Kapat
Bilgisayar Hızlandırma ve En İyi FPS Ayarları 2020
Windows 0

Bilgisayar Hızlandırma ve En İyi FPS Ayarları 2020

COVID-19 salgın hastalığı nedeniyle evlere kapandığımız bu günlerde boş geçen vakitler oldukça sıkıcı olabiliyor. Ramazan ayının da işin içine girmesi ile birlikte iftara kadar zamanını bilgisayar başında geçirenlerin sayısı da bir hayli artıyor. Bu dönemde kimi kişiler oyunları daha iyi bir bilgisayarla oynamak için yeni cihazlar satın alsalar da herkes bu kadar şanslı olamayabiliyor. Bazı kişiler açlığınızı unutturacak oyunları takılmadan oynamak isterken bazı kişiler ise daha yüksek FPS değeri almak istiyor. Bilgisayarınız her ne olursa olsun tüm oyuncuların ortak noktası bilgisayar hızlandırma rehberi ile Aslantek oluyor.

Bilgisayar satışlarının oldukça arttığı, e-ticaret sitelerinin siparişlere yetişemediği karantina sürecinde insanlar vakitlerini hiç olmadığı kadar bilgisayar başında geçiriyor. Düşük donanım özelliklerine ya da yanlış ayarlara sahip kullanıcılar bilgisayarlarının yalnızca oyun performansından değil günlük performansından da şikâyet etmeye başlıyor. Metropollerde işten çıkıp eve ulaşmak için saatlerce seyahat etmek zorunda kalan kişiler bir kaçamak yaparak oyun oynamak için kendilerini buldukları bilgisayar masasında onlarca dakikalarca süren açılış sürelerini beklemek istemiyor.

Bir de tarayıcıyı dahi açarken onlarca saniye bekleyen, Aslantek’in bilgisayar hızlandırma rehberini daha henüz keşfeden kalbi kırık dostlarımız. Size sesleniyorum, her kim olursanız olun, hangi bilgisayara sahip olursanız olun bu rehber sizin hayatınızı değiştirecek. Artık bir yandan oyun oynarken arka planda müzik dinlemek, sesli konuşma programlarını kullanmak hayal değil, hem de emektar bilgisayarınız ile. O halde daha ne bekliyoruz, başlayalım!

Başlamadan önce hayatınızı değiştirebilecek bir ipucu, belki de dost tavsiyesi: Son dönemde oldukça popüler olan e-spor turnuvalarını hala keşfetmemiş olsanız bile hiçbir şey için geç değildir. Eğer iyi bir oyuncu olduğunuza inanıyor ve bu yeteneğiniz ile dünyaca ünlü bir bilgisayar oyuncusu olabileceğinize inanıyorsanız bu iş tam size göre! Bir FalleN, coldzera ya da fer olmak için sadece istemek yeterli.

Bilgisayar Hızlandırma ve En İyi FPS Ayarları

Masaüstü Temizliği ile Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayar hızlandırma rehberimizin ilk ve en kolay maddesi için yalnızca bir süpürge ve biraz çöp yeterli, yapılacak işlemler ise gereğinden fazla kolay. Masaüstü temizliği için yapmanız gereken tek şey ana ekranda yer alan tüm dosya ve kısa yollardan kurtulmak. Ben her ne kadar temiz bir görüntüden yana olsam da masaüstü olmadan yaşayamayanların olduğu bir gerçek. Onlar için çözümümüz ise tüm kısa yolları tek bir kısa yolda toplamak.

Masaüstü temizliğinde yapılması gereken diğer bir işlem ise birbirinden renkli, cafcaflı duvar kağıtlarından kurtulmak. Bunu yapmamızın nedeni ise ALT+TAB kısa yolunu kullanarak her ana ekrana döndüğümüzde yeniden yüklenen kısa yol ve duvar kağıdının bilgisayarımızı yavaşlatması. Duvar kağıdınızı değiştirmeniz için yapmanız gereken tek şey ise masaüstünde sağ tık yaparak kişiselleştire tıklamak ve açılan pencerede resim yerine düz rengi tercih ederek hoşunuza giden bir rengi seçmek.

Odaklanma Yardımını Kapatma

Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows her ne kadar kullanıcılar için en iyi ayarlarla gelse de bu durum gereksiz ayarların hayatımıza girmesinin önüne geçemiyor. Özellikle oyuncular için son derece önemli olan performans noktasında bazı ayarları devre dışı bırakmak hayat kurtarabiliyor. Windows 10 ile gelen gereksiz ve kapatılması gereken ayarlardan bir tanesi de odaklanma yardımı oluyor.

Yandan çıkan bildirimleri etkileyen odaklanma yardımının en iyi performans için kapalı konumda olması tavsiye ediliyor. Oyun esnasında yandan çıkan bildirimler ani kasmalara sebebiyet verirken bu durum oyun deneyiminizi de olumsuz etkiliyor. Odaklanma yardımını kapatmak için Windows simgesine tıkladıktan sonra Odaklanma yardımı ayarlarını açmanız ve seçenekleri hepsi kapalı olacak şekilde resimdeki gibi düzenlemeniz gerekiyor.

Arka Planda Çalışan Gereksiz Uygulamaları Kapatma

Daha performanslı bir bilgisayar için bilgisayarı daha başlatırken açılan ve arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatmak büyük önem taşıyor. Siz oyun oynarken performansa en çok ihtiyaç duyduğunuz anlarda arka planda işlemcinizi, ekran kartınızı ve belleğinizi kullanan bu insan düşmanı uygulamalar birçok kişi tarafından bilinse de bu durumdan haberi olmayan kişilerin olması da doğal.

Peki arka planda çalışan gereksiz uygulamalar nasıl kapatılır? Bunun için ilk olarak ekranınızın alt kısmında yer alan görev çubuğuna sağ tıklamanız ve açılan menüde Görev Yöneticisini seçmeniz gerekiyor. Ardından karşınıza çıkan pencerede Başlangıç sekmesine gelerek arka planda çalışan tüm uygulamaları görebiliyorsunuz. Bu ekranda sürekli ihtiyaç duymadığınız ya da kullanmak istemediğiniz uygulamaları seçtikten sonra sağ altta yer alan Devre dışı bırak butonu ile uygulamaların ilk açılışta başlatılmasını engelleyebiliyorsunuz.

Bilgisayar Hızlandırma İşlemlerinin Olmazsa Olmazı Ekran Kartı Ayarları

Bir optimizasyon çalışmasının olmazsa olmazları nedir diye sokak röportajı yapılsa bilgisayar kullanmayan kişilerin bile ekran kartı ayarlarından bahsedeceğine eminim ama kanıtlayamam 😊 Eğer hala ekran kartı ayarlarınızı yapmadıysanız kasmalar ya da düşük FPS değerleri ile oynamanız pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Gelin bu ayarları nasıl yapabileceğinize daha detaylı bir şekilde bakalım.

Bu işlem için ilk olarak bilgisayarımızda hangi ekran kartı markasını kullandığımızı öğrenmemiz ve bunu uygun sürücüleri indirmemiz gerekiyor. Bunu bir hastaya tedavi öncesi yapılan tetkikler olarak da düşünebilirsiniz. Eğer Nvidia markasına sahip bir ekran kartı kullanıyorsanız buradan, AMD etiketine sahip bir ekran kartı kullanıyorsanız ise buradan sürücüleri indirmeniz gerekiyor. Nvidia yalnızca ekran kartı üretimi ile ön plana çıktığı için sürücülerini bulmak AMD’ye kıyasla daha kolay olabiliyor. AMD ise APU işlemcileri ile kullanıcılara yeni teknolojiler sunmayı ve ürün çeşitliliğini uygun fiyat avantajı ile arttırmayı hedefliyor. Bu nedenle her şeyden önce bilgisayarımızı tanımak gerekiyor.

Ekran kartı sürücülerimizi bulduktan sonra burada yollar Nvidia kullanıcıları ve AMD kullanıcıları olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu yazımızda daha popüler olması nedeniyle Nvidia grafik kartı ayarlarına yer versek de AMD kullanıcılarını unutmuş değiliz. Sizin için grafik ayarları da hemen aşağıda yer alıyor 😊

Nvidia Grafik Kartı Ayarları

3D Ayarları, Görüntü ayarlarını önayarla yap: Bu ekranda daha iyi performans için grafik kalitesinden bir miktar ödün vermemiz ve skalayı en düşüğe, yani performansa çekmemiz gerekiyor.

3D Ayarları, 3D Ayarlarının yönetilmesi: Bu ekranda ise daha iyi performans alabilmek için grafik kartımızın ayarlarını aşağıdaki şekilde değiştirmemiz gerekiyor.

Bilgisayar Hızlandırma ve En İyi FPS Ayarları 2020

Ekran, Masaüstü renk ayarlarını ayarla: Bu pencerede 3. Maddede yer alan Digital vibrance seçeneğini CS:GO ve PUBG gibi kısmen daha soluk grafiklere sahip oyunlarda en yükseğe getirmek rakiplerinizi daha iyi görmenizi sağlayacaktır. Oyun oynamadığınız esnada bu ayarı eski haline getirmemek göz sağlığınıza olumsuz etki edebilir.

AMD Grafik Kartı Ayarları

Ekran Kartları

 • Radeon Gecikme Önleme: Devre Dışı
 • Radeon Chill: Devre Dışı
 • Radeon Görüntü Keskinleştirme: Devre Dışı
 • Dikey Yenileme İçin Bekle: Her Zaman Kapalı

Gelişmiş

 • Örtüşme Önleme: Uygulama ayarlarını geçersiz kıl
 • Örtüşme Önleme Seviyesi: 2X
 • Örtüşme Önleme Yolu: Çoklu örnekleme
 • Morfolojik Örtüşme Önleme: Devre Dışı
 • Yönbağımlı Filtreleme: Devre Dışı
 • Doku Filtreleme Seviyesi: Performans
 • Yüzey Biçim Optimizasyonu: Devre Dışı
 • Mozaik Döşeme Modu: AMD için en iyileştirilmiş
 • OpenGL Üçlü Arabelleğe Alma: Devre Dışı

Ekran

 • Radeon FreeSync: Devre Dışı
 • Ölçekleme Modu: Ortala
 • Özel Renk: Devre Dışı

Oyun Ayarları

Profesyonel oyuncu olmak için akıcı bir oyun deneyimine, akıcı bir oyun deneyimine sahip olmak içinse doğru oyun ayarlarına sahip olmanız gerekiyor. Bunun için yalnızca Windows ayarları yeterli kalmıyor her oyun için ayrı ayrı en iyi ayarları uygulamanız da gerekiyor. Bu durum yalnızca CS:GO için geçerli olmasa da en popüler FPS oyunlarından bir tanesi olan CS:GO oyuncuları için en iyi FPS ayarları Aslantek’in hediyesi!

CS:GO İçin En İyi FPS Ayarları

Bilgisayar Hızlandırma ve En İyi FPS Ayarları 2020

Tüm ayarlarınızı bu şekilde güncelledikten sonra tek yapmanız gereken sağ altta yer alan değişiklikleri uygula butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydetmek. Ancak daha hızlı bir bilgisayar için işlemlerimiz devam ediyor, rehberimizi sonuna kadar takip etmeyi unutmayın.

CS:GO Steam Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyuncularının yapması gereken bir diğer ayar ise Steam arayüzünde Başlatma Seçenekleri adı altında karşımıza çıkıyor. Bu gelişmiş ayarların uygulanması daha akıcı bir oyun deneyimi elde etmemizi ve bu da daha fazla skor almamızı sağlıyor. Bu ayarlara ulaşmak için Steam’e giriş yapmanız ve kütüphaneden CS:GO’nun üzerine gelerek sağ tıklamanız ve özellikler diyerek başlatma seçeneklerini açmanız lazım. Daha sonra ise kutucuğa hemen aşağıda yer alan kodu kendi bilgisayarınıza uygun olarak yazmanız lazım.

-freq 60 -novid -tickrate 128 -treads 16 +mat_disable_fancy_blending 1 +mat_specular 0 -d3d9ex

-freq 60: Buradaki 60 sayısı monitörünüzün Hz değerini ifade ediyor. Bu değer dizüstü bilgisayarlarda genelde 60 olurken masaüstü bilgisayarlarda ise kullanıcının tercihine bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Oyun akışını daha iyi takip edebilmek ve daha fazla skor alabilmek için bu değeri doğru girmek hayati önem taşıyor.

-novid: Oyunun açılışında kafasındaki vana ile bizlere karşılayan ekranı kaldırmaya yarayan bu kod parçacığı oyunun daha hızlı açılmasında rol oynuyor.

-tickrate 128: Profesyonel oyuncuların kullandığı ayarlardan birisi olan bu kod parçacığı gelişmiş sunucular ile birlikte artık mermilerin daha stabil gitmesini sağlıyor.

-trads 16: Bu değer işlemcinizin çekirdek sayısını ifade ediyor, CS:GO ekran kartından daha çok işlemci odaklı bir oyun olması nedeniyle bu değer büyük önem teşkil ediyor. Sanal + dijital olarak hesaplamanız ve bu şekilde tanımlamanız gerekiyor.

+mat_disable_fancy_blending 1 ve +mat_specular 0: Bu kod parçacıkları oyun içerisindeki kan gibi görsel efektlerin ortadan kaldırılmasını sağlayarak daha akıcı bir oyun deneyimi sunarken aynı zamanda kanların içerisine saklanan oyuncuların da ortaya çıkmasını sağlıyor.

-d3d9ex: Bu kod parçacığı DirectX 10 ile çalışan oyunların DirectX 9 ile çalışmasını sağlayarak daha iyi performans almanızı sağlıyor. Bu kod günümüzde 4000 TL ve altında satışa sunulan giriş-orta seviye diyebileceğimiz bilgisayarlarda oldukça etkili olsa da yüksek bütçeli cihazlarda pek bir fark göstermiyor. Bu nedenle düşük bütçeli bir bilgisayara sahipseniz mutlaka yazmanız gereken bu kod yüksek bütçeli bilgisayar sahiplerini pek de etkilemiyor.

Gereksiz Dosyaları Temizleme

Biliyorum karmaşık teknik ayarlardan sıkıldınız ve herkes için daha kolay olan adımlar ile biraz rahatlamaya ihtiyacınız var. Bunun için ilk olarak arama butonuna tıklayın ve Depolama ayarları uygulamasını çalıştırın. Açılan ekranda depolama alanınıza dair tüm teknik bilgiler çıksa da işimiz sanılanının aksine artık çok daha basit. Burada yapmamız gereken işlem Geçici dosyalar seçeneğine tıklamak ve tüm maddeleri seçerek detaylı bir temizlik yapmak.

Eğer bilgisayarınızda önemli dosyalar bulunuyorsa bunları D’ye aktarmak ve İndirilenler klasörünü kontrol etmek sizin için oldukça kritik olabilir. Tüm bu rehber esnasında meydana gelebilecek veri kayıplarından ve hatalardan Aslantek ekibi olarak sorumluluk kabul etmesek de yapılan işlemlerin pek de tehlikeli olduğunu söylemek pek mümkün değil. Ancak her kullanıcının aynı bilinç seviyesinde olmadığını bildiğimiz için biz yine de formalite icabı uyarımızı yapalım 😊 Hem bilgisayarların ağrı kesicisi temiz format her şeye çözüm değil midir zaten?

Son olarak bu adımda yapmamız gereken bir diğer işlem ise yine gereksiz dosyalardan oluşan Prefetch klasörünü temizlemek. Bunun içinse yapmanız gereken tek şey CTRL+R kısa yolunu kullandıktan sonra açılan pencerede Prefetch değerini girmek ve karşınıza çıkan ekrandaki tüm gereksiz dosyaları temizlemek. Hem de hiçbir 3. Parti yazılıma ihtiyaç duymadan.

Windows Ayarlarıyla Bilgisayar Hızlandırma

Oyun Modu

Windows 10 ile birlikte gelen özelliklerden bir tanesi de oyuncular için özel olarak geliştirilen Oyun Modu oluyor. İlk kurulumda varsayılan olarak kapalı gelen bu özelliğin bilgisayarı oyun odaklı kullanan kişiler tarafından açılması gerekiyor. Dünyanın en büyük oyun haber sitelerinden PC GAMER’in yaptığı habere göre bu özelliği etkinleştirmek 20 FPS’e varan performans artışı sağlayabiliyor.

Gizlilik

Windows işletim sistemi günümüzdeki hali ile adeta bir akıllı telefon gibi çalışarak kullanıcıların tüm verilerini senkronize etmeyi hedefliyor. Bu durum verilerinizi birçok durumda kaybolmamasını sağlarken diğer bir taraftan ise bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep oluyor. Tüm gizlilik ayarlarını kapatmak hem daha güvenli bir Windows deneyimi hem de daha akıcı oyun deneyimi almanızı sağlıyor. Tüm gizlilik ayarlarını kapatmanız için Ayarlar, Gizlilik yolunu takip ettikten sonra karşınıza çıkan tüm seçenekleri devre dışı bırakmanız gerekiyor.

İzinler ve Geçmiş

Kapatılması gereken seçeneklerden bir tanesi de yine izinler ve geçmiş ayarları oluyor. Yine bu ekranda da yapmanız gereken işlem tüm seçenekleri devre dışı bırakarak bilgisayarımızda daha akıcı bir Windows kullanmak oluyor.

Güç ve Uyku Ayarları

Windows ayarları içerisindeki en önemli ayarlamalardan bir tanesi de yine güç ve uyku ayarları oluyor. Bu ayarın doğru uygulanmaması bundan önce yaptığımız ve bundan sonra yapacağımız tüm ayarların boşa gitmesine neden olabileceği için hayati önem arz ediyor. Güç ve uyku ayarlarını düzenlemek için Ek güç ayarları seçeneğine tıkladıktan sonra açılan ekranda Yüksek performans seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Bu ayar bilgisayarınızı çok daha verimli kullanmanıza ve daha akıcı bir deneyim elde etmenize yarıyor.

Zararlı Seçeneklerden Kurtulun

Windows kurulumunda otomatik olarak gelen ve özellikle FPS oyunlarında performansı ciddi oranda düşüren özelliklerden bir tanesi ise Xbox Game DRV özelliği oluyor. Oyunu ilk açtığınızda ekranın kenarından çıkan yeşil uyarının kaynağı olan bu özellik bilgisayarınızın potansiyelinin altında bir performans almanıza neden olabiliyor. Bu ayarı kapatmak için arama kısmına geldikten sonra Oyun çubuğu ayarları yazmanız ve açılan pencerede bu özelliği devre dışı bırakmanız gerekiyor.

Windows Güncellemeleri

Bazı kişiler Windows kurulumu tamamladıktan sonra tüm Windows güncellemelerini kapatsalar da aslında bu işlem sanılanın aksine bilgisayarınıza oldukça zarar veriyor. Tüm donanım bileşenleri yazılımlar ile hayat bulurken kullanıcıların güncellemeleri devre dışı bırakması büyük bir hata olarak geri dönüyor. Bu nedenle orijinal Windows kullanmak ve yeni gelen güncellemeleri sürekli olarak uygulamak Windows bilgisayarlarda oldukça önemli bir detay oluyor.

Hız Aşırtma (Overclock) Olmadan Bilgisayar Hızlandırma Olmaz

Özellikle masaüstü bilgisayarlarda karşımıza çıkan hız aşırtma durumu işlemcinizin frekans değerlerini maksimuma çıkararak en iyi performansı elde etmeniz üzerine kuruluyor. Gelişmiş soğutma ekipmanları ile bu işlem masaüstü bilgisayarlarda kolaylıkla yapılabilirken dizüstü bilgisayarlarda bu işlemin yapılması pek doğru görülmüyor. Soğutma anlamında belirli bir seviyeyle sınırlı dizüstü bilgisayarlarda hız aşırtma yapmak donanımlarınıza zarar verebileceği gibi kalıcı hasarların da habercisi olabiliyor.

Masaüstü bilgisayar sahiplerinin doğru işlemler ile hız aşırtma yapması inanılmaz seviyede performans artışına neden olabiliyor. Bu işlem standart bir kullanıcının taşıdığı bilgiden daha fazlasını gerektirdiği için bilgili kişilerce yapılması tavsiye ediliyor. Overclock yapılmadan önce 300 FPS ile oynanan CS:GO oyununda bu değerler hız aşırtma sonrasında 500 FPS’e kadar çıkabiliyor. Bu da hız aşırtmanın öneminin en iyi göstergelerinden bir tanesi oluyor.

Kompresör ile Kasa Temizliği

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda oldukça önemli olan kasa temizliğinin yetkili kişiler tarafından düzenli aralıklarla yapılması gerekiyor. Zamanla ortamdaki toz ve kirden etkilenen bilgisayar kasaları performansın düşmesine neden olabiliyor. Aynı zamanda termal macun gibi ısı elemanlarının da yenilenmesi gereken periyodik bakımlar bilgisayarınızın ömrüne doğrudan etki eden faktörlerden bir tanesi oluyor.

Kasa temizliğini evde yapmak isteyen kullanıcıların öncelikle gerekli araştırmayı yapması ve buna uygun ekipmanlara sahip olması gerekiyor. Kasa temizliğinden önce mutlaka bilgisayarınızı kapatmanız ve bir süre soğumaya bırakmanız gerekiyor. Eğer bir kompresöre sahip değilseniz bu işlem için kurutma makinesi kullanabileceğinizi de hatırlatalım. Ancak bu işlemi bir kurutma makinesi ile yapıyorsanız çok yakınlaştırmamaya ve donanımlarınızı sıcak havanın etkisinden en az zarar görecek şekilde müdahale etmeye özen göstermeniz gerekiyor. Aksi takdirde temizlik işleminden sonra bilgisayarınızı açmak istediğinizde kalıcı hasarlar ile karşılaşmanız mümkün olabilir.

Aslantek’in sunduğu bilgisayar hızlandırma ve en iyi FPS ayarları rehberi bitti, bilgisayarınızın bu işlemlerden önceki ve sonraki halini yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. Aklınıza takılan tüm soru ve sorunları hem ekibimiz hem de yardımsever okurlarımız ile tartışmak için yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir