Kapat
İnternet 0

Sosyal Medyada Paylaşılmaması Gereken Bilgiler

Zamanımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz sosyal medya platformları, popülerliğini her geçen gün arttıran yerlerin başında gelmektedir. Gerek güvenliğiniz için gerekse ileride farklı sorunları yaşamamak için, sosyal medyada paylaşılmaması gereken şeyler listemize bakarak bu tarz paylaşımları yapmamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşılmaması Gereken Bilgiler

Aile İlişkileri Ve Bilgileri

Gerek sizin ve ailenizin güvenliği için ve gerekse insanların gözünde ailemin sorunlarınızın gün yüzüne çıkararak mahcup olmamak adına, aile ilişkileri ve bilgilerini sosyal medya üzerinde paylaşmaya özen gösterin.

Çevrenizde yaşamış olduğunuz sorunları sosyal medyaya taşımanız, sizin sağlıklı bir ruh haline sahip olmadığının göstergesi olacağı gibi insanların gözünde de sizi küçük düşürecektir. Günümüzde kendi çevremizin dahi bizi tam olarak anlamadığını düşünürsek, bu uyarının ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Aynı zamanda ailenizle ilgili fazla detay paylaşmanız, art niyetli kişilerin hedefi olduğunuzda daha büyük sıkıntılarla karşılaşmanıza da neden olabilecektir.

İş Bilgileri

Sosyal medyada paylaşılmaması gereken bilgiler arasında yer alan iş bilgileri de, ilerleyen süreçte başınıza iş açabilir. Çevrenizde sizi seven insanları kadar sevmeyen insanların da çok olduğunu hasta unutmadan, iş bilgilerinizi sosyal medyada kesinlikle paylaşmayın.

Siyasi Görüş

Siyaset elbette ki günümüzün en fazla içli dışlı olduğumuz gerçekleri arasında yer almaktadır. Ve her insan gibi sizde, basit eleştiriler yapabilirsiniz. Ancak fanatik şekilde siyasi söylemler içerisine girmek, sizin iş hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Önemli bir yeni iş bulduğunuzda, olduğunuz işte yönetici olarak görev yapan kişiler sosyal medya hesabınızı incelemek isteyebiliriz. Aynı şekilde memuriyet gibi durumlar söz konusu ise, yine paylaşacağınız siyasi yorumlar ileride sizin aleyhinize olabilir.

Evinizin İçini Paylaşmayın

Sosyal medyada paylaşılmaması gereken bilgiler arasında önem taşımasına rağmen, maalesef ki birçok insan tarafından bilinçsiz bir şekilde evin içerisi hakkında görseller paylaşılmaktadır.

Bu durum yakın çevrenizde hırsızlık yapmak için fırsat kollayan, bazı art niyetli insanları için önemli bir fırsat olabilir. Bu sebeple farklı sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilecek öyle bir paylaşımı, kesinlikle yapmamanızı tavsiye ederiz.

Patronunuz Ya Da İşinizle İlgili Şikayetler

Günümüzde mükemmel işi olmuş olmasına rağmen, hayatın belirli döneminde insan işi ya da patronu ile ilgili birtakım şikayetlerde bulunabilir. Aslında saygı çerçevesinde yapıldıktan sonra doğal olarak karşılanması gereken bu durum, her zaman anlayışla karşılamayabilir.

Farkında olmadan yapacağınız paylaşın da ileriye gitmeniz, iş hayatında sorunlar yaşamanıza ve hatta işinizden olmanıza neden olabilir.

Konum Bilgileri

Özellikle son yıllarda haberlerde sıklıkla rastladığımız akla hayale gelmeyecek olaylar, her an sizin de başınıza gelebilir. Açık bir şekilde herhangi bir düşmanınız olmasa bile, toplumun ruh hali dikkate alındığında, konum bilgilerinizi paylaşmamak sizin avantajını da olacak bir durumdur. Daha çok kadın ve çocukların, bu tarz paylaşımlardan kesinlikle uzak durması tavsiye edilir.

Doğum Yeri Ve Tarihi

Adeta sosyal medyada cirit atan kimlik avcıları için ihtiyaç duydukları önemli bilgiler arasında yer alan doğum yeri ve tarihi, internette paylaşılmaması gereken bilgiler arasında yer almaktadır.

Bu bilgileri paylaşmanız durumunda sizin üzerinizden kimlik avcılığı yapmak isteyen art niyetli kimselerin işini kolaylaştırarak, farklı verilerinizin çalınmasına sebep olabilirsiniz. Hatta bu bilgiler üzerinden kimlik avcıları, sizin ya da aile bireylerinden herhangi birinin önemli şifrelerini tahmin edebilir.

Tatil Bilgileri

Tatile çıktığınızı çarşaf çarşaf sosyal medya platformlarında paylaşmanız, evinizi soymak için fırsat kollayan hırsızlar olduğunu düşünürsek onlar için bulunmaz nimet niteliğindedir.

Hayatta başa gelmeyecek şeylerin her an gelebileceğini göz önünde bulundurarak, sosyal medya platformlarında ki paylaşımlarınıza dikkat etmek sizin faydanıza olacaktır.

En güncel teknoloji haberleri için, bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edin.

 

 

{Onur}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir