Kapat
Google Pixel 4 Lojistik Sorunu ile Yeniden Gündemde
Haberler 0

Google Pixel 4 Lojistik Sorunu ile Yeniden Gündemde

Arama motoru ile tanınan ve günümüzün en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Google, Nexus modelleri ile girdiği akıllı telefon pazarında Pixel telefonlar ile kendine yer bulmaya devam ediyor. Hızlı ve sade Android ara yüzü ve gelişmiş kamera özelliklerine sahip Pixel serisi telefonlar yurtdışında büyük talep görüyor. Dünya pazarında oldukça rağbet gören Pixel telefonlara Türkiye’de ise resmi kanallarda ulaşmak maalesef mümkün olmuyor. Google’ın Pixel telefonlardan sorumlu akıllı telefon departmanında ise işler lojistik anlamında pek de iyi ilerlemiyor. Daha önce de yaptığı bazı hatalar ile gündeme gelen teknoloji devi bu sefer Google Pixel 4 lojistik sorunu ile adından söz ettirmeyi başarıyor.

Bir Kullanıcı Google Pixel 4 Lojistik Sorunu ile 10 Adet Telefonun Sahibi Oldu!

Akıllı telefon üreticileri arasında müşteri hizmetleri kalitesi denildiği anda akıllara gelen markanın Apple olduğu su götürmez bir gerçek. Diğer akıllı telefon üreticilerinde bu durum Apple’da olduğu kadar mükemmel işlemese de Google tarafında sorunlar ise bununla sınırlı kalmıyor. Müşteri hizmetleri ve lojistik noktasında ciddi sorunlar yaşayan şirket hem müşteri memnuniyetinin düşmesine hem de zarar etmesine neden olabilecek hatalar ile gündeme gelmeye devam ediyor.

Google Pixel serisi akıllı telefonlar ile ortaya çıkan lojistik sorunları son olarak ise Reddit’de kendisine yer buluyor. “timias55” kullanıcı adına sahip bir Reddit üyesinin yaptığı paylaşımda Google’ın bir koli dolusu akıllı telefon gönderdiği görülüyor. Yalnızca bir adet Pixel 4 64 GB sipariş vermesine rağmen kargo çalışanının tam 10 adet telefonla gelmesi ile şaşkına dönen kişi, iç sesinin ve eşinin tavsiyeleri üzerine akıllı telefonları iade etmeye karar veriyor ve iade işlemleri için Google müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek ve durum hakkında bilgi veriyor. Müşteri hizmetlerinin talebi üzerine kullanıcı sevk irsaliyesini ve ardından akıllı telefonların fotoğrafını şirket ile paylaşan kullanıcı iade işlemlerini başlatıyor.

Talihsiz Kullanıcının Yaşadığı Problemler Bununla da Sınırlı Kalmıyor

Reddit kullanıcısı iade işleminin başlatılacağını ve fazla gelen telefonları teslim edeceğini düşünürken yeni sorunlar ile karşılaşıyor. Google müşteri hizmetlerinin 3 kez beklemesini söylediği kullanıcı 2 gün sonra kendisine gönderilen bir e-posta ile FedEx’in telefonları almak için geleceğini öğreniyor. Ancak ardı arkası kesilmeyen lojistik sorunları bu noktada da kendisini göstermeyi başarıyor. Takip faturasını inceleyen kullanıcı 9 adet yazması gereken iade edilecek telefon miktarının 8 adet olduğunu fark ediyor. Bu durum bazı kişiler tarafından Google’ın bir hediyesi olarak nitelendirilse de kullanıcının konu hakkında bilgilendirilmemiş olması bu ihtimali bir teoriden ileriye götüremiyor.

Kendisine 5000 dolar değerinde akıllı telefon ulaşan kullanıcının tüm bunlar düşünüldüğünde akıllı telefonları iade etmeye çalışması bir hata mıydı bilinmiyor. Ancak kesin olan bir şey var ki o da kişinin iç sesini ve eşinin tavsiyelerini dinleyerek doğru bir seçim yaptığı. Peki siz olsanız böyle bir durumda ne yapardınız? Telefonları iade mi ederdiniz yoksa hiçbir şey olmamış gibi hayatınıza devam mı ederdiniz? Cevaplarınızı yorum kısmında bekliyoruz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir