Kapat
Bitcoin Cash Nedir? Normal Bitcoin'den Farkları Nelerdir?
Kripto Paralar 0

Bitcoin Cash Nedir? Normal Bitcoin’den Farkları Nelerdir?

Kripto para dünyasının her geçen gün daha geniş kitlelere yayıldı günümüzde en çok işlem gören para birimleri de oldukça merak ediliyor. Birçok kişi Bitcoin, Ethereum ve Ripple gibi daha çok öne çıkan kripto paralarla ilgilense de sektörün gizli kahramanları da yok değil. Bu yazımızda Bitcoin Cash nedir, normal Bitcoin ile aralarındaki farklar nelerdir açıklıyoruz.

Kripto para dünyasının öncü isimlerinden Bitcoin’in bugün herkes tarafından bilindiği su götürmez bir gerçek. Bu durum BTC için her ne kadar iyi bir durum olsa da yüzbinlerce kişinin bu kripto para birimi üzerinden işlem yapması bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Blockchain altyapısını kullanan Bitcoin’de transferler onaylandıktan sonra alıcıya ulaştırılıyor ve günün her dakikası gerçekleşen işlemler bu sürecin uzamasına neden olabiliyor.

Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin’den Farkları

Kripto paraların kullanım amaçlarına aykırı olan bu durum karşısında ise Bitcoin Cash dikkat çekiyor. BCH kısatlması ile kripto para borsalarında yer bulan kripto para birimi 8 MB blok kapasitesi ile Bitcoin’den tam 8 kat daha hızlı işlem yapabiliyor. Bundan bir süre önce geliştirilen ve kripto paraların atası olarak nitelendirebileceğimiz Bitcoin geliştirilme sürecinde güvenlik kaygıları nedeniyle saniyede en fazla 7 işlemin yapılmasını sağlayan 1 MB kapasitedeki bloklar ile geliyordu. Satoshi Nakamoto Bitcoin’in bu kadar yaygınlaşacağını tahmin etmemiş olacak ki artan yatırımcı sayısı ile bu sayı artık gereksinimlerin çok gerisinde.

Peki ya Bitcoin Cash’ın Bitcoin’den farkı ne? Aralarındaki farklar yalnızca blok boyutları ve bunun beraberinde getirdiği işlem limitleri ile sınırlı değil. Oldukça yeni olmasına rağmen adından sürekli söz ettirmeyi başaran Bitcoin Cash, aynı zamanda oldukça da ucuz. Bugün itibariyle 1869 TL’den işlem gören BCH, aynı zamanda Bitcoin’den farklı olarak SegWit protokolünü de kullanmıyor. Bu sayede dışarıdan yapılacak yavaşlatmaların da kurbanı olmasının önüne geçiliyor.

Bitcoin’den her ne kadar ayrışsa da Blockchain teknolojisini kullanmaya devam eden Bitcoin Cash, güvenlik konusunda yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamayı da başarıyor. Özellikle kripto para hırsızlığının oldukça yaygın olduğu bu günlerde sistem güvenliği yatırımcılar için büyük önem teşkil ediyor. Kazım işlemine de olanak sağlayan BCH’nin her yönüyle muhteşem olduğunu söylemek mümkün.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir