Kapat
Haberler 0

Google’dan Türkiye’ye; Arama sonuçlarından alışveriş reklamları kaldırılıyor!

Google’dan Türkiye’ye; Arama sonuçlarından alışveriş reklamları kaldırılıyor! İnternet’in sahibi konumunda bulunan arama motoru Google, bugün yaptığı rekabet kurulu toplantısında bir çok karar aldı ve bu kararlardan bir tanesi Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Google; aldığı bu karar ile birlikte, Türkiye’den yapılan aramalarda üst kısımda çıkan, satıcıların Adwords aracılığı ile verdiği reklamları kaldırdığını açıldı. 

Google’dan Türkiye’ye; Arama sonuçlarından alışveriş reklamları kaldırılıyor!

Google tarafından yapılan resmi açıklama ise şöyle; Bu senenin başında, Rekabet Kurumu, Google Inc.’in alışveriş imkânı sağlayan üreticilere eşit davranması gerektiği yönünde bir aksiyon aldı. Dolayısıyla reklamlar şu anda pasif durumda. İleri zamanlarda ne olacağını bilemiyoruz. Alışveriş reklamları yapısı itibari ile Avrupa’da 3 yıldır başarıyla uygulanıyor. Reklamların kısıtlanması kabul edilebilir değil. Bu sebeple, faaliyetimizi yasal çerçevede sürdürebilmek adına, çeşitli görüşmeler yapacağız ve konunun takipçisi olacağız.

Google, bugün aldığı karar ile bu reklamları kaldırmış olsa bile, ileride ne olacağı belli değil. Reklamların tekrar yayına alınması konusunda bir aksiyon alabilirler. 

Alışveriş reklamlarının kaldırılması, Türkiye’de Google arama motoru kullanıcıları tarafından yadırgandı. Aranılan ürünün hangi sitede stokta bulunduğu, hangi sitede ucuz olduğu ve hangi sitede en çok yorum aldığı gibi detaylar veren alışveriş reklamlarının kaldırılması, satıcı ve reklam verenler tarafından da hoş karşılanmadı. 

Google; bu kararın alınmasının kolay olmadığını, tüketici, satıcı ve reklam verenler tarafından daha düşük bir kullanım deneyimine yol açacağını belirten bir açıklama daha yaptı. Yaz ayları, Türkiye’de alışverişin en yoğun olduğu aylardan biri olması sebebiyle, tüm taraflar maddi zorluklar ile karşılaşacak ile gözüküyor. Tüketiciler, alışveriş reklamlarının kaldırılmasına rağmen, Google’dan vazgeçecek gibi görünmüyor ama reklam veren ve satıcılar için durum değişkenlik gösterebilir ve alternatif arama motorlarına yönelebilirler. Firma, rekabet kurumu ile görüşüp, bu kararın yanlış olduğunu ve reklamların tekrar yayına sokulması için gerekli görüşmeler yapacağının da altını çizdi.

Google, alışveriş reklam kısıtlamalarının bir şekilde çözüme kavuşturulacağından emin konuşsa bile, uzmanlar bu sorunun giderilmesi için aylarca beklemek gerektiğine dair açıklamalar yapıyor.

Kullanıcılar En Uygun Fiyatlı ve Popüler Ürüne Nasıl Ulaşacak? 

E-ticaret sektöründe yer alan vazgeçilmez unsur, müşteridir. Her müşterinin belirli bir alışveriş periyodu, tercih ettiği e-ticaret sitesi ve bütçesi mevcuttur. Bu sebepten alışveriş yaparken birden fazla siteyi tercih etmeyen kullanıcılar için değişen çok bir şey yok. Yine her zamanki sitelere giriş sağlayıp, filtreler kısmından dilemiş olduğu özellik ve fiyat skalasındaki ürünü bulabilecektir. Bir diğer müşteri tipi ise, nerede ucuz ise oradan alışveriş yaparımcılar. Alışveriş reklamlarının tamamen kaldırılması, en çok bu topluluğa ait kullanıcılar için üzücü oldu. Bir ürün adını yazınca size en uygun fiyatı gösteren Google, artık göstermiyor. Bu nedenle kullanıcıların her siteye tek tek girip, ilgili ürünün hangisinde daha ucuz olup olmadığına karar vermesi gerekiyor.

Satıcılar Alışveriş Reklamlarının Kısıtlanmasına Ne Diyor?

Görüştüğümüz reklam veren ve satış yapan e-ticaret girişimleri, ilk günden gelirlerinin %50’sine yakınını kaybettiklerini söylüyor. AdWords reklam ağı ile re-marketing yöntemi kullanarak reklamlarını yayınlayan firma ve şahıslar, alışveriş reklam yasağı devam ettiği müddetçe, özverili ve kaliteli hizmet sunamayacakları düşüncesine sahipler. 

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir