Kapat
Yeni Renault Clio 2020 İncelemesi Fiyat Listesi ve Özellikleri
Otomotiv 0

Yeni Renault Clio 2020 İncelemesi Fiyat Listesi ve Özellikleri

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Renault, pazardaki en güçlü modellerinden Clio’nun makyajlanan yeni kasasını tanıttı. Trafikte sıkça karşımıza çıkan, Türkiye’nin en çok satılan otomobillerinin başında gelen ve tüm bunları istatistikler ile de destekleyen Clio, şimdi daha yeni tasarımı ile pazardaki yerini aldı. Biz de yeni Renault Clio 2020 incelememiz ile bu otomobilin teknolojik özelliklerini ele aldık ve fiyatını değerlendirdik.

Türkiye’deki otomobil piyasasının herkes tarafından bilindiği üzere son derece yüksek olması Clio ve benzeri daha uygun fiyatlı otomobillerin öne çıkmasını sağlıyor. Yeni bir araç satın almak isteyen kişiler sıfır ya da ikinci elde Clio’yu tercih ederken uygun maliyetler ve geniş servis ağı gibi avantajlar da bu durumu destekliyor. Türkiye’nin en çok satan otomobillerinden Clio, 2020 yılı itibariyle gerçekleştirdiği tasarım değişikliği ile birlikte daha güçlü bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Yeni Renault Clio 2020 İncelemesi

Dış Tasarım

Bu yıl itibariyle pek çok noktada çeşitli yeniliklere ev sahipliği yapan Clio, ilk olarak Ocak ayında satışa sunulmuş ve her zaman olduğu gibi bu yıl da yüksek satış rakamlarına ev sahipliği yapmıştı. Tasarım tarafında da çeşitli iyileştirmelerin yapıldığı yeni Clio modelinde eski nesle kıyasla çok büyük farklar bulunmasa da far grubu, panjur ve tampon gibi ayrıntıların güncellendiği görülebiliyor. 5. Nesil Clio ile birlikte far grubu tamamen LED teknolojisi ile donatılırken bu durum gece sürüşlerindeki görüş performansına da büyük katkı sağlıyor. Renault, bu modelin panjuruna küçük bir dokunuşta bulunurken tampon tasarımının da değiştiği fark ediliyor. Yine yeni nesil Clio ile birlikte üst pakette sunulan jantların da elden geçirildiğini belirtmekte fayda var.

Ön tarafta yapılan bir diğer küçük değişiklik ise eski nesilde kaputun üzerinde yer alan sileceklerin yeni Clio ile birlikte kaputun altına alınması oluyor. Her ne kadar büyük dikkat çekmese de bu yeniliğin tasarım noktasında yapılan başarılı bir iyileştirme olduğunu söylemek mümkün. Dış tasarımda bunların haricinde pek bir yenilik bulunmazken tek kapılı görünümün vermek adına arka kapıların açma kolları yine eski yerini koruyor. Dört kapılı olarak sunulan Clio modelinin güncellenen ön yüzü ile birlikte daha iyi durduğunu da söyleyelim.

Renault Clio İç Tasarımı

Aracın içerisine geçtiğimizde ise yapılan en belirgin değişikliklerin burada olduğunu görmek pek zor olmuyor. Eski nesle kıyasla çok daha sportif bir iç mekana sahip olan otomobilin içerisinde daha canlı bir hava hakimken küçük direksiyon, dokunmatik ekran ve krom detaylar görsel olarak daha iyi bir sonuç sunuyor. Havalandırma ızgaraları gibi pek çok noktada dokunuşların yapıldığı Clio modelinde iç hacim sedan otomobillere kıyasla az olsa da yeterli seviyede kalmayı başarıyor. Bagaj hacmini merak edenler içinse benzinli modellerde 391 litre olarak belirtilen bagaj hacmi, dizel modellerde 360 litreye düşüyor.

Renault Clio Teknolojik Özellikleri

EasyLink Multimedya Ekranı     

Yeni Clio her ne kadar B segmentinde uygun fiyatlı bir model olarak karşımıza çıksa da teknolojik özellikleri ile günümüz otomobillerinde olması gereken pek çok özelliği sunmayı başarıyor. Her otomobilde olduğu gibi Clio modelinde de en çok dikkat çeken detaylardan bir tanesi ekran oluyor. 7 inç büyüklüğündeki EasyLink multimedya ekranı yüksek çözünürlüğü ile kalitesiz bir intiba bırakmıyor. Sürüş modlarının, ambiyans ışığının ve Apple Carplay teknolojisinin yönetilebildiği ekran, tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyor. Daha büyük ekran deneyimi yaşamak isteyen kişiler ise ekstra ücret karşılığında 9,3 inç büyüklüğündeki multimedya ekranına sahip olabiliyor.

Kablosuz Şarj Teknolojisi

Günümüzde pek çok akıllı telefonun sahip olduğu kablosuz şarj teknolojisi ile birlikte kabloya ihtiyaç duymadan telefonlarımızı şarj etmek mümkün oluyor. Yeni Clio ile birlikte de opsiyonel olarak satın alabileceğiniz kablosuz şarj özelliği sayesinde telefonunuzu herhangi bir kablo karmaşası ile karşı karşıya kalmadan şarj edebiliyorsunuz. Renault’un bu gibi önemli bir özelliği ücretli olarak sunması her ne kadar bir dezavantaj olsa da Clio’nun ülkemizde uygun fiyatlı bir model olması bu durumu açıklıyor.

Güvenlik

Bir otomobildeki en önemli konulardan olan güvenlik, Clio’da da yeterli seviyede karşımıza çıkıyor. Çarpışma testlerinden başarıyla geçen otomobilin güvenlik noktasındaki teknolojik özellikleri de oldukça iyi görünüyor. Yeni otomobillerde bulunan pek çok özellik Clio’da da karşımıza çıkarken bu aracın B segmentinde yer aldığını unutmamak gerekiyor.

  • Acil fren destek sistemi (AFU)
  • Yokuş kalkış desteği
  • Hız ayar ve sınırlayıcı
  • Elektrokrom dikiz aynası
  • Otomatik farlar

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir