oluşturun.

Şifre oluştururken mutlaka büyük-küçük harf ve rakam kullanın. Bunların yanı sıra uzun ve (*,-,_,.,^+) gibi özel karakterler kullanmanız, başarılı bir şifre için oldukça önemlidir.

Linklere Tıklarken Dikkat Edin

Cep telefonunuza gelen ya da internet üzerinde gördüğünüz site adresleri olan linklere tıklarken, mutlaka dikkat edin. Site linkinin kaynağını sorgulayarak, emin olduktan sonra tıklama yapabilirsiniz.

Abarttı Reklamlardan Kaçının

Korsanların özellikle Facebook gibi sosyal mecralarda banka bilgilerini çalmak için, banka sitelerini kopyaladıkları ve sosyal medyada abartı reklam verdiklerini görüyoruz.

Örneğin Ziraat Bankası’nın giriş kısmını kopyalayıp sahte bir site açarak, “Hemen giriş yapanlara, geçmişe dönük tüm kredi masrafları anında ödenecektir” gibi, abartı vaatler sunan reklamlardan kaçının. Gerçek bir kampanya olup olmadığını anlamak için, o reklamın ve reklamı veren sayfanın beğeni sayısına bakın. Linkte tıkladığınızda ise, mutlaka bankanın kendi adresi olup olmadığına bakın.

Bilgilerinizi Gizleyin

Sosyal medya üzerinde doğum tarihi, telefon numarası ve diğer önemli kişisel bilgilerin gizliliği, kimlik hırsızlarından korunma yolları arasında oldukça önemlidir. Bilgilerinizi gizlemeye, özenle dikkat edin.

Her Duyduğunuza İnanmayın

Özellikle internet üzerinde tanımadığınız kişiler tarafından gelen ve size karşılıksız vaatlerde bulunan mesajlara, asla inanmayın. En azından, konu hakkında mutlaka araştırma yapın.

İnternet Harcamaları İçin SMS Onayı Alın

Günümüzde yeni nesil ödeme teknolojileri ile genellikle verilen bir hizmet ola da, bankanın da imkân tanıması durumunda internet alışverişleri için cep telefonunuza SMS onay kodu gelmesini sağlayın.

E-Postalara Dikkat Edin

e-posta adresinize gelecek olan postalarda kendisini herhangi bir kurummuş gibi tanıtarak bilgilerinizi isteyenlere, asla itibar etmeyin. Hiçbir kurum ne e-posta ile ne de başka bir kanalla, sizden bilgilerinizi talep etmez.

Güvenlik Yazılımları Kullanın

Şifre koruyucu yazılımlar, saldırıları önlemek için kullanılan antivirus programları ve daha fazlası birçok yazılım, internet korsanlarında korunmanız için birçok fayda sağlamaktadır. Mutlaka bu yazılımları kullanarak, kendinizi güvene alın.

Bilmediğiniz Yerlerden Alışveriş Yapmayın

Bilmediğiniz daha doğrusu hakkında araştırma yapmadığınız yerlerden, alışveriş yaparken kesinlikle dikkatli olun. Alışveriş yapacağınız yer hakkında, forumlarda ve şikayet sitelerinde araştırma yapın. Diğer insanlara yaşattıkları mağduriyeti dikkate alarak, sizin için uygun olup olmadığına karar verin.

Kimlik hırsızlarından korunma yolları için genel detaylar, bunlardır. Ancak bunlara ek olarak benzer alınabilecek önlemleri de dikkate alarak, bilgilerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Enerji Sektöründe Küresel Siber Saldırı Korkusu başlıklı yazımızda, siber saldırının enerji sektörüne yönelik saldırıları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

{Onur}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir