Kapat
Karantinada Eğlenirken Öğrenebileceğiniz Faydalı Uygulamalar
Mobil 0

Karantinada Eğlenirken Öğrenebileceğiniz Faydalı Uygulamalar

Dünya genelinde devam eden COVID-19 hastalığı nedeniyle pek çok kişi hastalıktan korunmak için evlerde kalmayı tercih ediyor. Kişilerin kendi karantinalarını sağladığı bu dönemde birçok işletmenin kapanmış olması can sıkıntısına neden olabiliyor. Sağlığımız için evde kalmamız gereken bu süreçte can sıkıntınızı en aza indirecek faydalı uygulamalar ise Aslantek’in haberinde yer alıyor.

İnsanlar bu süreçte ilk olarak dizi/film izlemek, kitap okumak ve yeni şeyler öğrenmeye yöneliyor. Ancak tüm bu aktivitelerin düzenli olarak tekrarlanması da bir noktadan sonra aşırı hale gelebiliyor. Farklı bir arayış içerisinde olanlar için yalnızca bir akıllı telefon ile kullanabileceğiniz faydalı uygulamalar dikkat çekiyor.

Karantinada Eğlenirken Öğrenebileceğiniz Faydalı Uygulamalar

Ablo

MassiveMedia tarafından geliştirilen Ablo dünyanın dört bir yanından yeni arkadaşlarla tanışmanızı ve bu kişilerle sohbet etmenizi sağlıyor. Görüntülü ve yazılı sohbet edebileceğiniz uygulamada yeni kişiler ile tanışarak hem dil bilginizi geliştirebiliyor hem de yeni arkadaşlıklar kurabiliyorsunuz. Görüşme esnasında canlı çeviri özelliği ile hangi dili konuşursanız konuşun karşı tarafın mesajını Türkçe olarak okuyabiliyor ya da Türkçe olarak mesaj yazabiliyorsunuz. Canlı çeviri özelliğinin görüntülü sohbette de kullanılabildiği uygulamada anlık çeviri sayesinde dil bilginiz ne olursa olsun birbirinizi anlamakta güçlük çekmiyorsunuz. Play Store’da 5 milyondan fazla indirmeye sahip olan Ablo’nun yılın uygulaması unvanına sahip olduğunu da hatırlatalım.

Storytel: Sesli kitaplar

Son dönemde birçok platformda reklamları yayınlanan Storytel, şimdiden 10 milyon indirme sayısına ulaşmış durumda. Sesli kitap uygulaması Storytel sayesinde uykuya dalarken ya da dinlenirken kitapları sesli olarak dinlemeniz mümkün. Üstelik bunu ünlü sanatçıların, profesyonel seslendirmenlerin ya da bilim adamlarının sesinden duymanız kulağa harika geliyor. Uygulamayı ücretsiz olarak deneyimleyebilmeniz için sınırlı sayıda kitap dinlemenize izin verilse de sınırsız olarak kullanabilmek ve kitapları indirerek istediğiniz yerde internet erişimine ihtiyaç duymadan dinleyebilmek için ücretli sürüme sahip olmanız gerekiyor.

Dil Öğreniminde Faydalı Uygulamalar: Dualingo

İngilizce başta olmak üzere yabancı dil öğrenmek isteyenlerin en çok eksik hissettiği konulardan bir tanesi pratik yapmak oluyor. Yeni bir dil öğrenme sürecinde olan kişilerin günlük pratikler yapması için geliştirilen Dualingo İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve daha birçok dil için destek oluyor. Yazma, konuşma ve dinleme pratikleri yapabileceğiniz uygulamada günlük hedef belirleyerek her gün düzenli pratik yapmanız da mümkün. Dualingo’nun sosyal kısmı sayesinde arkadaşlarınızın puan durumunu takip edebilir ve onlarla rekabet edebilir, dil öğrenmeyi daha kolay hale getirebilirsiniz.

TED

Eğitim uygulamaları ile haşır neşir olan kişilerin bildiğini tahmin ettiğimiz TED uygulaması için eğitim kategorilerinin National Geographic’i demek mümkün. Bütün TED konuşmalarını bulabileceğiniz uygulamada bu videoları Türkçe altyazılı izlemeniz ve bu konuşmaları telefonunuza indirerek istediğiniz yerde internet erişimine ihtiyaç duymadan izlemeniz için hiçbir engel yok. Üstelik bunlar yeterli gelmezse uygulama içerisinde yazılar ve podcast’ler bulabileceğinizi de belirtelim.

Milyoner

Uzun yıllardır ulusal televizyon kanalında yayınlanan ve bir dönem Kenan Işık’ın sunduğu yarışma programı bu oyun ile akıllı telefonlara taşınıyor. Submarine Apps tarafından geliştirilen uygulama Play Store’da 1 milyondan fazla indirme sayısı ile en popüler oyunlar arasında yer alıyor. Vakit geçirirken genel kültürünüzü büyük oranda geliştirebileceğiniz Milyoner oyunu, televizyon programına katılmak isteyenlerin kendini denemesi için de harika bir seçenek.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir