Kapat
iPhone Satın Alma Rehberi 2020: Hangisini Satın Almalıyım?
iOS 0

iPhone Satın Alma Rehberi 2020: Hangisini Satın Almalıyım?

Bir süredir devam eden kötü gidişatın önüne geçmek isteyen Apple yeni modelleri ile son dönemde oldukça karışık bir model isimlendirmesine gitti. Bugüne kadar hep iPhone 6, iPhone 7 ve iPhone 8 gibi artarda giden isimlendirmeler son dönemde yerini iPhone XR, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max gibi isimlendirmelere bırakırken sön aylarda işin içerisine yeni bir iPhone SE’nin de girmesi ile birlikte işler son derece karmaşık bir hal aldı. Biz de 2020 yılında yeni bir iPhone satın almak isteyenler için iPhone Satın Alma Rehberi yazımızı hazırladık.

Apple cephesinde güncel model isimlendirmeleri yeni halini alırken yapılan diğer bir önemli yenilik ise fiyatlandırmalar oldu. Son yıllarda pazara dahil olan Çin’li firmaların karşısında satış rakamlarında düşüş yaşayan marka rekabet için yeni fiyatlandırma stratejisine geçiş yaptı. Bu noktada atılan ilk adım ise Apple’ın en uygun fiyatlı akıllı telefonu yeni iPhone SE oldu. Türkiye’de 5299 TL’den satışa sunulan cihazın markanın en ucuz akıllı telefonu olma unvanına sahip olduğunu da hatırlatalım.

Peki Apple neden böyle bir hamle yaptı? Bugüne kadar iPhone 8 modelinde örnek vermek gerekirse bir standart ve bir büyük boy olmak üzere iki farklı varyasyon ile kullanıcıların karşısına çıkan Apple, son dönemde model bazında radikal değişikliklere imza attı. Bunun nedeni ise birden fazla model sunarak çeşitliliği arttırmak ve bu sayede her kullanıcıya uygun bir modelle pazarda yer alarak satışlarını arttırmaktı. Marka bu stratejisini başarıyla yerine getirmiş olsa da bu durum kullanıcı tarafında ciddi bir kafa karışıklığına yol açtı.

Bu yazımızda model isimleriyle kafanızı karıştırmadan 5299 TL’den 14999 TL’ye kadar hangi iPhone modelini satın almanız gerektiğini açıklıyoruz. Hazırsanız 2020 model iPhone Satın Alma Rehberi başlıyor…

iPhone Satın Alma Rehberi 2020

Profesyonellerin Tercihi iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max

iPhone 11 Pro

Eğer yeni bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız bu modeller arasından seçebileceğiniz en yeteneklileri iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max modelleri oluyor. Yüksek performansı ve profesyonellere yakışan tasarımı ile iPhone 11 ailesinin tepe modelleri son kullanıcının da oldukça dikkatini çekiyor. iPhone 11 serisinde ilginç bir boyutlandırmaya giden Apple’ın akıllı telefon pazarındaki ekran boyutları küçükten büyüğe iPhone 11 Pro, iPhone 11 ve iPhone 11 Pro Max oluyor.

Profesyonellerin uygun fiyatlı tercihi olan iPhone 11 Pro, Apple’ın yüksek performanslı işlemcisi A13 Bionic ile geliyor. Teknik özellikleri ile kendisine hayran bırakan telefonun ince çerçeveleri ve parmak izi tutmayan tasarımı da oldukça dikkat çekiyor. Apple iPhone 11 Pro modeli 64, 256 ve 512 GB depolama alanı ile sunuluyor, fiyatlar ise seçtiğiniz depolama alanına göre değişkenlik gösterirken 10999 TL’den 1399 TL’ye kadar çıkabiliyor.

iPhone 11 Pro Max

Evinizdeki eşyaları satmış ve servet değerindeki iPhone 11 ailesinin tepe modelini almak istiyorsanız en uzun isimlendirmeye sahip iPhone 11 Pro Max size göz kırpıyor. Harika tasarımı, devasa ekran boyutu ve mükemmel renkleri ile iş adamlarının ilk tercihi iPhone 11 Pro Max oluyor. iPhone 11 Pro Max’in iPhone 11 Pro’dan ayrıldığı tek nokta ise maalesef ekran ve pil kapasitesi oluyor. Aradaki minik fiyat farkını daha büyük ekran ve bataryasına borçlu olan bu model fiyatı ile cep yakıyor.

6.5 inç ekran boyutuna sahip iPhone 11 Pro Max’i uzay grisi, gümüş, altın ve harika gece yeşili renkleriyle satın almak mümkün oluyor. Buzlu cam benzeri bir tasarımına sahip cihazın arka yüzeyi parmak izlerini en az seviyede tutmayı başarıyor. Bu heybetli kasanın içerisinde yatan depolama birimi ise iPhone 11 Pro’yla benzer şekilde 64, 256 ve 512 GB oluyor. Bu modelin fiyatı da tercih ettiğiniz depolama seçeneğine göre 11999 TL’den başlayarak 14999 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Satın Almak İçin En Uygun Fiyatlı iPhone 11

Ekran boyutu ile iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinin arasında konumlandırılan iPhone 11 modeli satın almak için en uygun fiyatlı iPhone olarak karşımıza çıkıyor. Son kullanıcının en çok tercih ettiği modellerden bir tanesi olan iPhone 11’in en dikkat çekici yanı ise fiyatı oluyor. Özellikleri ile Pro modellerinden aşağıda konumlandırılan cihazın performansından ödün verilmezken ekran ve kasa materyali gibi konular haliyle abilerinin gerisinde kalıyor.

iPhone 11’i özel yapan konuların başında birbirinden farklı renk seçenekleri geliyor beyaz, siyah, yeşil, sarı, mor ve kırmızı olmak üzere 6 farklı renk seçeneği ile gelen model kendinize uygun rengi bulmanıza yardımcı oluyor. 64, 128 ve 256 GB depolama seçenekleri ile gelen cihazın bir diğer etkileyici noktası ise fiyatı oluyor. Apple’ın modern tasarım çizgilerini taşıyan cihazın fiyatı 7299 TL’den başlayarak 8599 TL’ye kadar çıkabiliyor. Apple’ın akıllı telefon modelleri arasında fiyatlandırması ile tam ortaya oturan iPhone 11 aynı zamanda markanın en çok tercih edilen modellerinden de bir tanesi oluyor.

iPhone Satın Alma Rehberi: Yıllardır Beklenen Küçük Boyutlu iPhone SE

Türkiye’de küçük enişte lakabıyla da bilinen yeni iPhone SE, 4 yılın ardından küçük boyutlu bir iPhone isteyenler için geliyor. Apple’ın Çin’li üreticiler ile mücadelede attığı ilk adım olan yeni iPhone SE markanın en uygun fiyatlı akıllı telefon modeli olma unvanını taşıyor. iPhone 8 kasasının güncel donanımlarla revize edildiği modelde marka hem kullanıcıların taleplerini yerine getiriyor hem de eski modellere ait stokta kalan ürünleri başarılı bir pazarlama stratejisi ile elden çıkarıyor.

Üzerine onlarca paragraf konuşabileceğimiz iPhone SE’nin kendisine özel bir kullanıcı kitlesi bulunuyor ve Apple yeni SE ile bir süredir büyük ekran boyutları nedeniyle iPhone’ununu yenilemeyen kişileri harekete geçirmeyi hedefliyor. Ülkemizde hala iPhone 6, 7 ve 8 kullanan ciddi bir kesimin yeni iPhone SE modeli ile telefonlarını yenileyebilecekleri düşünülüyor. Bu durumun hem kullanıcıların hem de markanın yararına olacağı ise aşikar.

Peki iPhone SE kullanıcılara neler sunuyor? Yenilenen iPhone SE kullanıcılara iPhone 11 Pro ailesinde kullanılan en yeni donanım özelliklerini, şirin bir tasarımı ve en önemlisi herkesin ulaşabileceği harika bir fiyatı sunuyor. 64, 128 ve 256 GB depolama seçeneklerine sahip iPhone SE’nin başlangıç fiyatı ise 5299 TL ilen tepe model ise 6599 TL’ye sunuluyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir