Kapat
Haberler 0

Hasselblad 400 MP fotoğraflar çeken kamerasını duyurdu

Günümüzde çoğu insan fotoğraf makinesi satın almaktansa kaliteli lense sahip bir akıllı telefon alma yolunu tercih ediyor. Ancak profesyoneller için durum hiç de böyle değil. Sektörü gereği yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek ve bunları depolamak zorunda kalan profesyonel fotoğrafçılara hitap eden bir model şimdilerde piyasaya çıktı. Alman Hasselblad markasının geliştirdiği bu yeni kamera, tam 400 megapiksel çözünürlüğüne sahip fotoğraflar çekebiliyor!

100 MP çeken modelin üstüne inşa edildi

2016’da H6D-100c modelini geliştiren Hasselblad, bu kamerayla 100 MP çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyordu. Şimdi ise H6D-400c modeli geliştirildi. Tek bir fotoğrafı 16 bit TIFF formatında kaydeden cihaz, depolama alanında tek bir fotoğraf için 2.3 GB boş alana ihtiyaç duyuyor. Düşünün, tek bir fotoğraf için… Bu, kameraya 16 GB TF kart taksanız 6-7 kare çektikten sonra kartta boş yer kalmayacak demek.

4K UHD video kaydı da yapabilen modelde 3 inçlik dokunmatik bir ekran da bulunuyor. Cihaza birden fazla SD kart da takabilmeniz mümkün.

Peki ya fiyatı?

Sıkı durun. 400 MP fotoğraf çekebilme yeteneğine sahip bu muhteşem H6D-400c modelinin fiyatı dudaklarınızı uçuklatabilir! Tam tamına 47 bin 995 dolar ücretle satışa çıkan bu kamera, Mart ayından itibaren ön sipariş veren müşterilere kargolanmaya başlayacak. Anlık kurda cihazın TL karşılığı 183 bin 663’e tekabül ediyor.

“Bu kadar pahalı makineyi kim alır ki?” demeyin. Özellikle yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duyulan tarihi eser ve sanat eseri fotoğrafçılığında Hasselblad‘in bu tür modelleri tercih ediliyor.

Birol Çolhan {Birol Çolhan}

Teknoloji, gündem, oyun, mobil ve inceleme alanlarında yabancı ve farklı kaynaklardan aldığı yazıları sitemiz için paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir