Kapat
DXOMARK'a Göre En İyi Kameraya Sahip Akıllı Telefonlar
Mobil 0

DXOMARK’a Göre En İyi Kameraya Sahip Akıllı Telefonlar

Bundan 10 yıl kadar önce akıllı telefonlar genel olarak sadece telefon görüşmesi yapmak, SMS yoluyla mesajlaşmak ve küçük oyunlar oynamak gibi amaçlar için kullanılırken bu durum günümüzde oldukça değişti. Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte sosyal medya uygulamaları, ileri seviye oyunlar ve tabi ki DSLR kameraları aratmayacak kameralar da tanıştığımız teknolojiler oldu. Cep telefonlarının geçmişin aksine sadece telefon görüşmeleri yapmaktan öteye gidemeyen bir alet olmaktan çıkması ile akıllı telefonlar birden fazla amaca hizmet etmeye başladı. Biz de bu yazımızda DXOMARK’a göre En İyi Kameraya Sahip Akıllı Telefonlar listemiz ile bugün itibariyle en iyi çekim performansına sahip telefonları listeledik.

DXOMARK Nedir?

DXOMARK, akıllı telefon ve profesyonel kameraların çekim performansını bağımsız olarak ölçümleyen ve belli kriterler ışığında bu performansları değerlendiren bir kuruluştur. 2008 yılında kurulan ve bu tarihten itibaren ölçümler ile akıllı telefon dünyasını aydınlatan bu kuruluş aynı zamanda en güvenilir kaynak olarak görülmektedir. Pek çok kişinin kafasındaki soru işaretlerini gideren DXOMARK, bugüne kadar yaptığı testler neticesinde pek çok model test etmiş ve bu sayede sektörün en güvenilir isimlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır.

Kâr amacı güden ve ticari bir faaliyet olarak bu hizmeti veren kuruluş, yeterince yüksek kamera performansı elde edemeyen markalara ücretli olarak danışmanlık desteği vererek markaların ticari faaliyetlerine de kendi çıkarları doğrultusunda yardımcı oluyor. Bu durum bazı kişilerin testlerin objektif olarak yapılmadığını düşünmesine neden olsa da kuruluşun akıllı telefon dünyasındaki en önemli noktalardan bir tanesine sahip olduğu kesin.

En İyi Kameraya Sahip Akıllı Telefonlar

En İyi Kameraya Sahip Akıllı Telefonlar: 1. Huawei P40 Pro

En iyi kameraya sahip akıllı telefonlar listesinin ilk sırasında son yıllarda ABD ile ciddi sıkıntılar yaşayan Huawei’nin P40 Pro modeli bulunuyor. 128 puanlık mükemmel başarısı ile DXOMARK sıralamasının başına yerleşen cihaz, öz çekim tarafında ise 103 puanlık bir başarıya imza atıyor. Toplamda 102 MP çözünürlüklü 4 kameraya sahip P40 Pro’nun ana kamerası 50 MP çözünürlüğe sahipken geniş açı kamerası ise 40 MP sunuyor. Bir Huawei klasiği olarak bu modelde de Leica lens kullanılırken ön tarafta ise 32 MP çözünürlüğünde bir öz çekim kamerası bizleri karşılıyor. Hem ön hem de arka taraftaki 3D derinlik kamerası ise portre modu gibi özelliklerin çok daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor.

En İyi Kameraya Sahip Akıllı Telefonlar: 2. Honor 30 Pro+

Listenin ikinci sırasında ise Huawei’nin alt markası olan Honor’un 30 Pro+ modeli yer alıyor. Huawei’nin daha çok gençlere yönelik ürünlerini geliştiren ve son dönemde büyük bir çıkış yaklayan Honor’un amiral gemisi modeli tıpkı abisi gibi oldukça iyi bir performans gösteriyor. Huawei P40 Pro’dan sadece 3 puan daha az skor elde ederek 125 puan ile DXOMARK listesinin ikinci sırasına yerleşen ve adını tüm dünyaya duyurmayı başaran Honor 30 Pro+ markanın en tepe modeli olarak karşımıza çıkıyor. Arka tarafta dörtlü kamera kurulumu ile gelen cihaz ana kamerada tam 50 MP çözünürlük sunarken bu değer sırayla 8, 16 ve 2 MP olarak devam ediyor. Honor 30 Pro+, ön tarafta iki kamera sunarken bu kameraların çözünürlükleri ise 32 ve 8 MP oluyor.

3. Oppo Find X2 Pro

En iyi kameraya sahip akıllı telefonlar listemizin üçüncü sırasında yine bir Çin’li marka olan Oppo’nun Find X2 Pro modeli bulunuyor. Son dönemde ülkemiz de dahil olmak üzere dünya genelinde büyük bir başarı elde eden Oppo’nun akıllı telefon modelleri fazlasıyla tercih ediliyor. Giriş seviyesinden amiral gemisine her sınıfta akıllı telefon üreten markanın gençlere yönelik, kısmen uygun fiyatlı modelleri ise Realme markası altında satışa sunuluyor. Oppo’nun tepe modeli Find X2 Pro ise özellikle kamera performansı ile kullanıcıları etkilemeyi başarıyor. DXOMARK testinde 124 puan alan cihaz ilk 10 içerisinde 3. Sıradaki yerini alıyor. Arka tarafta 3 kameraya sahip cihazın devasa kamera çözünürlükleri ise pek çok kişiyi etkilemeyi başarıyor.

4. Xiaomi Mi 10 Pro

Listemizin dördüncü sırasına geldiğimizde ise en çok akıllı telefon satışı yapan ilk beş markadan bir tanesi olan Xiaomi bizleri karşılıyor. Çin’in en büyük akıllı telefon üreticilerinden olan Xiaomi aynı zamanda diğer Çin’li üreticilerle olan rekabeti ile biliniyor. Markaların arasındaki rekabet her geçen gün devam ederken rekabetin yaşandığı konulardan bir tanesi de kameralar oluyor. DXOMARK testlerine göre 124 puanlık bir skor elde eden markanın en yeni amiral gemisi modeli Mi 10 Pro, sıralamanın ise dördüncü sırasında kendisine yer buluyor. İnce çerçeveleri ve şık tasarımı ile dikkat çeken cihazın performansından bahsetmeye gerek olmazken 108 MP çözünürlüğe sahip ana kamerası kâğıt üzerinde inanılmaz bir performans gösteriyor.

5. Huawei Mate 30 Pro 5G

Xiaomi’nin yeni amiral gemisi modeli Mi 10 Pro’yu takip eden akıllı telefon ise yine bir başka Çin’li üretici olan Huawei’nin 5G destekli Mate 30 Pro modeli oluyor. 5. Sıraya gelindiğinde modeller arasındaki farkların 1 puan gibi oldukça düşük olduğu görülürken modellerin ise birbirine oldukça benzer olduğunu görmek mümkün. Günümüz itibariyle tasarım noktasında biraz gerisinde kalan Mate 30 Pro kamera konusunda ise rakiplerine geçit vermiyor. 123 puanlık skoru ile hala en iyi 10 cihaz arasındaki yerini koruyan cihaz rakipleriyle rekabet edecek seviyedeki kamerası ile kullanıcılarını memnun ediyor.

6. Honor V30 Pro

Bir sonraki cihazımız ise 122 puanlık skoru ile yine Huawei cephesinden bir model olan Honor V30 Pro oluyor. Huawei’nin akıllı telefonlardaki kamera başarısı tüm dünya tarafından kabul edilmişken, Honor’un Huawei modelleri ile olan yakınlığı ise dikkat çekiyor. DXOMARK testlerinde sürekli birbirini takip eden markalardan her ikisi de oldukça iyi performans gösteriyor. Honor V30 Pro, geçtiğimiz yıl tanıtılan bir model olmasına rağmen hem tasarım hem de donanım noktasında güncelliğini korumaya devam ediyor. V30 Pro’nun en dikkat çekici yanlarından bir tanesi ise 4100 mAh kapasiteye sahip devasa bataryası oluyor.

7. Samsung Galaxy S20 Ultra

Listemizin yedinci sırasında gelirken uzun süre sonra ilk defa Çin’li markaların haricinde bir üretici bizleri karşılıyor. Güney Koreli üreticinin amiral gemisi modellerinden bir tanesi olan S20 Ultra Honor V30 Pro ile aynı puanı alarak yedinci sıradan bizleri selamlıyor. Markanın en güncel akıllı telefonlarından bir tanesi olma unvanına sahip bu modelin arka taraftaki kamera tasarımı ise tartışma konusu oluyor. Cihazın tasarımı her ne kadar tartışılabilir olsa da performansı birçok kişi tarafından kabul görmeyi başarıyor. Yapılan çekimlerde oldukça iyi sahnelere tanıklık eden model akıllı telefon dünyasının beğenilen modellerinden bir tanesi oluyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir