Kapat
Windows ve macOS Laptopta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?
Uygulama Çözümleri 0

Windows ve macOS Laptopta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

İnternette gezinirken ilgi çekici bir şeyler gördüğümüzde ya da hızlıca not almamız gerektiğinde bunun için en iyi çözüm ekran görüntüsü almak oluyor. Akıllı telefonlarda bu işlem birçok kişinin bildiği üzere birkaç tuş ya da kaydırma hareketi ile yapılabiliyor. Bu işlem bilgisayara geçildiğinde ise bazı kişilere yabancı gelebiliyor. Peki ya laptopta ekran görüntüsü nasıl alınır?

Windows ve macOS işletim sistemleri de her yazılımda olması gerektiği gibi kullanıcı deneyimine oldukça önem veriyor. Bunun için yazılımlarını sürekli güncelleyen şirketler, Microsoft tarafında Windows 10, Apple tarafında ise macOS Catalina sürümü ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu en yeni işletim sistemlerinin ortak özelliği ise oldukça kolay bir şekilde ekran görüntüsü almanızı sağlamaları oluyor.

Laptopta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Ekran görüntüsü alma işlemi bilgisayarlarda akıllı telefonlarda olduğundan biraz farklı çalıştığı için ilk başta bazı kişilerde kafa karışıklığına neden olabiliyor. Ancak buna yer olmadığını, bu işlemin bilgisayarlarda da oldukça kolay bir şekilde yapıldığını hatırlatalım. İşte laptopta ekran görüntüsü nasıl alınır sorusunun cevabı.

Windows Bilgisayarlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

  1. PrtSc Tuşunu Kullanarak Ekran Görüntüsü Alma

Dizüstü bilgisayarlar daha çok iş ve verimlilik üzerine kuruldukları için bu gibi detayları beraberinde getiriyor. Eğer bir dizüstü bilgisayara sahipseniz en hızlı şekilde ekran görüntüsü almanın yolu ise PrtSc tuşundan geçiyor. Yön tuşlarınızın hemen yukarısında yer alan bu tuş sayesinde ekran görüntüsü alabilirken kullanıcıların kafalarını karıştıran nokta ise burada başlıyor.

Pek çok kişi bu tuşa ilk bastığında herhangi bir geri bildirim ile karşılaşmadığından çalışmadığını ve bozuk olabileceğini düşünüyor. Aslında bu tuş ekran görüntüsünü önbelleğe alarak bir nevi resmi kopyalamışsınız görevi görüyor. Sizin önbelleğe aldığınız bu ekran görüntüsünü daha sonra bir yerde depolamanız gerekiyor. Bunun bir yere yapıştırmak, resim düzenleme uygulamasına aktarmak gibi birçok yolu bulunuyor.

  1. Kısa Yolun Gücü Adına

Bunlarla uğraşmak istemeyen kullanıcılar içinse çok daha kolay ve görsel bir başka ekran görüntüsü alma yöntemi bulunuyor. Windows 10 ile gelen Alıntı ve Taslak uygulamasının kullanıldığı ikinci yöntemimizde bu adım yalnızca en güncel Windows sürümüne sahip kullanıcıları ilgilendiriyor. Eğer bu şartları taşıyorsanız ekran görüntüsü almak sizin için diğer kullanıcılara kıyasla çok daha kolay olabiliyor.

Bunun için ekran görüntüsü almak istediğiniz ekrana gelerek hazır olduğunuzda Windows + Shift + S kısa yolunu kullanmanız yeterli oluyor. Bu işlemin ardından açılan Alıntı ve Taslak uygulaması birçok farklı modda ekran görüntüsü almanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda çektiğiniz ekran görüntüsü üzerinde çeşitli dokunuşlar yapmanıza da izin veren uygulama son olarak kaydet demeniz üzerine ekran görüntüsünün son halini istediğiniz konuma kopyalıyor.

macOS Bilgisayarlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Apple logosuna sahip macOS işletim sistemli bilgisayarlarda ise bu süreç tam ekran ve ekranın bir kısmı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu nedenle ekran görüntüsü almak isteyen kullanıcının ilk olarak ekranın ne kadarlık bir kısmını almak istediğine karar vermesi gerekiyor. Her iki durumda farklı tuş kombinasyonunun kullanıldığı macOS bilgisayarlarda ekran görüntüsü ise şu şekilde alınıyor.

macOS bilgisayarlarda tam ekran görüntüsü almak için Command + Shift + 3 tuşlarına aynı anda basmak gerekiyor. Ardından açılan araç yardımıyla ekran görüntüsü alınmak istenen alan kolayca seçilebiliyor. Eğer tam ekran bir görüntü almak istiyorsanız kullanmanız gereken kısayol ise Command + Shift + 4 oluyor. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın kaydetmiş olduğunuz ekran görüntüsü sizi masaüstünde bekliyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir