Kapat
Teknoloji 0

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar

Her bilgisayarda olması gereken programlar başlığı altında, ortalama bir bilgisayar kullanıcısının bir bilgisayarda genel kullanım için işine yarayacak programların neler olduğuna değindik.

Bu programlardan bir kısmı bilgisayarlarda yoğun olarak ihtiyaç duyulurken, bazıları ise zaman içerisinde ihtiyaç duyulabilecek ve oldukça işinize yarayacak programlardır.

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar

Chrome Tarayıcı

Farklı tarayıcı alternatiflerini de tercih edebilirsiniz. Ancak Google Chrome hem daha alışıldık hem de daha fonksiyonel olması nedeniyle, bilgisayarınızda bulunması gereken programlar arasında yer alıyor. Genel bir program olarak tanımlanmasa da, önemli özelliklere sahip olması nedeniyle listemizde yer verdik.

Advanced SystemCare

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bilgisayar yavaşlama sorununu, ortadan kaldıracak bir program. Gereksiz dosyalar başta olmak üzere bilgisayarınıza yük olabilecek birçok dosya ve sorunun üstesinden gelmek için, en iyi bakım onarım programları arasındaki Advanced SystemCare’yi öneririz. Bu program sayesince cihazınız daha hızlı açılacağı gibi, kullanımı da eskisine nazaran yine hızlı olacaktır.

Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan bu program dışında, bakım onarım programları arasında popüler olan CCleaner programına da bilgisayarınızda yer verebilirsiniz.

İObit Uninstaller

Bilgisayarda bulunan programları, Program Ekle/Kaldır kısmından kaldırmak mümkün. Ancak her bilgisayarda olması gereken programlar arasında yer verdiğimiz İObit Uninstaller programı, bu yöntemle kaldırılmayan programları kaldırmak için en iyi programlar arasında yer alıyor.

Bu programın bir diğer özelliği ise, farklı seçeneklerde görünmeyen programların görünmesine kaldırılmasına da imkân vermesidir. Gereksiz yere kullanmadığınız ancak cihazınızda yer kaplayan programları, İObit Uninstaller ile rahatlıkla silebilirsiniz. Programlarla birlikte inen ek dosyalarında, bu programla silinmesi mümkündür.

VLC Media Player Medya Oynatıcı

Bilgisayarınızda bulunan medyaları oynatmak için kullanabileceğiniz VLC Media Player, en fazla kullanılan video oynatıcılar arasında yer alıyor. Hareketli medyaları sorunsuz bir şekilde oynatmanızı sağlayan programa, bilgisayarınızda mutlaka yer vermenizi tavsiye ederiz.

WinRaR

Dosyaların daha kolay bir şekilde taşınması, gönderilmesi ve daha az yer kaplaması için, her bilgisayarda olması gereken programlar arasında oldukça önemli bir yere sahip WinRaR.

Genel ev ortamında da yaygın olarak kullanılan dosya sıkıştırıcı ve açıcı program, özellikle ofislerde ve kurumsal alanlarda çok daha fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle eninde sonunda ihtiyaç duyacağınız bu programa, bilgisayarınızda mutlaka yer vermenizi tavsiye ederiz.

Microsoft Ofis Programları

Genel olarak tüm Microsoft ofis programları, bireysel ve kurumsal kullanımlarda bilgisayarınızda mutlaka yer vermeniz gereken programlar arasında yer alıyor. Excel, Microsoft Word ve farklı ofis programlarına bilgisayarınızda yer vermeniz, en iyi yazı editörüne sahip olmanız anlamına gelmektedir.

Antivirüs Programları

Bilgisayarınızda herhangi bir antivirüs programına yer vermeniz, özellikle kişisel ya da şirket bilgilerini bilgisayarlarında yoğun olarak kullananlar için oldukça önemlidir.

Bilgisayarınızı dışarıdan gelecek kötü amaçlı saldırı ve yazılımlara karşı etkin bir şekilde koruyacak olan bu yazılımlar, her bilgisayarda olması gereken programlar arasında öncelikli bir yere sahiptir.

Recuva

Yanlışlıkla ya da bilerek sildiğiniz herhangi bir programı, tekrardan kurtarmaya yarar. Normal şartlarda geri dönüşüm kutusuna gönderilen program ya da dosyaları geri getirmek mümkün olsa da, kalıcı olarak silinmesi halinde sildiğiniz program veya dosyayı bu program sayesinde geri getirebilirsiniz.

PhotoSpace Görsel Editörü

En iyi ücretsiz görsel editörleri arasında yer alan PhotoSpace, resim ve gifler üzerinde düzenleme yapmanıza yardımcı olur. Farklı özellikleriyle birçok seçenek sunan PhotoSpace, görsellerle uğraşmayı seviyorsanız bilgisayarınızda yer vermenizi tavsiye ettiğimiz programlardan biridir.

Bilgisayar kasalarında ahşap dönemi: İşte o modeller başlıklı yazımızda, sıra dışı ahşap bilgisayar kasalarını sizler için yayınladık.

{Onur}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir