Kapat
Markanın İlk Bütçe Dostu Modeli OnePlus Z Çok Yakında Geliyor!
Haberler 0

Markanın İlk Bütçe Dostu Modeli OnePlus Z Çok Yakında Geliyor!

Çin’in Apple’ı olarak da bilinen OnePlus bugüne kadar hep amiral gemisi modeller ile kullanıcıların karşısına çıkmış ve ABD’li teknoloji devine rakip olmayı hedeflemişti. OnePlus 6, OnePlus 7 ve OnePlus 8 gibi oldukça akılcı isimlendirmelere sahip marka kafa karıştırıcı hamlelere yönelmemiş ve hep en iyisini üretmeye odaklanmıştı. Son dönemde yeni teknolojilerin eskisi kadar ön planda olmadığı akıllı telefon dünyasında rekabet de daha çok fiyatlandırma üzerinden yapılmaya başlandı. Daha fazla pazar payına sahip olmak isteyen OnePlus ise bütçe dostu OnePlus Z modeli ile yeniden gündeme geldi. Çok yakında tanıtılması beklenen cihazın teknik detayları henüz açıklanmazken haber ilk andan itibaren pek çok kişide merak uyandırdı.

Akıllı Telefon Pazarında Fiyat Rekabeti Devam Ediyor

Bir taraftan Apple’ı örnek alan ve diğer taraftan ise ona rakip olan Çin’li akıllı telefon üreticisi OnePlus, uzun süreler boyunca yüksek fiyatlı amiral gemisi modelleri ile öne çıkmıştı. Samsung ve Apple gibi teknoloji devlerinin amiral gemi modelleriyle rekabet edecek seviyede fiyat etiketlerine sahip olan OnePlus modelleri fiyatının hakkını vererek Çin’in Apple’ı unvanını almayı başardı. Son yıllarda Xiaomi ve Oppo gibi daha çok uygun fiyatlı modeller ile pazarda yer alan Çin’li üreticilerse dengeleri tamamıyla değiştirdi. Günümüz akıllı telefon dünyasında kullanıcılara pek fazla yeni teknoloji sunulmazken rekabet artık fiyatlandırma üzerinden sürdürülmeye başlandı.

Bu durum karşısında akıllı telefon dünyasında en pahalı modellere sahip Apple, 4 yıl aradan sonra küçük boyutlu ve uygun fiyatlı yeni iPhone SE modelini tanıttı. Apple, iPhone 11 modeli ile akıllı telefon dünyasının en çok satan cihazına sahip olsa da Çin’li rakiplerinden günden güne büyüyen pazar payı ABD’li teknoloji devini endişelendirdi. Daha öncesinde Xiaomi ve Oppo gibi üreticilerin uygun fiyatlı modellerini Redmi ve Realme markaları üzerinden pazara sunduğu zaten birçok kişi tarafından biliniyordu. Uygun fiyatlı akıllı telefon dünyasına adım atan son marka ise OnePlus Z modeli ile yine bir Çin’li üretici oldu.

Bütçe Dostu OnePlus Z Geliyor!

Kablosuz şarj ve 120 Hz ekran yenileme hızlarından feragat eden ve aynı model ailesi içerisinde kısmen daha uygun fiyatlı sunulan OnePlus 8 kullanıcılar nezdinde beklenen etkiyi göstermemiş olacak ki CEO Pete Lau eski günlere dönmeye ve yeniden amiral gemisi katili modeller üretmeye karar vermiş görünüyor. Kendisi ile yapılan bir röportajda OnePlus Z’nin ilk haberini veren CEO, kırmızı markanın altında yeni bir bütçe dostu modelin geleceğini açıkça belirtiyor.

Diğer markaların aksine daha uygun fiyatlı bir model olmasına rağmen OnePlus kalitesinden ödün verilmeyeceğinin altını çizen CEO, markanın yeni yol haritasında hem orta seviye hem de amiral gemisi modelleri ile kullanıcılara hizmet vereceğini belirtiyor. Uzun süredir yalnızca amiral gemisi modellere odaklanan OnePlus’ın bu yeni hamlesi ile orta seviyede de boy göstereceği ise aşikâr. Yeni gelecek bütçe dostu modelin ismi ise henüz resmi olarak açıklanmış değil. Ancak ortaya atılan iddialar OnePlus cephesinde tanıtılacak olan bu yeni modelin OnePlus Z ismiyle geleceğini öne sürüyor.

Bütçe dostu OnePlus Z’nin teknik özellikleri de henüz resmi olarak açıklanmazken basında yankılanan bazı tahmini teknik detaylar bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise yeni modelin Qualcomm’un orta seviyede en etkili işlemcilerinden bir tanesi olan Snapdragon 765 ya da MediaTek Dimensity ile geleceğini düşünüyor. Her iki işlemcide de günümüzün yeni bağlantı standardı olması beklenen 5G desteği bulunurken 6,4 inçlik bir ekranın bu modelde kullanıcıları karşılaması ise muhtemel görünüyor. Bunca detayı en iyi şekilde çalıştırmayı sağlayan RAM ve bataryanın ise 8 GB ve 4000 mAh olması bekleniyor.

OnePlus’ın henüz ülkemizde resmi olarak bulunmaması nedeniyle markanın modelleri Türkiye’de resmi olarak sunulmuyor. Bir OnePlus almanın en iyi yolu ise yolcu beraberinde getirilen cihazın Pasaport kaydının yapılması olarak görülüyor. Kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği bütçe dostu modelin ülkemizde satışa sunulması rekabeti ileri seviyeye taşıyabileceği düşünülüyor. Yeni OnePlus modelinin fiyatlandırmasına dair ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir