Kapat
Teknoloji 0

E Kitap Okuyucu Nedir? Ücretsiz E Kitap Nasıl İndirilir?

Elektronik kitaplar (namı diğer e kitaplar) ile ilgili son dönemlerde hızlı bir artış oluyor. İnsanlar E kitap teknolojisine dair ne yapılacağını ya da nasıl bir fark olduğunu gerçekten merak ediyor.

Bu yazımızda e kitap okuyucunun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve neye dair ilerlediğini görebiliyoruz. Peki ama nedir elektronik kitap? Gelin bu yazıda detaylı olarak en basit şekli ile konuşalım.

Bu yazıda göreceğiniz başlıklar şunlardır:

  • E Kitap Nedir?
  • Dijital Mürekkep Nedir?
  • E Kitap Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  • E Kitap Nasıl İndirilir?
  • Ücretsiz E Kitap Arşivi

E Kitap Nedir?

E kitap en özet haliyle dijital mürekkep teknolojisi ile ön plana çıkan bir kitap türüdür. Tamamen LCD ekran mantığından farklıdır ve dijital mürekkebe sahiptir. BU yüzden de MIT MEDİA LAB ürünü olarak bilinen bir teknoloji ile çalışır. Elektronik mürekkep teknolojisini normal mürekkepten farklı yapan unsur tamamen ekran yapısıdır. Bu yüzden yapılacak olan çalışmalar ve bu çalışmalara dair beklentilerin tamamını ön plana çıkarmak gereklidir. Normal bir ekran düşünürsek (LCD), bu ekranda fotoğraf, video ve benzeri pek çok medyanın oynatılması durumu olduğu için ciddi bir enerji sarfiyatı söz konusu olacaktır. Ekranların parlaklığı bir şekilde arttıkça, söz konusu enerji kullanımı da artacaktır. Elektronik mürekkep teknolojisi ise (e-ink), çok daha farklı çalışıyor.

E kitap teknolojisinde bir led aydınlatması yoktur (son dönemde dışardan aydınlatmalı ürünler çıkmaya başladı). Mürekkep ve kitap katmanı bulunuyor. Karanlıkta okunamayan bu ürünler tıpkı bir kitap gibi etki bırakıyor. Üstelik sürekli enerji harcamıyor ve bu konuda da ekranda yer alan sayfayı çok daha rahat takip etmiş olursunuz. Yani ekrandaki mürekkep, kitabın şeklini almış olur doğrudan. Bu durum da şarj süresini uzatıyor. Örnek verecek olursak bir kindle 3 saatlik bir günlük çalışma ile ortalama 20 gün şarj süresine sahip olabiliyor.

Dijital Mürekkep Nedir?

Pek çok özelliği var bu ürünün. Ama en basit haliyle şöyle anlatalım. Binlerce mikroskobik noktanın bir araya gelmesi ile oluşan bir teknolojidir. Minik noktacıklar bir araya gelir ve elektriğin de tetiklenmesi ile çalışmaya başlar. Bu sayede aynı kitap sayfası gibi net bir ekrana ulaşmış olursunuz. Bu durum da haliyle mürekkep olduğu için ve ekranın led ışığı olmadığı için gözü yormamış olur. Elektronik kitap pek de zannedildiği gibi ağrı oluşturmuyor. Çünkü ışığı yok, LCD ekran değil ve bir şekilde aydınlatma teknolojisi yok. Kitap gibi yani.

Dijital Mürekkebin Çalışma Biçimi:

Bu sistemler ile birlikte karanlıkta kitap okumak için ekstra ışığa ihtiyaç duyarsınız. Yani aydınltama işi manuel yapılacak ve bu sayede çok daha aktif bir çalışma biçimine ulaşmış olacaksınız. Kindle için bu konuda ışıklı kılıflar bulunuyor. Bu durum da hepimizi etkileyen bir seçenek oluşturuyor. Bu yüzden de tamamen isteklere göre bir çalışma yapmak en iyisi.

E Kitap Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tercihlerinizde dikkat etmeniz gereken husus, nasıl bir cihaz alacağınız değil, ne için kullanacağınızı bilmek aslında. Çünkü aşağı yukarı hemen hemen hepsinin özellikleri (dijital mürekkep) aynı. Dolayısı ile ekstra wifi teknolojisi (online kitap satın almak için) ya da wifi özelliği olmayan (direk pc bağlantısı) modelleri incelemek gibi bir seçeneğe sahipsiniz.

  • Aradığınız şey bir e kitap mı yoksa oyun aracı mı? Bunu bilmeniz lazım. Çünkü e kitapların tek bir işlevi var, okumak. Onun dışında hiç bir işe (okumak her işe yarar tabii) yaramıyor. Örneğin oyun oynayamaz, internete giremez, fotoğraflarınızı inceleyemezsiniz. Facebook’a dahi giremezsiniz (bazı insanların, facebook’u internet dışında bir şey zannettiğini bildiğim için bu şekilde bir detay yazdım).

  • Amacınız okumak mı, okumayı sevmek mi? Mesela bu çok tartışılır. Hiç kitap okumayan (ya da okumayı sevmeyen) bir insanın ilgisini çekebilecek bir ürün olarak düşünmüyorum. Zira benim için elektronik kitaplar okumayı kolaylaştıran bir cihaz. Okumayı sevmeyen insanlara aşılayacağını pek sanmıyorum. Lakin ilk okul çocukları için tablet tarzı cihazlar dağıtılacağına bu tip şeyler dağıtılsa, daha hoş (ve verimli) olacağını düşünüyorum. Çocuklara tablet değil, e kitap alalım (kamu spotu gibi oldu bu da^^).

 

  • Hangi formatları desteklediğini inceleyin. Zira bir e kitap, genellikle EPUB, PDF, DOC, TXT, JPG, PNG tarzındaki standart (ve hemen hemen her e kitapta olan) formatları destekler. Lisanslı olarak (online bir şekilde) satın aldığınız kitapların hemen hemen çoğu ya EPUB, ya da MOBİ oluyor. Dolayısı ile alternatif yazılımlar ile (bilgisayar programları aracılığıyla) satın almış olduğunuz bir kitabı, elinizde bulunan elektronik kitabın formatına çevirebilirsiniz (telif hakkı için özel korumalar mevcut, ama bunları kırmak tabiri caizse çocuk oyuncağı, yeter ki satın alın).

 

  • İnternet desteği var mı? Satın alacağınız bir e kitabın internet desteğinin olup olmaması size ne kazandırır? Aslında şöyle düşünelim. Örneğin Kindle, sadece Amazon üzerinden hizmet veren (çünkü Amazon’un bir ürünü) bir sistem. Dolayısı ile sadece amazon üzerinden satın alınan kitapları indirebiliyorsunuz. Tabi alternatif ürünlerin de kendi mağazaları var. Özetle elektronik kitaplarda yer alan (bazılarında) wifi teknolojisi, sadece kitap mağazasına ulaşmanızı sağlıyor. Yani arama motorlarına girip gezemezsiniz. Sadece kitap mağazasının yazılımı aracılı ile kitap satın alabilirsiniz ve otomatik olarak hemen indirip okumaya başlayabilirsiniz. Amazon üzerinde yer alan belki de yüz binlerce kitap var. Hatta daha da derin bir sayı (sürekli değişiyor). Lakin hepsi (genellikle) İngilizce.

E Kitap Nasıl İndirilir?

E kitap ile ilgili olarak ön plana çıkarılan pek çok çalışma var. İndirme yapmak için genellikle internette bulunan satış sitelerine gitmeniz gerekiyor. Ama bu konuda e kitap satışı yapan pek çok site var artık. Eskiden bu site sayısı kısıtlı idi ve genellikle manuel taramalar ile kitapçılardan alma işlemi yapıyorsunuz. Yasal olarak ön plana çıkarılan e kitap ile ilgili seçenekleri tek bir tıklama ile inceleyebiliyor ve ön plana çıkarabiliyorsunuz. Bizim önerimiz e kitap indirmek için sitelerden satın alma işlemi yapın ve sonrasında da bilgisayarınıza indirdikten sonra Calibre isimli uygulamaya erişin. Bu uygulama size kolaylıkla kitap çevirisi yapıp e kitap okuyucunuza atmanızı sağlayacaktır. Calibre uygulamasını kullanarak sizler de kendinize göre indirme işlemi yapabilir, indirdiğiniz kitabı hemen çevirerek hızlı bir şekilde uyarlama yapabilirsiniz. Aşama aşama değişen ve yeniliklerle birlikte ön plana çıkarılan pek çok seçenek ve fırsat için tek yapmanız gereken çözümleri kullanmanız olacaktır.

Ücretsiz E Kitap Arşivi

E kitap arşivi ile ilgili olarak pek çok seçenek bulunuyor. Karşımızda yer alan bu aşamaları tek bir kullanım ile inceleyin ve profesyonel yeniliklerle birlikte ortaya çıkarın. Sizin için değişimleri de kendinize has olarak ön plana çıkarabilirsiniz. Devlet sitesi olan E Devlet üzerinden de bu konuda sunulan ücretsiz e kitap desteği bulunuyor. Bu arşivlere kolaylıkla ulaşabiliyor ve eserleri de yakından takip edebiliyorsunuz. Bireysel ve hızlı bir çalışma mantığı ile bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyaları hızlıca e kitap okuyucunuza atabilir ve böylece de aşama aşama değişen ve yenilenen bir çözüme kaliteli kitap seçenekleri ile ulaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir