Kapat
bilgisayar mühendisliği
Teknoloji 0

Bilgisayar Mühendisi Olmak İsteyenlere Öneriler

Belki de pek çok kişinin hayalindeki mesleklerden olan bilgisayar mühendisliği pek çok kişinin ilgi alanında. Teknoloji ile ilgilenmek, onu kendi içinde değerlendirmek ve çok daha farklı bir yapıda bizlere hizmet sağlamak adına bu konuya dokunabiliriz. Bildiğiniz gibi sağlam kariyer yapmak ve yazılım alanlarında da ilerlemek için önemli bir çalışma yapmak lazım. Bunu da bilgisayar mühendisliği ile yapabiliyorsunuz. Bilgisayar mühendisi olmak için ne gibi bir çalışma üretmeniz gerek derseniz, gelin bir de ona göz atalım.

Mühendis olmak için okumak şart mı tarzı bir soru sorarsanız, onun cevabını hayır olarak verebiliriz. Yani en azından diploma gerekmiyor. Bu yüzden bilgisayar mühendisi olmak için en büyük şart kişinin kendini bir şekilde geliştirmesi durumu oluyor. Bu yüzden bolca emek ve özveri gerekiyor.

bilgisayar mühendisliği

bilgisayar mühendisliği

Bu yüzden bilgisayar mühendisliği ile ilgili olarak net bir meslek diyemeyiz. Bir yaşam biçimi haline gelmiş durumda artık. Yani çoğu insan için mesai saatleri önemli iken, bu işlerde maalesef böyle bir durum yok. Mesai saati kavramı bu meslek için pek geçerli olmuyor. Uğraş ve emekle bolca yetenek bir araya gelebiliyor.

Yoğun bir emekle öğreneceğiniz bilgisayar mühendisliği, çoğu zaman sizler için de yaşam biçimi haline gelecektir. Gerçek bir bilgisayar mühendisi okuldan çok yaptığı işlerle gündeme gelir. Tahmin edileceği gibi bu iş gecesi gündüzü ile çalışılabilecek bir iş. Çünkü internetin ve dijitalin varlığı her zaman akmak zorunda ve olası kesintiler durumunda mühendisler anında devreye giriyor.

Peki ama nasıl bilgisayar mühendisi olunur?

bilgisayar mühendisliği

bilgisayar mühendisliği

İşte en can alıcı soru burada geliyor. Çünkü bilgisayar mühendisi olmak için diplomaya gerek yok. Tamam diploma artı sağlayabiliyor ama olmaması bu konuda bir sorun değil. Bolca kişisel uğraşla ve emekle öğrenilen pek çok iş var. Bilgisayar ile doğru bir iletişim kurmak için C#, Java vs. gibi programlama dilleri bilerek yola koyulabilirsiniz. Bununla birlikte İngilizce de öğrenmeniz gerekiyor. Bu konuda en azından yabancı dil ile ilgili beklentileri de ön plana çıkarmış oluyorsunuz. 

Peki süreç nasıl işliyor?

bilgisayar mühendisliği

bilgisayar mühendisliği

  • Öncelikle ingilizce öğrenmelisiniz. En azından bir yerden başlayın. Zira hiç bir meslekte ingilizce olmadan uzmanlaşamıyorsunuz.
  • Bilgisayar ile büyümüş olun. En azından bunları sevin. Temel seviyede dahi olsa bilgisayar bilginiz olması gerekiyor. Bu yüzden teknik özellikler, terimler ve diğer özellikleri iyi bilmeniz lazım ki yazılımcı olarak da sorunları çözebilin.
  • Programlama dili çok önemli. İngilizce ile birlikte programlama dilini de öğrenin ve devamını getirin. Başlarda Google tarafından dahi desteklenen Phython ve Microsoft tarafından desteklenen C# dilini öğrenmeye başlayabilirsiniz.

  • Bazı konularda kendinizi sınırlandırmamalısınız. Bilgisayar mühendisi konusunda hiç bir şeyi öğrenmenin yaşı olmuyor. Bu yüzden Java Script, PHP, HTML, Ruby vs. gibi diğer dilleri de en az temel düzeyde öğrenin. Bu konu size büyük bir artı katacaktır her zaman için. 
  • Yaratıcı bir kafa ile yaşayın. Yani Mark Zuckberg hiç yapılmayanı yapmış ve Facebook için pek çok kişi ile farklı tasarımlar yapmış. Kimsenin yapmadığını yaparak sizler de bu konularda bir beklentiye girebilirsiniz.
  • Matematik konularında iyi olmalısınız. Dünyanın en büyük markalarına bakarsanız oralarda çalışan mühendisler iyi birer matematikçidir. Bilgisayar için iki farklı olasılık bulunuyor. Bunlar ya 1 ya da 0 olasılaklarıdır. İngilizce gibi matematiksel bilgi de gerekiyor.
  • Çeşitli algoritmalar hakkında da araştırmalar ve çalışmalar yapmalısınız. Algoritma dediğimiz olayı iyi kavrarsanız devamı gelecektir.

bilgisayar mühendisliği

  • İşletim sistemleri ile aranızı iyi tutun. Zira Windows, Linux ve Mac. gibi işletim sistemlerini bilmeniz pek çok konuda artı bir dengeye ulaşmanızı sağlayacaktır. Uygulamalar içerisinde Windows ile ilgili bir çalışma yapacaksanız da onun tekniğine inmeniz gerekiyor.
  • Sabırlı olmalı, azimli olmalı ve problemleri çözebiliyor olmanız gerekiyor. İşin başında gelen sabır, hepimizi ortaya çıkarıyor. Bu yolda değişen ve ilerleyen her bir süreç kişisel bir beklentiyi ortaya çıkarıyor. Çok fazla sorunla karşılaşacaksınız. Burada da devreye siz giriyorsunuz. Sorunların üzerine gitmeli ve onları çözmeye uğraşmalısınız.

Bilgisayar mühendisleri ne işe yapıyor? Bilgisayar mühendisliği nedir?

bilgisayar mühendisliği

Bu aslında çok uzun bir soru. Günümüz şartlarında pek çok işe dahil olabilen mühendisler, bilgisayar ile alakalı olan her şeyden sorumlu insanlardır. Hele ki son dönemlerin olmazsa olmaz yapay zekası insanlar için de farklı ve yoğun bir denge yaratmış durumda. Bu yüzden yazılımsal gelişimler ve beklentiler için de insanlara dair bir denge ve ayrıcalık oluşturabilirsiniz.

Bilgisayar mühendisi ne kadar maaş alır?

bilgisayar mühendisliği

Bu pek çok kişinin merak ettiği ve üzerine düşündüğü bir konudur. Beyin göçü konusunda alanında en iyi mühendisler genellikle yurt dışına gidiyor. Ülkemizde özel sektörlere baktığımız zaman bir mühendisin maaşı 3000 ile 5000 arasında olabiliyor. Tabi daha yüksek maaşlar da var. Ama ortalamalar bu şekilde. Amerika üzerinde ise işler değişik. Ortalama bir mühendis iseniz aylık 8 bin dolara kadar para kazanabiliyorsunuz. Şimdi ise en can alıcı yere gelelim.

Bilgisayar mühendisi olmak için okumak gerekiyor mu?

bilgisayar mühendisliği

Bilgisayar mühendisi olmak için okumak şart değil. Zira kişinin kendini geliştirmesi büyük bir erdem. Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Google dahi, iş ilanlarında diplomayı şart koşmuyor. Yapay zeka konusunda çalışmalar yapan Facebook, mühendislerini genellikle işini iyi yapan kişilerden seçiyor. Bu kişilerni çoğu ya terk ya da lise mezunu kişiler oluyor. Ama tabi kendini kanıtlamış insanlar olduğu için pek çok konuda uzmanlık yapabiliyorlar.

Hayalinizdeki meslek şayet bilgisayar mühendisliği ise hemen başlamanızı öneriyoruz. Şuan başlarsanız zaman içerisinde çok daha iyi bir yere gelebilirsiniz. Kendinizi ön plana çıkarmak ve bu konuda çok daha profesyonel bir çalışma içerisinde yer almak için daha rahat, daha verimli ve daha estetik bir dil üzerinden çözümlerinizi ilerletebilirsiniz. Soruların cevaplarını bulabildiğiniz bu yazımızda da ana konu gelişim oluyor. Bu yüzden de insanların istekleri bu aşamalarda çok daha iyi bir kariyer alanına ulaşmak. Bu yüzden ya kendinizi geliştirmeniz gerekiyor, ya da farklı aşamalarda ön plana çıkmanız. Bizim önerimiz biraz daha bu konuya hakim olmanız. Çünkü bilgisayar mühendisi olmak demek, alan içerisinde de alternatif yenilikleri incelemeniz gerekiyor demek.

bilgisayar mühendisliği

bilgisayar mühendisliği

Günümüzün en önemli mesleklerinden birisi olan bilgisayar mühendisliği, her gencin hayalindeki mesleklerden birisi. Zira hem eğlenceli görünüyor, hem de kazancı güzel. 

Şimdiden iyi çalışmalar diliyoruz.

 

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir