Kapat
Teknoloji 0

Düşük Işıkta Kaliteli Fotoğraf Çekmenin Yolları

Her ne kadar amatör fotoğrafçılar için fazla önem arz eden bir durum olmasa da, fotoğrafçılık tutkusu olan ve özellikle de profesyonel çekimler yapan kişiler için düşük ışıkta kaliteli fotoğraf çekmenin yolları, oldukça önemlidir. Birçok profesyonel fotoğrafçının bildiği bu yolları amatör çekimleriniz için de uygulayarak, düşük ışıkta daha kaliteli görüntüler yakalamanızı mümkündür.

Özellikle fotoğraf çekerken her zaman ek ışık bulma imkanımızın olmadığını düşünürsek, vereceğimiz yöntemler daha önemli hale gelmektedir. Fotoğraf çekmeyi seven insanlara, özellikle sabahın ilk saatleri ya da akşam gün batımı zamanı daha cazip gelmektedir. Veya bulutlu ve yağışlı bir hava, güzel fotoğraflar çekebilmek için aslında en uygun şartlar arasındadır. Lakin tam da bu tip havalarda, ışık en önemli sorun olmaktadır. Perspektif bir şekilde elde etmek istediğiniz görsellerde, bu yöntemleri uygulayarak daha güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Düşük Işıkta Kaliteli Fotoğraf Çekmenin Yolları

Makinenizi Manuel Moda Getirin

Aşağıda vereceğimiz yöntemleri uygulayabilmeniz için, makinemizin öncelikle manuel modda olması gerekmektedir. Fotoğraf makinesini manuel moda aldıktan sonra, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

ISO’yu Mümkün Olduğunca Yükseltin

Karanlık ve düşük ışığın bulunduğu yerlerde daha güzel fotoğraflar çekebilmek için yapmanız gereken şeylerden biri, ışık hassasiyeti ayarını mümkün olduğu kadar yükseltmektedir.

Bu ayar fotoğraf makinesinin marka ve modeline göre farklı aralıklarda bulunsa da, neredeyse tüm fotoğraf makinelerinde var olan bir özelliktir. Bu nedenle eğer ki loş ortamlarda fotoğraf çekmekten hoşlanan biriyseniz, alacağınız fotoğraf makinesinde mutlaka bu ayarın olduğuna emin olmanız yararınıza olacaktır.

Bu ayarın yükseltilmesi durumunda daha duyarlı hale gelen sensör yüzeyi, karanlık ortamlarda çekilecek fotoğrafları daha aydınlık hale getirecektir. Ancak bu ayarın bulunduğu fotoğraf makinalarında ayarı ne kadar fazla açarsanız, fotoğraf çekimi yaparken de o kadar daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu ayarla birlikte makinenin çekim hassasiyeti de artmaktadır. Bu nedenle elinizi titretmeniz durumunda dahi, fotoğraf kalitesinin bozulabileceğini unutmayın.

Diyaframı Mümkün Olduğunca Fazla Açın

Diyafram değerinizi makine ayarlarınızda en küçük sayı değerine getirerek, karanlık ortamlarda daha aydınlık görüntüler elde etmeniz mümkündür. Gece çekimi yapmayı seviyorsanız düşük ışıkta kaliteli fotoğraf çekmenin yolları arasında, lens seçimine de mümkün olduğunca dikkat etmeniz gerekecektir.

1.8 ya da 8.2 diyafram değeri bulunan fotoğraf makinesi modelleri tercih edilerek, karanlık ortamlarda daha net görüntüler elde edebilirsiniz.

Poz Süresini Artırın

Karanlıkta kaliteli fotoğraf çekmenin yolları arasında tavsiye edebileceğimiz şeylerden biri de, poz suresini artırmaktır. Bilindiği üzere fotoğraf makinesinin deklanşörü ne basılması ile birlikte, makinenin üzerindeki görüntüsü sensöründe bulunan perdenin hızlı açılıp kapanması sağlanır.

Bu perdenin hızlı bir şekilde açılıp kapanması, anlık görüntülerin daha net bir şekilde yakalanması için büyük önem taşımaktadır. Bir anda açılıp kapanan perde ile birlikte, ışık kalitesi de daha fazla olacaktır. Gece çekimlerinde poz süresini artırıp, uzayacak süreye bağlı olarak karanlık ortamlarda daha net görüntüler elde edebilirsiniz.

Düşük ışıkta kaliteli fotoğraf çekmenin yolları bunlar olsa da, bu ayarları yaptığınızda fotoğraf makinesini fazla hareket ettirmemeye dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu ayarların açılması ile birlikte, fotoğraf makinesi hassasiyeti de aynı oranda artacaktır.

Hasselblad 400 MP fotoğraflar çeken kamerasını duyurdu Başlıklı yazımızda, Hasselblad 400 MP gibi muhteşem bir kamera hakkında kısa bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

{Onur}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir