Kapat
Android Güncellemeleri Neden Gecikiyor? Mühendisler Açıkladı!
Haberler 0

Android Güncellemeleri Neden Gecikiyor? Mühendisler Açıkladı!

Popüler sosyal medya platformlarından Reddit’te açıklama yapan Android mühendisleri Android güncellemeleri neden gecikiyor sorusunun cevabını açıkladı. Sosyal medya platformunda düzenlenen bir etkinlik kapsamında konuşan mühendisler kullanıcıların sorularını yanıtlarken, yöneltilen sorulardan bir tanesi de güncellemeler ile ilgiliydi. Bu konu hakkında da açıklama yapan mühendisin yorumu o kadar uzun oldu ki tek mesaja sığmadı.

Bir Reddit kullanıcısının Android mühendisine yönelttiği soru ise son derece basitti, Android güncellemeleri neden gecikiyor? Android cihaz üreticilerinin düzenli olarak güncelleme sunmasının önündeki engel nedir, bu sorun nasıl çözülür?

Android Güncellemeleri Neden Gecikiyor?

Sosyal medya kullanıcısının sorusunu cevaplayan Android mühendisleri, yine Reddit üzerinde verdiği 10 bin karakterden oluşan cevapla kafalardaki tüm soru işaretlerini giderdi. Düzenlenen bir bana herhangi bir şey sor etkinliğinde açıklama yapan mühendislerin soruya cevapları ise doğrudan maliyet oldu. Düzenli olarak güncellemenin kullanıcılara sunulmamasının sebebini tek bir sebebe, maliyete bağlayan mühendislerin cevabı ise şaşırttı.

Elbette 10 bin karakterden oluşan mesaj yalnızca bunu açıklamazken mühendislerin verdiği bilgi üreticilerin maliyetlerini arttıran sebeplerin Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu ve özelleştirmeye müsait olmasıydı. Android mühendisleri tarafından saf haliyle çıkan işletim sistemi markalara ulaştığında özelleştirilmeye ve kendilerine uygun hale getirilmeye muhtaç olduğundan bu durum güncellemelerin önüne geçiyor ve kullanıcılar yeni sürümden yararlanamıyorlardı.

Android’in en çok tercih edilen işletim sistemlerinden bir tanesi olması büyük bir ekosistemi de beraberinde getiriyordu. Maliyetleri arttıran en önemli hususlardan bir tanesi bu olurken diğer bir taraftan belirli sayıda şirketin lansmana katılması gibi durumlar da bu hale tetikleyen unsurlar arasında yer alıyordu. Kullanıcıların bugüne kadar merak ettiği en önemli sorulardan bir tanesi olan güncellemelerin hızlı bir şekilde sunulmamasının  bu açıklama ile son bulmuş oldu.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir