Kapat
İthalatçı Garantisi Nedir? İthalatçı Garantili Cihaz Alınır Mı?
Mobil 0

İthalatçı Garantisi Nedir? İthalatçı Garantili Cihaz Alınır Mı?

Xiaomi, Oppo gibi Çin’li akıllı telefon üreticilerinin pazarda aktif rol oynaması üzerine tüketicilerin hayatına giren bir diğer kavran da ithalatçı garantisi oldu. Distribütör ve İthalatçı olmak üzere iki farklı garanti seçeneği ile satışa sunulan cihazlar bazı kişilerin kafasının karışmasına neden oldu. Biz de bu yazımızda ithalatçı garantisi nedir, ithalatçı garantili cihaz alınır mı gibi sorulara cevap arayacağız.

İthalatçı Garantisi Nedir?

İthalatçı garantili cihazlardan bahsedildiğinde bu garanti türünün henüz yeterince geniş kitlelere ulaşmamış olması nedeniyle kişilerim aklında bazı soru işaretleri oluşabiliyor. Bu yazımızın konusu olan ithalatçı garantisi ise aynı bir distribütör garantisi gibi cihazınızı fabrikasyon hatalara karşı güvenceye alıyor. Burada iki farklı garanti türünü birbirinden ayıran husus ise garantinin kimin tarafından sağlandığı oluyor.

Bunu bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse distribütör garantili bir Samsung marka akıllı telefon satın aldığınızda garanti sürecinizle Samsung’un kendisi ilgilenirken bu durum ithalatçı garantisinde biraz farklı işliyor. Satın aldığınız ürün yine garanti kapsamında fabrikasyon hatalara karşı güvenceye alınırken bu süreçte muhatap olduğunuz marka Samsung değil tercih etmiş olduğunuz garanti firması oluyor.

Bu noktada devreye giren bir diğer durum ise paralel ithalat ile ülkeye girişi yapılan cihazlar oluyor. Paralel ithalat cihazlar herhangi bir garanti kapsamına dahil olmazken bu durum cihazınızın fabrikasyon hatalara karşı savunmaz olduğu anlamına geliyor. Yazımızın konusu da olan ithalatçı garantili cihazlara döndüğümüzdeyse bu ürünlerin tercih edilmesinin en büyük nedeni sunduğu fiyat avantajı oluyor. Bu nedenle eğer bu durumları göze alıyorsanız ithalatçı garantili cihaz alınır mı sorusunun cevabı sizin için evet oluyor.

Bazı kişiler bu garanti türüne oldukça cazip bakarken bazıları ise bunu tercih etmiyor. Peki siz ithalatçı garantisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir