Kapat
sality virüsü
Windows 0

Sality Virüsü Nedir? Nasıl Silinir?

İnternet dünyasında birbirinden farklı virüsler her geçen gün piyasaya sürülmekte ve yine her geçen gün yüzlerce kişinin canını yakmaktalar. Özellikle de Truva atı virüslerinden ziyade sisteme zarar vermek için tasarlanmış olan solucan virüsleri gibi türevler bizleri oldukça zor durumlara sokmaktadır.

Çoğu zaman anti virüs programları bu virüslere karşı işe yaramayabilir çünkü birçok virüs piyasaya sürülürken şifreli bir şekilde sürülürler ve ilk sürüldükleri zaman kaç kişi indirip açarsa bu insanların bilgisayarlarında anti virüs programları olsa dahi uyarı vermemektedir. Bir süre sonra güvenlik yazılımları o virüsleri tanır ve tanıdıktan sonra ötmeye başlarlar ki bu da bizim pek bir işimize yaramaz.

Sality Virüsü Bulaşmıştı Ne Yapmalıyım

Eğer bilgisayarınıza sality virüsü bulaşmış ise bu virüs en tehlikeliler arasındadır. Özellikle de Windows XP sistemler arasında oldukça nam salmıştır çünkü XP sistemlerde bulunan bir autorun açığı nedeniyle çok kişinin canı yanmıştır. Nedir bu autorun açığı? Bir USB belleği Windows XP sisteme taktığınız zaman Windows ilk başta o bellek içerisinde bulunan autorun.inf dosyasını tarar ve bu dosya içerisindeki komutları çalıştırır. Flash Belleğinize bir Sality virüsü bulaşmış ise autorun içerisinde direkt olarak sality virüsünü çalıştırma komutu vardır ve siz bilgisayara takar takmaz Windows o virüsü çalıştırmak zorunda kalır. Bu XP sistemlerde en sık karşılaşılan virüstür sebebi de tamamen autorun olayından kaynaklıdır. Musallat virüsünü de bilirsiniz bu virüste aynı mantıkta çalışmaktadır.

Sality Remover Araçları

Eğer sisteminize bulaştıysa çeşitli anti virüs programları ile onu temizlemeniz yeterli olacaktır. Sality virüsü sistemde bulunan bütün uygulama dosyalarına yapışmaktadır. Eğer arşiviniz oldukça geniş ise güvenlik programları bu virüsü sileceğinden dolayı arşiviniz komple ortadan kaybolur. Eğer arşiviniz sizin için çok önem arz ediyorsa Sality Remover gibi bu virüsü temizlemeye yarayan yazılımlara başvurabilirsiniz. Bu yazılımlar Sality virüsünü güzel bir şekilde temizledikleri için herhangi bir sıkıntı oluşturmazlar. Sality virüsü eğer faydalı bir programa yapışmış ise anti virüs programları gibi o programı komple silmezler ve sadece Sality virüsünü o yazılımın içerisinden ayırırlar. Tabi bu işlem diğer işleme göre biraz daha uzun sürer.

Kerem {Kerem}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir