Kapat

WhatsApp 2 Adımlı Doğrulama Özelliği Nasıl Açılır?

WhatsApp uzun süredir yeni güncellemeler üzerinde duruyor. Geçtiğimiz haftalarda denk geldiğimiz ve Amazon CEO’su ile ilgili olarak ön plana çıkarılan seçimlerle ilgili bir yenilik yaratan WhatsApp, kendine has bir güncelleme yapıyor ve çok daha güvenli bir hale geliyor. 

Gelin bu yazımızda nasıl WhatsApp ile ilgili daha güvenli bir kullanım yapabiliriz ondan bahsedelim. Bildiğiniz gibi WhatsApp ne kadar güvenli olsa da iki taraflı şifreleme sorununda dahi bir şekilde yöneticilerin ve FBI tarafının WhatsApp içeriklerine ulaşabileceğine dair bilgiler bulunuyor. Bu yüzden sağlıklı bir iletişim ve kullanma sürecine dair yapılacak olan her şeyi karşınıza çıkarmak istiyoruz.

Dünyanın en büyük sosyal medya uygulamalarından ve mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, bu konuya dair etkin bir başarı yaratıyor. Kullanılan ücretsiz bu uygulama aynı şekilde çok daha fazla kişiye erişmemiz için bize de bir yol sunuyor. Bu yüzden bu başarıları dünya çapında insanlara duyurmak ve organize etmek amaçlı olarak da bir seçenek üretmiş oluyoruz.

Bu konuda sizlere sunulacak olan başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • WhatsApp Ne Kadar Güvenli?
 • İki Adımlı Doğrulama Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?
 • İletişimde Nasıl Daha Güvenli Kalırız?
 • WhatsApp Alternatifi Uygulamalarda Durum Nasıl?

Whatsapp Ne Kadar Güvenli?

Bu soruyu pek çok kişi soruyor. Bu yüzden gelin bu konuya dair geniş bir yol çizelim. SMS atmak yerine tercih ettiğimiz WhatsApp, birçoğumuzun vazgeçilmezi. Üstelik kullanabilmek için tek ihtiyacımız olan şey, internet bağlantısı. Emojiler sayesinde de eğlenceli ve pratik. Fakat maalesef bu aralar sık sık güvenlik problemleriyle gündeme geliyor. Bu durum da haliyle insanların merakını biraz da olsa gidermeye yetiyor. Çünkü güvenlik konusu her zaman önem arz eden bir konu. Hele ki içerisinde kişisel verilerin de yer aldığı bir çalışma yapıyor isek bu süreçler kesinlikle önemli oluyor.

WhatsApp ile ilgili olarak pek çok yorum var. Uzmanlardan da aynı şekilde farklı yorumlar duyabiliyoruz. Bu konu hakkında en son konuşan kişi, güvenli anlık mesajlaşma servisi Telegram’ın kurucusu Pavel Durov. “WhatsApp hiçbir zaman güvenli olmayacak” diyen Durov, yangına körükle gidiyor ve “WhatsApp açık kaynak bir uygulama değil. Uzmanlar, kodlarda arka kapı olup olmadğını kontrol edemez” gibi şeyler söyleyerek ‘ciddi güvenlik açığı var’ söylentilerini, iddialarını destekliyor. Yani bu da demek oluyor ki net bir cevabı ancak WhatsApp verebiliyor. Bu da firmanın araştırmaya ve incelenmeye kapalı olduğunu gösteriyor. İncelenemeyen bir kurum ne kadar güvenli olabilir?

WhatsApp hepimizin kara kutusu. Bir şekilde açığa çıksa belki de çoğumuz için sorun teşkil edecek durumlar oluyor. Malumunuz daha önce de iCloud hack’lenmesiyle hayatının şokunu yaşayan Jennifer Lawrence vakasını görmdük. İnsan içine çıkamaz, kimseye hesap veremez noktaya gelmemiz de gayet etkili olabilir bu durumla beraber. Adeta ‘Black Mirror’ bölümü tadında distopik bir dünyaya “Merhaba!” deriz. Bu yüzden henüz net bir cevap yok ama bu konuya dair sadece WhatsApp’a güvenemeyiz.

WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

Aslında karşılıklı bir iletişim ağı ile şifrelenen görüşmeler olduğu iddia ediliyor. Uygulamanın Ayarlar kısmında yer alan hesap seçeneğinden etkinleştirebileceğiniz iki adımlı doğrulama, öncelikle kullanıcıdan 6 haneli bir parola oluşturmasını talep ediyor. İki adımlı doğrulama özelliğinin kullanımı ise yeni bir telefona geçiş sürecinde veya uygulamayı telefonunuzdan silip tekrar yüklediğinizde ortaya çıkıyor.

Bu yüzden dikkatleri üzerine çeken WhatsApp çok daha güvenli bir kullanım alanı yaratmak istiyor olacak ki, kişilere çok daha verimli bir çalışma oluşturuyor. Burada amaç zaten etkin bir kullanıma dahil olmak. Bunu da ancak beraberindeki çalışmalar ile ön plana çıkarabiliriz.

İki adımlı doğrulama özelliğinin aktif olmadığı WhatsApp hesaplarında yeni bir telefona uygulamayı kurduğumuzda sadece sms veya arama yoluyla telefonunuza gelecek bir doğrulama koduyla giriş yapmak mümkün. Fakat iki adımlı doğrulamayla beraber WhatsApp, kullanıcısından hem doğrulama kodunu hem de daha önce oluşturduğu 6 haneli parolayı talep edecek.

Bu konuda etkinleştirme yapmak aslında gayet basit. Öncelikle ayarlara girmeniz lazım. Bunu da şu maddeler ile sizlere sunabiliriz.

 • Telefonunuzdan WhatsApp’ı açın
 • Ekranın sağ üst köşesindeki 3 noktaya basın
 • Ayarlar’a gelin.
 • Hesap kısmına gelin
 • İki adımlı doğrulama’yı seçin
 • Ekranın altında yer alan ‘aktifleştir’ butonuna basın.
 • Devam etmeden önce sizden istenecek PIN kodunu seçin.
 • Gelecek ekranda az önce belirlediğiniz PIN kodunu tekrar girin.
 • PIN kodunu kullanamama ihtimalinize karşılık bir e-posta adresi girin.
 • E-posta adresinizi tekrar girin.
 • Kaydet düğmesine basın.
 • Bitti düğmesine basın.

Bu şekilde güncel bir güvenlik sürecini başlatmış olacaksınız. WhatsApp ile ilgili merak edilen iki taraflı koruma özelliğini kolaylıkla bu şekilde aktif edebilir ve ön plana çıkarabilirsiniz.

Güvenlik onayları ile ilgili daha ilginç bir çalışma üretecek olan WhatsApp, bu süreçleri çok daha iyi sağlamaya çalışıyor.

İletişimde Nasıl Daha Güvenli Kalırız?

İletişimde nasıl daha güvenli kalırız? WhatsApp’ın güvenlik onay sistemi biraz ilginç bir yöntem kullanıyor. Sistem sizden daima hatırlayacağınız bir PIN kodu seçmenizi istiyor. Bu kod sizin, yalnız ve yalnız sizin kolay hatırlayacağınız bir şifre olsun. Gün-ay-yıl (son iki rakamı) ya da 123456 gibi şifreler seçmeyin.

WhatsApp ve genel olarak internet uygulamaları için güvenlik ve mahremiyet oldukça önemli bir konu. İnsanlar özel bilgilerinin özel kalmasına çok önem veriyor. Siz de güvenliğiniz için iki adımlı kimlik doğrulamayı kullanabilirsiniz.

Bu durum aslında çok kişiye bilgi verse de, amaçlar ve aşamalar için pek çok yeniliği ve beklentiyi de kendine has olarak kullanabilir ve inceleyebiliriz. Kaliteyi ve profesyonel çözümleri kendi içinde değerlendiren ve özellikle güvenli bir içerik ile bizlere sunan WhatsApp, kendine has bir yenilik ile ortaya çıkarılıyor. Bireysel bir çalışma ile birlikte aşamaların tamamını takip edebilir ve kullanabilirsiniz.

WhatsApp Alternatifi Uygulamalarda Durum Nasıl?

Alternatif uygulamalar için daha çok açık kaynaklı olup olmadıkları konu oluyor. Bu yüzden biraz daha kaynak bazında inceleme yapmak gerekebilir. Örneğin WhatsApp gibi olan hatta daha da işlevsel olan Telegram için durumlar çok değişken. Bu yüzden de farklılıkların ve beklentilerin tamamına kendi içinde bir etkinlik ile ulaşabiliyoruz. Telegram karşılıklı gizli iletişime önem veriyor ve kendi içinde kriptolu bir sistem geliştiriyor.

Hatta Kripto paralarla ilgili de bir satış durumu olacağı biliniyor. Etkinliklerin ve farklı fırsatların tamamında yer alan ve büyüyen bir beklenti ile karşımızda yer edinen her türlü seçimi ve çözümü organize ederek sizler de kendinize dair bir seçim ve yenilik üzerinde durabiliyorsunuz.

WhatsApp ile ilgili güvenlik konuları merak edilirken, alternatif uygulamalar da sürekli yükselmek için çabalıyor. Bu yüzden de çabaların karşılığında kişisel olarak seçeneklere ulaşabiliyor ve kendinize dair organize edilecek bir süreci de hep birlikte inceleyebiliyorsunuz. Bu yüzden eğer kişisel seçimleri karşılamaya dair bir yenilik üzerinde duruyorsanız, kesinlikle güvenlik konusunu aklınızda bir kere daha tutun.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir