Kapat
maker coin
Kripto Paralar 0

Maker Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Dünyada en fazla işlem gören kripto paralardan bir tanesi olan Etherium’un blok zinciri üzerinde oluşturulan bir kripto para birimi olarak bilinen Maker’in öncelikli amacı DAI olarak bilinen bir tahvilin değerini akıllı sözleşmeleri etkin olarak kullanmak suretiyle dengelemektir. Etherium blok zinciri üzerinde yer alması Maker için önemli avantajlar sağlar ve buna bağlı olarak da değeri birçok kripto para biriminden daha fazladır. Farklı bir çalışma yöntemi olan Maker, DAI ile doğrudan ilişkilidir. İşlemler buna bağlı olarak aşamalı olarak yapılır.

maker coin nedir

Maker farklı bir düzenleme sistemine de sahiptir. Söz konusu sistem nedeniyle iflas riski çok düşük seviyelere gelmektedir. Kendi kendini düzenleyen bir sisteme sahip olan Maker, aşırı teminat vermek suretiyle iflas riskini aşağılara çekmektedir. Yeterince teminat olmadığında otomatik geri kapanma özelliği devreye girer. Bu sistem Maker oluşturup sisteme verir böylece iflas riski yeniden dengelenmiş olur. Bunun dışında küresel çözüm sistemi de Maker’in dolandırıcılara karşı korunmasını sağlar.

Maker Coin Nerede Kullanılır?

Bir kripto para birimi olmasına rağmen farklı bir çalışma prensibi bulunması Maker’ın diğer alanlarda kullanılamayacağı anlamına gelmez. Bundan dolayı diğer kripto para birimlerinin kullanıldığı hemen her yerde geçerlidir. Bunun temel nedeni ise sanal borsalar üzerinden bu paraların birbirine çevrilmesidir.

Maker Coin Ne İşe Yarar?

Maker yukarıda da bahsedildiği gibi farklı alanlarda kullanılır. Özellikle iflas riskinin düşük olması ve bunu kendi içinde ayarlamasıyla ciddi bir avantajı kullanıcılarına sağlar.

Maker Coin Nasıl Alınır Satılır?

Ülkemizde bulunan kullanıcılar için bu kripto para birimini almanın farklı yolları bulunmaktadır. Fakat söz konusu yöntemlerin tamamında sanal borsalar kullanılmaktadır. Maker’in işlem gördüğü sanal borsalardan bu kripto para birimi rahatlıkla alınabilir.

Sanal borsalar üzerinden alış yapabilmek için ise bir takım aşamaların geçilmesi gerekir. Öncelikle Paribu hesabından BTC alımı yapılır ve daha sonra sanal borsalardaki hesaplara bu paranın aktarımı yapılır. Son olarak ise BTC ile Maker değişimi yapılır. Bahsedilen yöntem Etherium ile de yapılabilir. Ayrıca satın alınma yöntemine benzer bir yol izlenerek satış da yapılabilir.

Kerem {Kerem}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir