Kapat
40 Gbps Veri Aktarımı Yapabilen Thunderbolt 3 Pro Satışa Sunuldu!
Haberler 0

40 Gbps Veri Aktarımı Yapabilen Thunderbolt 3 Pro Satışa Sunuldu!

Dünyanın en önemli teknoloji firmalarından bir tanesi olan Apple’ın 40 Gbps veri aktarımı yapabilen kablosu Thunderbolt 3 Pro satışa sunuldu. Apple Türkiye tarafından ‘yok artık’ dedirten fiyatı ile sessiz sedasız vitrinde yerini alan kablonun tasarımı ve özellikleri ise herkesi etkilemeyi başardı. Örgülü yapıdaki şık tasarıma sahip olan Thunderbolt 3 Pro’nun en dikkat çekici tarafı ise uyumlu cihazlar ile birlikte 40 Gbps’ye varan hızda veri aktarımı yapabilmesi oldu.

Yüksek hızda veri aktarımı yapabilmek için tasarlanan ve profesyonel kişilere hitap eden kablonun isimlendirilmesinde Thunderbolt 3 Pro adı tercih edilirken kablonun uzunluğu ise 2 metre olarak belirlendi. Örgülü yapıdaki şık tasarımı ile yüksek hızların yanı sıra estetik bir görünüm sunmayı da başaran kablonun yüksek dayanıklı olması için özel ilgi gösterildi. DisplayPort destekli ve USB 3.1 Gen 2 uyumlu olan kablonun normal koşullarda hızı 10 Gbps’ye ulaşırken, uyumlu cihazlarla yapılan testlerde bu hızın 4 kat artarak 40 Gbps’ye kadar çıktığı kaydedildi.

Thunderbolt Arabirimi Nedir?

Teknoloji dünyasını ilgi ile çok yakından takip etmeyen birçok kişinin aşina olmadığı, hatta bugüne kadar adını dahi duymadığı Thunderbolt arabirimi merak konusu olabiliyor. Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Apple ve Intel tarafından geliştirilen bu bağlantı teknolojisi aktif olarak bilgisayarlar ile çevre birimleri arasındaki bağlantının sağlanmasında tercih ediliyor. PCI Express ve DisplayPort gibi arabirimleri tek bir noktada birleştirme felsefisinin bir ürünü olan Apple’ın Thunderbolt arabirimi yüksek hızda veri aktarımı imkânı zamandan tasarruf etmeyi sağlayarak profesyonel kişilerin de yoğun ilgisini çekiyor. Thunderbolt arabiriminde fiber optik kabloların aksine bakır kabloların kullanılması maliyetin düşürülmesinde büyük rol oynasa da Thunderbolt 3 Pro ürünü ile birlikte bu durum artık eskisi gibi olmayacak gibi görünüyor.

‘Yok Artık’ Dedirten Fiyatı ile Thunderbolt 3 Pro Satışa Sunuldu!

Diğer pek çok ürününde olduğu gibi Thunderbolt 3 Pro’da da şık tasarımı ve yüksek teknik özellikleri buluşturan Apple’ın bu üründe de fiyat noktası pek çok kişinin tepkisini toplamayı başarıyor. Profesyonel kişilere yönelik bir ürün olması nedeniyle ürünün hitap ettiği kitlenin dikkatini çekmeyi başaran Thunderbolt 3 Pro modeline olan ilgi yoğun olsa da 1000 TL’yi aşan fiyat etiketi pek çok kişinin tepkisini çekiyor. Mac ve iPad ürünlerini bir kaynağa bağlamak için tercih edebileceğiniz bu ürünü yurtdışında satın almak için ödemeniz gereken tutar 129 dolar oluyor. Bu ürünü Türkiye’de satın almak isteyen kişilerinse 1.229 TL’yi gözden çıkartması gerekiyor.

Apple, diğer birçok üründe olduğu gibi Thunderbolt alanında da ilk defa bir ürün satışa sunmuyor. Daha önce Belkin Thunderbolt 3 modelini 595 TL’den, 80 santimetre Thunderbolt 3 kabloyu ise 299 TL’den satışa sunan markanın yeni modelinde sunmuş olduğu özellikler fiyatı arttıran en önemli unsurlardan bir tanesi oluyor. Önceki modellerde sunulmayan örgülü kablo yapısı ve DisplayPort veya USB 3.1 Gen 2 desteği Thunderbolt 3 Pro’nun en önemli özellikleri arasında yer alıyor.

Profesyonel kişilerin tercih ettiği ve yüksek boyutlu dosyaların aktarımında kullanılan bu kablonun amacı onlarca, hatta yüzlerce GB boyutundaki devasa verilerin hızlı bir şekilde aktarılması olduğunu da hatırlatalım. Zira görevini son derece başarılı bir şekilde yerine getiren bu veri aktarım kablosunun son derece şık göründüğü ve etkileyici bir veri aktarım hızı sunduğu da bir gerçek. Ancak her zamanki gibi Apple yine fiyat konusunda olumsuz da olsa gündeme gelmeyi başarmış gibi görünüyor.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir