Kapat
Türkiye'nin İlk Unicorn Girişimi Peak Games Satıldı: Tam 1,8 Milyar Dolar!
Haberler 0

Türkiye’nin İlk Unicorn Girişimi Peak Games Satıldı: Tam 1,8 Milyar Dolar!

Türkiye’nin ilk unicorn girişimi Peak Games, 1,8 milyar dolar karşılığında yabancı oyuncu devi Zynga’ya satıldı. Geçtiğimiz yıllarda adını 41 kanalda aynı anda yayınlanan ve dünya genelinde büyük yankı uyandıran reklam çalışması ile duyuran Peak Games yabancıların radarına girmeyi başardı. Bir süredir oyun dünyasının en büyük isimlerinden bir tanesi olan Zynga’nın talip olduğu Türk oyun şirketinin satılacağına dair çeşitli iddialar dolaşıyordu. Yapılan açıklama ile birlikte Peak Games satıldı iddiaları da doğrulanmış oldu.

Türkiye’nin en önemli girişimlerinden bir tanesi olan oyun şirketi Peak Games bir süredir ülke gündeminde en çok konuşulan konulardan bir tanesi olmaya devam ediyor. Şirketin 1 milyon dolar fiyatla yabancı bir oyun şirketine satılacağı iddiaları ile başlayan haberler satışın resmileştirilmesi ile gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Türkiye tarihindeki en önemli satışlardan bir tanesi olma özelliğini taşıyan Peak Games’in satılması olayı yalnızca ülkemizde değil yurtdışında da büyük yankı uyandırıyor.

Bir süredir iddialar üzerine yazılan haberler dün itibariyle satışın onaylanması ile birlikte artık resmi bir şekilde konuşulabiliyor. Bu durum ile birlikte satışa dair bazı detaylar da netleşirken şirketin satış fiyatı ise dudak uçuklatıyor. ABD merkezli oyun devi Zynga’nın talip olduğu Peak Games, an itibariyle artık yabancı bir şirket altında faaliyet gösteriyor. Türkiye tarihi için oldukça önemli olan bu satışın fiyatı ise tam 1,8 milyar dolar olarak açıklanmış durumda. Peki bu satış neden bu kadar önemli?

Türkiye’nin İlk Unicorn Girişimi Peak Games Satıldı

Peak Games’in satışını bu kadar önemli yapan detayların başında şirketin Türkiye tarihindeki ilk unicorn girişim olmasından kaynaklanıyor. 1 milyar doların üzerinde değerlenen şirketlere verilen bu isim Peak Games’in başarısını ortaya koyan en önemli ayrıntılardan da bir tanesi oluyor. Türk lirası cinsinden 122 milyar TL’den daha yüksek bir değerle satılan şirketin elde ettiği başarı ise muazzam değerlendiriliyor.

Peak Games kurucularının yalnızca 10 yıl içerisinde sermayelerini tam 18 kat arttırarak 1,8 milyar TL değerinde bir şirkete imza atmaları ise herşeyi gözler önüne seriyor. Şirketin bugüne kadar imza attığı projeler ve dünya genelinde büyük yankı uyandıran reklam filmi de bazı şeylerin farkına varmamıza yardımcı oluyor. Peak Games’in satışı ile ilgili açıklamalarda bulunan Strateji Direktörü Ömer İnönü, 10 yıllık süreçteki başarılarını doğru bir strateji ortağı ile taçlandırmak istediklerini belirterek bu şirketin Zynga olduğuna dikkat çekiyor.

Dünya genelinde etkisini gösteren COVID-19 pandemisinin etkisini sürdürdüğü bu günlerde hastalığın en yoğun yaşandığı ülkelerden bir tanesi olan ABD merkezli bir şirketin tam tamına 1,8 milyar dolar değerindeki bir satışa imza atması durumu en iyi şekilde açıklıyor. Yapılan açıklamada Peak Games’in bir süredir bu şekilde bir ortaklığa açık olduğu ortaya çıkarken en cazip tekliflerden bir tanesini Zynga’nın yaptığını anlamak ise mümkün.

Peak Games’in 41 TV Kanalında Aynı Anda Yayınlanan Efsane Reklamı

Türkiye tarihindeki en başarılı reklam çalışmalarından bir tanesine imza atan Peak Games, bu başarısını yalnızca oyun geliştirmesinde değil aynı zamanda reklam çalışmalarında da değerlendirmeyi başarıyor. Türk televizyon tarihi için son derece önemli olan bu reklam çalışmasını yöneten ekibin bundan sonraki süreçte iş bulmakta zorlanmayacağını söylesek sanırım yanlış olmaz. Zira bir oyun şirketinin adını belki de günde 10 dakika dahi oyun oynamayan kişilere duyurmak pek kolay bir iş olmasa gerek.

Biraz önce de izlediğiniz reklam filminin fikri her ne kadar Audi’den esinlenilmiş olsa da Türkiye tarihindeki en etkili reklamlardan bir tanesi konumunda karışımıza çıkıyor. Geleneksel bir reklam çalışması gibi görünen PR çalışması bir anda kanalın adeta hacklenmesi ile devam ediyor. Aynı anda 41 TV kanalında ekranın siyaha bürünmesi bazı kişileri korkuturken bazılarını ise heyecanlandırıyor. Peak Games’in iş ilanı verdiği bu reklam aynı anda hem şirkete yeni yazılımcılar kazandırıyor hem de pek çok kişinin Peak Games ismini duymasına neden oluyor.

Reklamın onlarca televizyon kanalında aynı anda oynatılması ile birlikte çalışmanın sosyal medya tarafı da devreye giriyor. Sosyal medya platformlarında ve sözlüklerde kendisine yer bulan bu reklam dijital dünyada da yankılanıyor. Yalnızca TV reklamı vererek adını tüm Türkiye’ye ve hatta dünyaya duyurmayı başaran şirketin aynı anda 41 kanalda reklam oynatmak için harcadığı reklam bütçesini de yabana atmamak gerek. Ancak bu bütçeyle daha etkili bir reklam filmi yapılabilir miydi bilinmez, bilinen bir şey var ki o da bu reklam çalışmasının aslında fazlasıyla yeterli olduğu.

Peak Games’in bu reklam filmi için esinlendiği kaynak ise Alman otomobil devi Audi oluyor. Otomobilleri ile dünya genelinde kabul gören Audi daha önce böyle bir çalışmaya imza atarken benzer bir fikir ise bildiğiniz üzere Peak Games’den çıkıyor. Audi’nin Güvenlik Kodu isimli reklam çalışması Peak’in reklamına oldukça benzerken bu gibi olayların televizyon dünyasında sıkça yaşanması ise pek garipsenmiyor. Bu nedenle yapılan çalışmanın bir çalıntıdan ziyade esinlenme olduğunu söylemek mümkün hale geliyor.

Peak Games Satıldı Haberine İlişkin Dikkat Çeken Detaylar

Peak Games satıldı haberleri ile birlikte halkın bilmesi gereken bazı ilgi çekici detaylar da bulunuyor. 10 maddeden oluşan bu başlıklar şirketin aslında ne kadar önemli olduğuna da dikkat çekiyor. Türkiye için bu denli önemli olan şirketin satışına dair yorumlar ise kitleler tarafından farklı yorumlanıyor. İşte Peak Games’in satışına ilişkin dikkat çeken detaylar;

  • Peak Games’in satışı ile birlikte şirketin tüm hisseleri 1,8 milyar dolar karşılığında ABD merkezli oyun devi Zynga’ya ait olacak.
  • Peak Games’in Zynga’ya satılmasının ardından şirketin yönetim kurulunda değişiklik yaşanmayacak.
  • 1,8 milyar dolar değerindeki satış ile birlikte Peak Games, 2018 yılında Alibaba tarafından 728 milyon dolara satın alınan Trendyolu satış fiyatı ile geride bırakacak.
  • Peak Games’in merkez ofisi ve istihdam sağladığı çalışanları İstanbul’da çalışmalarına devam edebilecek, bu sayede şirket işten çıkartma yapmaya gerek duymadan faaliyetlerine devam edebilecek.
  • Peak Games’in satış fiyatı 1,8 milyar dolarken şirket yalnızca Toy Blast oyunuyla çıktığı günden bu yana 1 milyar dolar kazanç elde etti.
  • Peak Games’in Nisan ayındaki toplam brüt kazancı 36 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.
  • 1,8 milyar dolar değerindeki satış işlemi ile birlikte yatırımcılar portföylerini tam 18 kat arttırmış oldu.
  • Peak Games’i önemli kılan detaylardan bir diğeri de şirketin Türkiye özelinde en çok vergi ödeyen ilk üç şirketten bir tanesi olması ve aynı zamanda yabancı bir girişimi satın alan ilk Türk şirketi olmasıydı.
  • Peak Games, geçtiğimiz yıl 41 televizyon kanalında aynı anda reklam oynatarak hem TV hem de dijital tarafta inanılmaz derecede büyük bir çalışmayla adını tüm Türkiye’ye duyurdu.
  • Türkiye’de 41 TV kanalında aynı anda etkileyici bir reklam filmi oynatan Peak Games, Ryan Reynolds’un başrolünde oynadığı bir reklam filmini de ABD’de yayınlamıştı.

Peak Games’in bu devasa satışı ülke gündeminde yoğun ilgi görürken şirketin bundan sonra faaliyetlerinde devam edecek olması da büyük bir avantaj olarak değerlendirildi. Şirket kurucularının bundan sonraki süreçte hedefi daha fazla gelir elde etmek olurken şirketin ilerleyen dönemde nasıl bir başarıya imza atacağı ise merak konusu. Peki siz şirketin bu satışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir