Kapat
Windows 0

Windows 10 Güncelleme Kapatma Nasıl Yapılır?

Windows 10 kullananların yer yer canını sıkan ve özellikle gerekli gereksiz her şeyi yeniden güncelleyen Windows 10 güncelleme nasıl kapatılır? Gelin size detayları anlatalım ve konuya dair inceleme yapalım. 

Bu yazıda öğreneceğiniz başlıklar şöyle olacak:

  • Windows 10 Güncelleme Kapatma Yöntemleri
  • Hizmetler Yöntemiyle Güncelleme Kapatma Windows 10
  • Tarifeli Bağlantı İle Güncelleme Kapatma Windows 10
  • Windows 10 Otomatik Güncellemeleri Kapatma

Genellikle bazı bilgisayarlar için hafızalar kısıtlı olur. Örneğin tablet Windows 10 bilgisayarlar bu konuda önemli bir örnek olabilir. Size bu yazımızda özellikle bu durumdan müzdarip olanlar için bir çalışma ve seçenek oluşturmuş olacağız. Genellikle bilgisayarlara sürekli uyarı veren Windows 10 güncelleştirme seçenekleri, update ile ilgili beklentilerinizi de suya düşürebiliyor.

Windows 8’in ardından tanıtılan Windows 10 işletim sistemi yeni nesil cihazlar üzerince iyi bir uyum sağladı fakat Windows 10 otomatik güncelleme yi arayüz üzerinden kapatmanız için herhangi bir ayar yapılandırılmış değil. Bu ayara ulaşmak için ufak birkaç ayar yapmanız gerekiyor.

Burada amaç tamamen dengeli bir çalışma üretmek. Ama yine de bilgisayarınız için gerekli olan bu işletim sistemi güncellemeleri, bazı şeyler için sorun olabilir. Örneğin hafızanız yoktur ve bilgisayarınız için sorun başlar. Çünkü güncelleme kurulacaktır ama inecek yeri yoktur. Bir türlü durduramazsınız bu durumu. İşte böyle durumlar için de bu Windows 10 güncelleme kapatma özelliği tam da size göre bir hizmet oluşturmuş olacak.

Aşama aşama değişiklikleri ön plana çıkaran sitemiz için tek yapmanız gereken bu seçimleri kullanmanız olacaktır. Aşağıda yer alan ayarları uygulayarak hızlı bir şekilde kapatma işlemini yapabilirsiniz ve Windows 10 update kapatma seçenekleri ile sizler de kendinize göre en etkin yöntemi kullanabilirsiniz. Windows 10 kullanan bilgisayarlar, Windows 10 kullanan tabletler ve daha fazlası için tek yapmanız gereken bütün seçimleri kullanmak olacaktır.

Windows 10 Güncelleme Kapatma Yöntemleri

Windows 10 güncellemelerinden rahatsız olanlar, acil güncellemeler yerine sürekli bir şekilde bilgisayarınızı meşgul eden güncellemeler ile uğraşanlar için aslında dikkatli olunacak bir çalışma bu. Çünkü bazı bilgisayarlarda yer olmuyor ve inatla yeni güncelleme ihtiyacı hissediliyor. Bu yüzden de kapatma yöntemlerini tek tek kullanmak gerekebiliyor. Aşağıda da söyleyeceğimiz gibi birkaç farklı yöntem ile bu işlemi yapabilirsiniz. Bilgisayar üreticileri sistemler üzerine kendi uygulamalarını kuruyorlar ve bu uygulamlar bazen yeni gelen üncellemeler ile sorun çıkartabiliyor.

Bu tarz sorunları aşmak için Windows 10 otomatik güncelleme sini kapatıp yayınlanan güncellemenin sorunsuz çalıştığından emin olduktan sonra tekrar açarak yüklemeniz mümkün. Windows 10 otomatik güncelleme işlemini kapatmak için öncelikle Windows Tuşu + R tuş kombinasyonuna basmanız gerekiyor . ardından çalıştır bölümüne “Services.msc” yazıyoruz.

  • Hizmetler Yöntemiyle Güncelleme Kapatma Windows 10
  • Tarifeli Bağlantı İle Güncelleme Kapatma Windows 10
  • Windows 10 Otomatik Güncellemeleri Kapatma

Hizmetler Yöntemiyle Güncelleme Kapatma Windows 10

Bu yöntem ile güncellemeleri kapatmak belki de en çok kullanılan ve tercih edilen yöntemlerden oluyor. Öncelikle görev çubuğu üzerinde Windows logosunun yanında bulunan arama kısmına “hizmetler” yada “services” yazarak hizmetler uygulamasını açmanız gerekiyor. Sonrasında ise asıl menüye geliyorsunuz ve burada da biraz karışıklık başlıyor. Windows 10 da arka planda çalışan servisler Windows 10’nun hizmetler (services) uygulaması üzerinden kontrol edilebiliyor. Windows Update servisini, Hizmetler uygulaması üzerinden devre dışı bırakarak Windows 10 güncelleştirmelerini tamamen kapatabiliriz.

Bunu yapmak için öncelikle servisler listesine ulaşmanız gerekiyor. Bu liste üzerinden Windows Update bölümüne ulaşmanız ve sonrasında oraya çift tıklayıp devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bu sayede bilgisayarınız yeniden başlarken Update seçeneği çalışmayacak ve güncelleme kontrolleri yapılmamış olacak. Aslında süreç oldukça basit ve net.

Tarifeli Bağlantı İle Güncelleme Kapatma Windows 10

Windows 10 için ayarlar bölümünü açın ve ağ ve internet bölümüne gelin. Sonrasında ise Wifi kısmına gelerek gelişmiş ayarlar seçeneğini seçin ve tarifeli bağlantılar bölümünde bulunan çalışmaları inceleyin. Tarifeli bağlantılar seçeneğini açık olarak işaretledikten sonra da bu işlemi noktalayın. Çünkü bu sayede tarifeli ağları açık yapınca güncelleme için tarifeli ağ kullandığınız görülecek ve wifi olmadığı için de bu işlem yapılmamış olacak.

Konuyla ilgili ufak bir not verelim: “Tarifeli Bağlantı” seçeneğinin Windows 10 yıl dönümü güncellemesi sonrasında bulunduğu yer değişti. Bu durum da zaten çalışmalar için geniş bir seçenek oluşturuyor. Eğer bu seçeneği yukarıdaki şekilde bulamazsanız “WiFi” kısmına geldikten sonra bağlı bulunduğunuz wifi ağının üzerine tıklayın. Sonrasında yine açık yaparak durumu toparlamış olursunuz.

Bu özellik genellikle wifi ile internete bağlantınız süreçler için geçerli. İnternete kablolu ile bağlanıyorsanız bu durum pek işinize yaramayacaktır. Bu yüzden de kabloyu taktığınız zaman güncellemelerin alınmadığını dahi görebilirsiniz. Tarifeli bağlantılarda telefon interneti algılanacağı için güncellemeleri sistem kendisi yapmamış olacak ve size özel olarak yaptırmak isteyecek. Haliyle de internet devrede değilken Wifi sürekli telefonla bağlanıyormuş gibi görünecek. Bu durum da zaten interneti yavaşlatmış olacak ve kendine has bir engelleme sürecine girmiş olacak.

Windows 10 Otomatik Güncellemeleri Kapatma

Bunu yaparken yapılandırma ayarlarına bakabilirsiniz. Güncelleştirmeler ile ilgili yapılandırma ayarlarını değiştirerek dahi Windows 10 Update kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu metodu Windows 10’a uyguladığınız zaman, aynı daha önceki Windows sürümlerinde olduğu gibi güncelleştirmeler indirilmeden ve yüklenmeden önce size sorulacaktır.

Zaten burada amaç çok daha etkili ve yenilikçi bir süreç ile birlikte bu sorunu çözmek olduğundan dolayı kendinize göre de bir düzenleme yapmış olursunuz ve hızlı bir ilerleme kat etmiş olursunuz. Amaç burada daha etkili, daha yenilikçi ve daha hızlı bir çözüm üzerinden gitmeniz olacaktır. Windows 10 güncelleştirmeleri ile ilgili yapılandırma ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki ayarları uygulamanız gerekiyor.

Bu yöntemler ile yapacağınız güncellemeler için tek yapmanız gereken şey bilgisayarınızı yeniden başlatmanız olacaktır. Sonrasında süreç çok daha hızlı ilerleyeceği için kendinize göre de bir çalışma üretmiş olursunuz. Daha rahat, daha verimli ve hızlı bir çalışma süreci ile sizler de aşama aşama uygulamaları teker teker uygulayın.

 

 

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir