Kapat
Bir telefonun IMEI numarası nasıl bulunur? Tüm Cihazlar İçin
Mobil 0

Bir telefonun IMEI numarası nasıl bulunur? Tüm Cihazlar İçin

Yanımızdan bir an dahi olsa ayırmadığımız telefonlardan yüzbinlerce, hatta milyonlarca olması devletlerin ve üreticilerin bu cihazları ayırt etmek için bir yönteme ihtiyaç duymasına neden oluyor. Bunun üzerine araştırma içerisine giren üreticiler cihazları birbirinden ayırmak için her telefona bir kimlik oluşturmayı, bu kimliği ise birkaç farklı değer ile tanımlamayı uygun görmüşler. Milyonlarca telefonu birbirinden ayırt eden etmeye yarayan değerlerden bir tanesi de tahmin edebileceğiniz üzere IMEI numaraları olmuştur. IMEI numarası pek çok kişi tarafından duyulmuş olsa da bu numaranın nasıl öğrenileceği herkes tarafından bilinmemektedir. Peki bir telefonun IMEI numarası nasıl bulunur yakından bakalım.

Bir telefonun IMEI numarası nasıl bulunur?

1. Yol: *#06# Kodunu Tuşlayın

Bir telefonun IMEI numarası nasıl bulunur sorusunun en kısa cevabı telefon uygulamasına girerek *#06# kodunu tuşlamaktır. Bu kodun numara girme ekranına girilmesi bir kısa yolu çalıştıracak ve akabinde telefonunuzun IMEI numarası sizi karşılayacaktır. Bu kod tüm telefonlarda evrenseldir ve hangi modeli kullandığınızın hiçbir önemi yoktur, evet 3310’da bile.

2. Yol: Ayarlar Uygulamasını Kullanın

 IMEI numaranızı öğrenebileceğiniz bir diğer yol ise telefonunuzun tüm bilgilerini içerisinde barındıran ayarlar uygulamasını ziyaret etmektir. IMEI numaranızın yazılı olduğu alan Android ve iOS cihazlarda farklılık gösterirken Android kullanan cihazlar arasında da değişiklik gösterebilmektedir. Eğer şanslıysanız Ayarlar, Telefon, Hakkında yolunu takip ederek aradığınıza ulaşabilirsiniz.

3. Yol: Telefonunuzun Arkasına Bakın

Eğer Türkiye’de yaşıyor ve garantili bir telefon kullanıyorsanız IMEI numaranızın telefonunuzun hemen arkasında yazıyor olması yüksek bir ihtimal. Bunun için telefonunuzun arkasına bakmanız ve küçük puntoyla yazılmış IMEI numaranızı aramanız gerekebilir.

4. Yol: Telefonunuzun Kutusuna Bakın

IMEI numaraları telefonunuzun kutusunda mutlaka yazmaktadır, eğer kesin çözüm istiyorsanız ilk olarak telefonunuzun kutusuna bakmanızı tavsiye ederiz. Bu en iyi seçeneklerden sadece bir tanesidir.

5. Yol: SIM Kartınıza Bakın

Akıllı telefon üreticileri son yıllarda daha güzel bir görünüm için IMEI numaralarını cihazın arkasına yazmaktan vazgeçtiler. Ancak bu numarayı bir yere yazmaları gerektiği için en uygun yer tahmin edebileceğiniz üzere SIM kart kızağıydı. Eğer hala IMEI numaranızı bulamadıysanız buraya mutlaka göz atmalısınız.

Tüm bunlar işe yaramadıysa iOS cihazlar için özel bir yöntem de iCloud’u incelemektir, eğer Apple telefonunuz varsa IMEI numaranıza çevrimiçi servislerden ulaşabilirsiniz. Bu yol telefona erişiminizin olmadığı durumlarda en iyisidir.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir