Kapat
2. El Telefon Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?
Mobil 0

2. El Telefon Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Eninde sonunda uzun zamandır bize eşlik eden telefonlarımızla yolları ayırma vakti gelebiliyor. Kimi kişiler daha önce kullandıkları telefonlarını emekliye ayırmayı tercih ederken kimi kişiler ise ekonomik nedenlerle telefonlarını 2. El olarak satıyor. Sebebi her ne olursa olsun telefonunu satmaya karar veren kişilerin 2. el telefon satarken dikkat edilmesi gerekenler listesine özen göstermesi gerekiyor.

2. El Telefon Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Adım: Kişisel Verilerinizi Başka Bir Cihaza Aktarın

  1. el telefon satarken dikkat edilmesi gerekenler listemizin ilk sırasında kişisel verilerinizi başka bir cihaza aktarmak geliyor. Uzun yıllar boyunca kullandığınız akıllı telefonlarınız günün büyük bir kısmında sizinle beraber oluyor. Sizinle ilgili birçok bilgiyi içerisinde barındıran telefonunuzun sakladığı verileri kaybetmemek ise birçok kişi tarafından büyük önem teşkil ediyor.

Eğer aynı işletim sistemine sahip yeni bir cihaza geçiyorsanız bu süreç oldukça hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor. Yalnızca birkaç kolay işlemin ardından tamamlanan yedekleme yeni satın alacağınız cihazın farklı bir işletim sistemine sahip olması durumunda ise oldukça zorlu olabiliyor. Ancak tüm bu çabalarınızın verilerinize değer olduğuna eminiz.

2. Adım: Telefonunuzu Sıfırlayın

Yıllardır depoladığınız verilerinizin bir başkası tarafından ulaşılmaması en az verilerinizi kaybetmemeniz kadar önemlidir. Bunun içinse detaylı bir temizlik ve geride hiçbir şeyin kalmadığından emin olmak. Eğer bir microSD kart kullanan telefona sahipseniz SIM kartınızı ve depolama biriminizi çıkartmak ilk adım için yeterli olacaktır.

Tüm bunları hallettikten sonra yapmanız gereken şu adımları uygulamak ve telefonunuz sizin için her şeyi yerine getirirken arkanıza yaslanmak;

Android: Ayarlar > Gelişmiş Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika seçeneklerine sıfırla

iOS: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçeriği ve Ayarları Sil

iOS cihazlarda sıfırlama işlemine başlamadan önce iCloud ve iTunes hesabınızdan çıkış yapmanız gerekmektedir. Eğer bir Android cihaza geçiş yapacaksanız iMessage kaydını da kaldırmalısınız. Bu işlem uzun sürebileceği için telefonunuzun yeterli şarjının olduğundan emin olun, aksi takdirde yarıda kesilen sıfırlama işlemi cihazınıza zarar verebilir.

3. Adım: Telefonunuzu ve Aksesuarlarınızı Temizleyin

Temiz ve bakımlı görünen bir telefon her zaman rakiplerinden bir adım önde olacaktır. Bunun için telefonunuzun fotoğraflarını çekmeden önce kendisini ve aksesuarlarını detaylı olarak temizlemeniz gerekmektedir. Fotoğrafları çekerken daha iyi bir görüntü elde etmek için lateks eldiven tercih edebilirsiniz. Yalnızca bir miktar uğraş her şeyin daha iyi olmasını sağlayabilir.

Uyarı: Telefonunuzu temizlerken alkol ve alkol bazlı ürünler kullanmak ekranınıza zarar verebilir. Telefonunuzu nasıl temizleyeceğinizden emin değilseniz buraya tıklayarak telefon nasıl temizlenir yazımıza ulaşabilirsiniz.

Eğer rakiplerinizin bir adım daha önüne geçmek istiyorsanız yapacağınız diğer bir işlem ise aksesuarlarınızı sergilemek olacaktır. Bir kutuya ve kutunun içerisinden çıkan tüm aksesuarlara sahip bir telefon her zaman tercih sebebidir. Bunu doğru kullanmak ise sizin elinizde. Hemen elinize bir bez alın ve aksesuarlarınızı temizlemeye başlayın. Her şey bittiğinde ise bir sonraki adıma geçmeyi unutmayın.

4. Adım: Telefonunuzun İyi Fotoğraflarını Çekin (2. El Telefon Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler)

Pazaryerinde ilanınızı ziyaret eden kullanıcıları etkilemek için iyi fotoğraflara sahip olun. Aceleyle çekilmiş kalitesiz fotoğraflar telefonunuz her ne kadar iyi durumda da olsa doğru sonucu vermeyebilir. Daha iyi bir fotoğraf içinse şu adımları uygulayın:

  • Fotoğraf çektiğiniz ortamın doğru ışık koşullarında olduğundan emin olun, eğer yapay bir ışık kaynağı kullanıyorsanız bunu doğrudan telefonunuza tutmak yerine eşit dağılması için tavana tutmayı tercih edin.
  • Ekranınızdaki çizikleri fotoğrafta göstermek için telefonunuzun ekranının kapalı olduğu bir fotoğraf çekin.
  • Ekranınızın sağlıklı çalıştığını göstermek içinse telefonunuzun ekranının açık olduğu bir fotoğraf çekin.
  • Telefonunuzun kasasını fotoğraflamayı ihmal etmeyin.
  • Arka kameranızda herhangi bir çizik olmadığından emin olmak için yakın çekim alın.
  • Eğer telefonunuzda küçük dahi olsa bir hasar varsa bunu en net haliyle fotoğraflayın, unutmayın dürüstlük size ekstra puan sağlayacaktır.
  • Kutunuz ve aksesuarlarınız bulunuyorsa bunları tek bir karede fotoğraflayın.

Fotoğraflarınızı yatay olarak ve herhangi bir filtre kullanmadan çekin. Bunları atlamak tüm çabalarınızın suya düşmesine neden olabilir. Eğer hazırsanız ilan açıklamanızı oluşturun ve fotoğraflarınızı yüklemeye başlayın.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir