Kapat
Haberler 0

MIUI 12 Tanıtıldı: Karanlık Mod, Animasyonlar ve Gizlilik!

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon ve tabletleri için MIUI 12 sürümünü tanıttı. Android 11 üzerine inşa edilen MIUI arabirimi yeni sürümünde güncellenmiş karanlık mod, duyusal görsel tasarım, yeni animasyonlar, duvar kağıtları ve gizlilik özelliklerini beraberinde getirdi. Xiaomi kullanıcıları tarafından oldukça beğenilen arabirim en yeni sürümü ile göze çok daha hoş gelen bir tasarıma büründü.

Akıllı telefon dünyasında Samsung, Nokia ve son Amerikan ambargosu ile Huawei gibi markalar yerini Xiaomi, Oppo ve OnePlus gibi Çinli üreticilere bıraktı. Sürekli güncellenen telefonlar da gösteriyor ki bir süredir yükselişin keyfini süren markalar ulaştıkları konumda kalmakta oldukça kararlı. Bunun için her geçen gün daha yeni bir akıllı telefon ya da teknoloji ile kullanıcıların karşısına çıkan markaların aralarındaki rekabet ise kıyasıya. Çinli markalardan gelen son güncelleme ise Xiaomi’nin popüler arabirimi MIUI’ın en yeni sürümü MIUI 12.

MIUI 12 ile Tanıtılan Özellikler

Dark Mode 2.0

Aylık 310 milyon kullanıcıya sahip MIUI arabiriminin en güncel sürümü ile tanıtılan yeniliklerden ilki yenilenmiş karanlık mod özelliği oldu. Dark Mode 2.0 olarak adlandırılan bu özellik kullanıcıların göz sağlığını korumak için geliştirildi. Gün döngüsü ile beraber çalışan Dark Mode 2.0 ile birlikte kullanıcıların gerçek karanlık mod deneyimini yaşamaları amaçlandı. Yalnızca bununla da sınırlı kalmayan yeni karanlık mod özelliği karanlık ortamlarda okunabilirliği iyileştirme konusunda da çalışmalar yapmayı ihmal etmedi.

Duyusal Görsel Tasarım

Xiaomi, en yeni arabirimi MIUI 12 ile birlikte kullanıcılara görsel bilgiler vermeyi amaçlayan Duyusal Görsel Tasarım ilkesinin de ilk adımını attı. Şimdilik yalnızca sistem bilgilerini kapsayan bu özellik ile birlikte RAM kullanımı, depolama alanının doluluğu gibi bilgiler görsel olarak kullanıcıya aktarılacak. Duyusal Görsel Tasarım ile birlikte hem daha hoş bir görünüm sunulacak hem de aktarılan bilgilerin akılda kalıcılığı sağlanacak.

Duvar Kağıtları

Görsel anlamda büyük yeniliklere ev sahipliği yapan MIUI 12 ile birlikte yeni duvar kağıtları olmazsa olmazdı. Süper Duvar Kağıtları olarak adlandırılan bu özelliğin en ilgi çekici yanı ise 3D grafiklere sahip olması. Şimdilik yalnızca Mars ve Dünya’nın bulunduğu animasyonlar kilit ekranı ve ana ekranda kullanılabilecek.

Yeni Animasyonlar

Görsel tasarımın olmazsa olmazı animasyonlar da MIUI 12 ile birlikte yenilenmiş ve daha iyi hale getirilmiş durumda. Yeni animasyonlar ile birlikte uygulama simgelerinden, araçlara kadar neredeyse her şey bir animasyona sahip olacak. Bu sayede kullanıcılar çok daha eğlenceli bir arabirimde gezinebilecek.

Geliştirilmiş Gizlilik

MIUI 12’nin görsel anlamda sunmadığı belki de tek şeylerden birisi olan geliştirilmiş gizlilik ile birlikte kullanıcı verileri artık çok daha fazla güvende olacak. Uygulama izinleri noktasında büyük yeniliklerin yapıldığı gizlilik geliştirmeleri ile birlikte kullanıcıların özellikle Çinli markalara karşı olan endişeleri ortadan kaldırılacak.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir