Kapat
3D Yazıcılara dair herşey! 3D Yazıcı Nedir Nasıl Çalışır
Teknoloji 0

3D Yazıcılara dair herşey! 3D Yazıcı Nedir Nasıl Çalışır

Son yıllarda gelişen teknolojinin hayatıma kattığı bir diğer teknoloji de 3D yazıcılar oldu. Hayal dünyanızdaki ürün ve çalışmalarınızı hayata geçirebileceğiniz 3D yazıcılar sayesinde küçük çaplı ticaretler de mümkün hale geldi. Bilgisayar ortamında tasarladığınız bir çalışmayı hayata geçirmenin en kolay yolu olan 3D Yazıcı nedir bu yazımızda açıklıyoruz.

3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

1984 yılında başlayan çalışmaların ilk meyvesini 2000’li yıllarda vermesi ile 3D yazıcılarda ilk adım atılmış oldu. 2006 yılında Reprap projesi ile geniş kitlelere ulaşma fırsatı yakalayan bu yazıcılar 3 yıl gibi kısa bir sürenin ardından birçok kişi tarafından tanınır hale geldi. Pek çok şirketin bu alanda yatırım yapması ile yazıcı fiyatları ucuzlarken bu durum sektöre yeni kişilerin giriş yapmasını da büyük ölçüde kolaylaştırdı. Dışarıdan oldukça karmaşık görünen 3D yazıcıların arkasındaki teknoloji ise günümüz teknolojilerine kıyasla son derece kolay ancak bir o kadar da kullanışlıydı. Bilgisayar ortamında CAD programları ile geliştirilen tasarımların 3D yazıcılarda ham maddelerin eritilmesi ile ortaya çıkarılması bu teknolojinin temellerini oluşturdu.

3D Yazıcıların katkı sağladığı kitlelerden bir tanesi de projelerini uygun maliyetler ile hayata geçirmek ve bu fikir üzerinden para kazanmak isteyenler oldu. İnsanların fikirlerini özgürce ortaya çıkarabildikleri bu yazıcılar sayesinde kimi kişiler ürettiği ürünleri çeşitli platformlar aracılığıyla satışa sundu. İlgi alanlarını bir gelir kapısına dönüştüren bu kişiler hem yeni ürünler tasarladı hem de bu ürünlerin satışından para kazandı.

3D yazıcıların yaygınlaşmasıyla birlikte bu teknolojiye sahip olmak isteyen kişilerin aklında bazı soru işaretleri oluştu. Bunlardan en önemlisi ise hangi yazıcı satın almalıyız sorusu oldu. Yeni bir 3D satın almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken ilk faktör uzun süreli bir kullanım süresi sunacağı için kaliteli bir tercih yapmak. Buna bağlı olarak gelişen ikinci bir faktör ise yazıcının yazılımının kaliteli olmasına dikkat etmek. Çünkü 3D yazıcının yazılımı ne kadar iyiyse hayata geçirdiğiniz projenin kalitesi de bir o kadar yüksek olacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör ise kullandığınız hammaddenin kalitesi oluyor, hammaddenin kalitesi ürünlerinizin kalitesine doğrudan etki ediyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir