Kapat
Gündem 0

Cam Filmi Yasağı Kalktı! Cam Filmi Yasak mı?

Ülkemizde büyük soru haline gelen bu konuya kesinlik getirilerek yeni bir karar alındı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘ nın düzenlendiği bir toplantı sonrası alınan yeni kararda Trafik Yönetmeliği‘ nin 14. Maddesinde yapılması planlanan değişiklikler tasarı haline getirildi.

Sunulan tasarımın gerçekleşmesi sonucunda sürücüler, arkalarında kalan camlara film yapabilecekler. Uygulanacak olan cam filminin ışık geçirgenliği %70’ in altında olacağı vurgulandı. Bunun haricinde yolcu taşıma araçlarının acil çıkış camlarına da film uygulanabileceği söylendi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na önerilen tasarıda şu ifadelere yer verildi: “Araçların ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamaz. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilir.’’

Bu yasağa uymayan sürücülere 427 TL para cezası verilecek. Bu cezanın kesildiği araç sayısı ortalama 5 milyon. Cam filmi söktürmenin maliyeti ise 150 TL‘ den başlıyor. Camlarında R43 olan araçların ceza kapsamı dışında kaldığı uygulama ile ilgili Otomotiv Bakım Dernekleri Başkanı Serdar Bakırtaş, “Şu anda tüm tonları yasak. Cam filmi güneş gözlüğü gibidir. Bir çok faydası vardır sağlığa. Koyu tona biz de karşıyız. Ama açık ve orta ton için düzenlenmesi gerekiyor. Bir an önce tekrar değerlendirmesi gerektiği görüşündeyiz” demişti.

Şenol Dly {Dly Şenol}

Üniversite mezunu bir çok web sitesi ve Aslantek’ in kurucusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir