Kapat
Replika Telefon Kullanmanın Tehlikeleri Nelerdir?
Mobil 0

Replika Telefon Kullanmanın Tehlikeleri Nelerdir?

Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde hala popüler olan replika telefonlar günden güne yaygınlaşmaya devam ediyor. Akıllı telefon standartlarını karşılamayan ve gerekli testlere tabi tutulmayan bu telefonlar adeta ölüm saçıyor. Son derece zararlı olan bu sahte telefonlar kullanıcılarına da zarar vermeyi ihmal etmiyor. Yeni bir replika telefon satın almak isteyen kişiler için bunu neden yapmamaları gerektiğini açıklıyor ve replika telefon kullanmanın tehlikeleri nelerdir sorunu cevaplıyoruz.

Replika telefonlar uzun yıllardır piyasada bulunmaya ve günden güne yaygınlaşmaya devam ederken değişen dünya ile birlikte bu ürünlerin satış yolları da farklılaşmaya başlıyor. Önceden televizyon reklamları, telefon yoluyla pazarlama gibi yollarla satışı yapılan sahte akıllı telefonların bugün internet üzerinden ve kimi zaman telefoncular aracılığıyla elden satışı sağlanıyor. Oldukça büyük bir pazar olan sahte akıllı telefon satışı hem üreticilere hem de tüketicilere büyük zararlar veriyor.

Replika Telefon Nedir?

Replika telefonlar uzun yıllardır akıllı telefon sektörünün baş başa kaldığı bir sektör olmakla birlikte bazı akıllı telefon modellerinin birebir ya da son derece benzer şekilde kopyalanmasına dayanıyor. Başta Apple olmak üzere pek çok markanın replika modelleri bulunurken bu cihazların içerisindeki işletim sistemleri, aksesuarlar ve donanımlar orijinal modellerden tamamen farklı olarak karşımıza çıkıyor. Yine aynı şekilde uygun fiyatlı ve sahte bir akıllı telefon olması nedeniyle bu cihazların malzeme kaliteleri de çoğu zaman son derece kötü oluyor.

Üzerine düşünülen ve alternatiflerine kıyasla daha pahalı olan replika telefonlar kimi zaman orijinal modellere son derece benzese de durum telefonun içerisinde hiç de öyle değildir. Düşük sistem özellikleri ile üretilen bu ürünlerin ekranı ve kasası da yine çoğu zaman kalitesiz malzemeden imal edilmiştir. Replika telefonların insana verdiği zararlardan ilki kasasında kullanılan kalitesiz malzeme ile başlamaktadır. Bu ürünlerin pek çok kişi tarafından Çin’de üretildiği düşünülse de Afrika, Asya ve Arap ülkelerinde de replika telefon üretimi son derece yaygındır.

Replika telefonlar ele ilk alındığında çoğu zaman gerçeğinden ayırt edilebilse de bazı ürünlerde detaylı bir incelemenin sonunda gerçek görülebilir. Bu nedenle şüphelendiğiniz bir durum olması halinde ürünü detaylı incelemenizde fayda vardır. Bu ürünlerin sakıncalı yanı ise replika telefon kullanımının tehlikeleri olmasıdır. Bu tehlikeler hem üreticilere hem de tüketicilere zarar vermektedir.

Replika Telefon Kullanmanın Tehlikeleri

Telefonunuz ile Birlikte Gelen Casus Yazılımlar

Telefonunuz ile birlikte gelen casus yazılımlar, replika telefonların kullanıcılara verdiği fiziksel zararların yanında neredeyse devede kulak kalsa da böyle bir tehlikenin olduğunu söylemek mümkün. Replika telefonlar daha önce de bahsettiğimiz üzere malzeme kalitesi, donanım özellikleri gibi açılardan orijinal modellerle benzeşmezken bunlardan bir tanesi de işletim sistemleridir. Sahte akıllı telefonların işletim sistemleri çoğu zaman olması gerekenden farklıyken içerisinde gelen uygulamaların güvenilirlikleri ise tartışılmaktadır. Bu nedenle replika telefon kullanan kişiler her zaman veri hırsızlığı tehdidi ile karşı karşıyadır.

Telefonunuzda Kullanılan Zararlı Maddeler

Akıllı telefon üretiminde belirli standartlar belirlenmiş, üreticiler akıllı telefon modellerinin üretiminde bu standartlara bağlı kalmaya ve testlere tabi tutulmaya zorlanmıştır. Orijinal akıllı telefonlarda son derece güvenli olan cam, batarya ve kasa materyali gibi pek çok parça replika telefonlarda denetlenmemiştir. Uygun fiyatlı ürünler olması nedeniyle de çoğu durumda uygun fiyatlı ve standartları karşılamayan kimyasalların kullanıldığı bu telefonlar insan sağlığı açısından son derece tehlikelidir.

Replika telefonlar üzerinde yapılan testlerde başta Çin’de üretilen replika telefonlar olmak üzere pek çok zararlı kimyasalın kullanıldığı tespit edilmiştir. Kurşun, nikel ve kadmiyum gibi kimyasalların bulundurulduğu bu telefonlar bu gibi maddelere alerjisi bulunan kişileri etkilerken sağlıklı kişileri dahi hasta edebilecek potansiyeleydiler. Üstelik tüm bu zararlı maddeler sadece telefonun gövdesinde değil şarj yuvası, şarj adaptörü, SIM kart yuvası, USB kablo ve kulaklık gibi çoğu zaman temas ettiğimiz parçaların yapımında kullanıldı. Tüm bu sağlıksız maddelerin kullanımının sebebi ise uygun maliyetler ve denetime tabi tutulmayan üretimlerdi.

Replika Telefon Kullanmanın Tehlikeleri: Radyasyon Seviyesi

Akıllı telefonların uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen ve SAR değeri ile ifade edilen radyasyon standartları bulunmaktadır. Akıllı telefon üreticileri günün her anında uydu, modem gibi cihazlarla bağlantıda kalan ürünlerinin radyasyon seviyesini belirli bir seviyede tutmalıdır. Replika telefonlar herhangi bir denetime tabi tutulmadıkları gibi insan sağlığını da önemsemedikleri için yine bu standartları karşılayamamaktadır. Yüksek derecede radyasyon yayan akıllı telefonların kullanıcılarında kanser, görme bozukluğu, kısırlık ve işitme bozukluğu gibi hastalıklar görülebilmektedir.

Riski ve Her An Patlama Tehlikesi Bulunan Bataryalar

Ana haber bültenlerinde gördüğümüz alev alan telefonların bu hale gelmesinin nedenleri aşırı ısınma, sahte şarj başlığı kullanımı, yüksek voltaj gibi sebeplerken bir diğeri de replika telefon kullanımıdır. Replika telefonlar uygun fiyatlı üretilmesinden dolayı pek çok detayda maliyet azaltmaya gidilmiştir, bunlardan bir tanesi de bir akıllı telefonun en önemli parçalarından bataryadır. Replika telefonların dayanıksız malzemeden imal edilen bataryaları bu cihazları orijinallere kıyasla her zaman daha çabuk patlamaya elverişli hale getirmiştir.

Çabuk Zarar Gören Dayanıksız Malzemeden İmal Edilen Ürünler

Replika telefonlar çoğu kişi tarafından daha ucuza satışa sunulduğu için tercih edilse de dayanıksız malzemelerin yanı sıra bunca tehlikeyi de göze almak pek iyi bir seçenek değildir. Akıllı telefonlar malzeme kalitesi açsısından katbekat daha dayanıklıyken replika telefonlar ufak bir hamlede zarar görebilmektedir. Replika telefonlara parça bulmak da yine sancılı bir süreç olabilirken harcanan paralarla orijinal bir akıllı telefon almak da pekâlâ mümkün olabilir.

Replika Telefon Kullanmanın Tehlikeleri: Şebeke Sorunları

Replika telefonların iç donanımları düşük seviyedeki kalitesiz ürünler ile yapıldıkları için küçük darbelerde dahi çeşitli sorunlar çıkarabilmektedir. Kopan ya da aşınan kablolar kısa süre içerisinde bağlantı sorunları yaşamanıza ve bir akıllı telefonun yerine getirmesi gereken en temel özellik olan arama yapmanıza engel olabilir. Bu sorunlar yalnızca şebeke sorunları ile de sınırlı kalmayarak WiFi aygıtlarına bağlanmada ya da şarj girişinin çalışmamasına neden olabilir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir