Kapat
Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma Nasıl Yapılır?
Mobil 0

Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma Nasıl Yapılır?

Android telefonunuzu ya da tabletinizi bilgisayara yansıtmak için birbirinden farklı birçok sebebiniz olabilir. Bunu yapmanın birden fazla yolu olsa da her yöntem telefonunuza klavye ve fare ile müdahale imkânı sağlamaz. Ancak telefon ekranını bilgisayara yansıtma rehberimiz ile yalnızca telefon ekranınızı görüntülemekle kalmayacak aynı zamanda mesajlaşma ve dosya yöneticisi gibi fonksiyonları da kontrol edebileceksiniz. Hatta bu işi biraz abartmak isterseniz telefonda çalıştırdığınız oyunları bilgisayarda oynamaya bile başlayabilirsiniz.

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi bu iş için geliştirilmiş birbirinden farklı yüzlerce hatta binlerce uygulama bulmak mümkün. Ancak bunlardan birçoğu masaüstü istemcisi indirmenizi, kayıt olmanızı ve bin bir çeşit birbirinden farklı adımla boğuşmanıza neden olduğu için kimi zaman can sıkıcı hale gelebilir. Bu yazımızda bahsettiğimiz çözümler ise oldukça basit olmasının yanı sıra tam klavye ve fare erişimine de olanak sağlaması.

Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma Nasıl Yapılır?

  1. Scrcpy uygulamasını Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınıza indirin ve sıkıştırılmış klasörden çıkarın.
  2. USB Hata Ayıklama özelliğini aktifleştirmek için Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri yolunu takip edin.
  3. Android telefonunuzu ya da tabletinizi USB kablo yardımıyla bilgisayarınıza bağlayın.
  4. Bağlantı tamamlandığında telefonunuzun ya da tabletinizin ekranında beliren uyarıya izin verin.
  5. Telefonunuzun ya da tabletinizin ekranını tam ekran olarak yansıtmak isterseniz CTRL+F kısa yolunu kullanın.

Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma için Windows Uygulamasını Bilgisayarınıza Yükleyin

Android telefonunuzun ya da tabletinizin ekranını bilgisayara yansıtmak için ilk olarak Scrcpy adındaki uygulamayı bilgisayarınıza yükleyin. Bunun için buraya tıklayarak uygulamanın resmi internet sitesini ziyaret edin ve uygulamayı al butonuna tıkladıktan sonra Windows işletim sistemini seçin. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra sıkıştırılmış haldeki uygulama paketini WinRAR ya da benzeri bir program ile klasöre çıkartın.

Not: Eğer bir MacOS ya da Linux kullanıcısıysanız benzer adımları takip ederek telefonunuzun ekranını bilgisayara yansıtabilirsiniz ancak rehberimizin odak noktasının Windows bilgisayarlar olduğunu unutmayın.

USB Hata Ayıklamayı Etkinleştirerek Telefonunuzu Yansıtma İşlemine Hazırlayın

Scrcpy, diğer ekran yansıtma uygulamalarına benzer olarak USB hata ayıklama özelliğine ihtiyaç duymaktadır. Android 5.0 sürümü ile cihazlarımıza giren bu özellik daha önceki sürümlerde bulunmadığı için ekran yansıtma uygulamalarının Android 4.0 ve önceki sürümlerde çalışması mümkün değildir.

Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek içinse Ayarlar > Telefon Hakkında yolunu takip ederek Yapı Numarası’na geliştirici seçeneklerini başarılı bir şekilde etkinleştirdiğiniz mesajı çıkana kadar ard arda tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından USB Hata Ayıklama özelliğini aktifleştirmeniz zorunludur.

Bir önceki adımı başarılı bir şekilde uygulayanlar ayarlarda geliştici seçenekleri ile karşılaşacaklardır. Bu sekmeden USB hata ayıklama özelliğini açmak ise son derece kolaydır. Bunun için geliştiric seçeneklerine giriş yapmalı ve USB hata ayıklama seçeneğinin üzerine bir kez dokunmanız yeterli.

Android cihazınızı ve PC’nizi bir USB kablosu ile bağlama

Şimdi ise telefonunuzu ya da tabletinizi USB kablo ile Windows bilgisayara bağlamaya hazırsınız. Bunun için bilgisayarınızda Scrcpy uygulamasını çıkardığınız klasöre gidin ve uygulamayı çalıştırın. İlk seferde telefonunuz sizden bir izin isteyebilir, bunu onaylayın.

Ardından Scrcpy uygulamasını başlattığınızda, telefonunuzun ya da tabletinizin ekranında CTRL+F kısa yolunu kullanarak hareket edebileceğiniz, yeniden boyutlandırabileceğiniz ve tam ekrana geçebileceğiniz bir pencere görmelisiniz. Telefonunuz üzerinden mesajlar cevaplamak, menüler arasında gezinmek, dosyaları düzenlemek ve daha fazlası için klavye ve farenizi kullanın. Buna ek olarak dosyaları bilgisayarınızdan telefonun İndirilenler klasörüne aktarılacak olan ekrana sürükleyebilirsiniz.

Ve işimiz bitti! Kablosuz yerine USB bağlantısı kullandığımızdan, artık akıllı telefonunuzu Windows PC’nizden minimum gecikme ile görebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir