Kapat
Horn Etkisi Nedir Satışları Azaltan Bu Etki Nasıl Durdurulur?
İnternet 0

Horn Etkisi Nedir Satışları Azaltan Bu Etki Nasıl Durdurulur?

Konu satış ve pazarlama olduğunda kullanıcıları iyi analiz etmek ve satışa yönlendirmek de en önemli konulardan bir tanesi oluyor. Her işletme sahibinin büyük önem verdiği pazarlamanın kullanıcı nezdinde olumlu yönetilmesi de kârlılık için büyük önem arz ediyor. Satışları azaltan ve işletmenizin bir felakete sürüklenmesine neden olabilecek Horn Etkisi ise adeta sizin düşmanınız olarak karşınıza çıkıyor. İşte satış ve pazarlamada dikkat edilmesi gereken Horn Etkisi nedir, satışları azaltan bu etki nasıl durdurulur cevabı bu yazımızda.

Horn Etkisi Nedir?

İşletmenizin önlenemez bir felakete sürüklenmesi ve yolun sonunda acı bir iflas ile karşılaşmasına sebep olabilecek Horn Etkisi, yaşanan bir veya birden fazla olumsuz olaydan çevrenin kişiye, kişinin ise kendisine, işletmeye veya da yetkililere güvenmemesi olarak açıklanıyor. Horn Etkisinin yan etkisi ise kişinin olumsuz olaylar karşısında olumlu özellikleri görememesi ya da kabul etmemesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum iş hayatında olduğu gibi eğitim gibi hayatımızın farklı noktalarında da geçerli olabiliyor.

Horn Etkisini eğitim alanında bir örnekle açıklamak gerekirse, en arka sırada oturan, ödevlerini yapmayan okula geç kalan ve çevresindeki kişilerle sık sık tartışma yaşayan bir kişi kendisini tanıyan kişileri bu etki altına almış olabilir. Bu durum çevresindeki kişiler için geçerli olabilirken kişinin kendisi için de etkili olabilir, örneği kendi kendine Horn Etkisi altına girmiş bir kişi aslında oldukça kolay bir şekilde üstesinden gelebileceği bir konuya önyargı ile yaklaşabilir, yine bu etkinin yan etkileri olarak kendisinin iyi ve başarılı yönlerini göremeyebilir.

İşletmeniz Çoktan Horn Etkisi Altına Girmiş Olabilir Mi?

Satış ve pazarlamanın her işletme gibi büyük önem taşıdığı markanızda satışlarınızı olumsuz etkileyebilecek Horn Etkisinin meydana gelmiş olabileceğini hiç düşündünüz mü? Benim başıma gelmez demeyin! Kargo personelinin hareketinden yayınlamış olduğunuz reklamlarla kadar pek çok noktada siz de Horn Etkisine davetiye çıkartmış olabilirsiniz. Son dönemde yayınladığınız reklamlar eskisi kadar etkileşim almıyorsa, satışlarınızda gözle görülür düşüşler yaşandıysa siz de bu etkinin kurbanı olmuş olabilirsiniz.

Peki bunu nasıl anlar ve sorunun kaynağına inerek Horn Etkisinden kurtulabilir misiniz? Gelin bu sorunuzun cevabına daha yakından bakalım ve işletmenizi tekrar eski günlerine kavuşturmak için elimizden gelenin daha iyisini yapalım!

Markanızı Önemli Ölçüde Etkileyen Horn Etkisi Nedir? Neden Kaynaklanır?

Her işte olduğu gibi satışlarınızı azaltan Horn Etkisini de çözüme kavuşturmak için ilk önce sorunun neyden kaynaklandığını tespit edin, bunun içinse detaylı bir araştırma yapın. Horn Etkisini araştırmaya başlamadan önce bu durumu iki ayrı başlık altında incelemeyi unutmayın. Bu araştırma süreçlerinden ilkini şirketiniz içerisinde gerçekleştirirken diğer bir süreci ise şirket dışında, potansiyel müşteri kitleniz üzerinde incelemeniz gerekmektedir.

İnceleme başlıklarından ilki olan şirket içerisindeki Horn Etkisi, personellerinizin yöneticilere karşı olan bakış açılarından kaynaklanmaktadır. Buna sebep olan faktörlerin başında ise işletmelerde personellere karşı yapılan yanlış davranışlar gelmektedir. Elbette personelleriniz üzerinde etki gösteren bu durum yalnızca yöneticilerin hal ve hareketlerinden kaynaklanmamakta, kişisel kompleksler de bu duruma neden olabilmektedir. Ancak neden ne olursa olsun personellerinizin üzerindeki bu sorunun en kısa sürede çözüme ulaştırılması gerekmektedir.

Horn Etkisinin personelleriniz üzerinde etki gösterdiğine emin olduğunuzda araştırmanızı derinleştirmeli ve detaylı bir sürecin içerisine girmelisiniz. Araştırmalar personel üzerinde meydana gelen etkilerin aşağılık kompleksinden kaynaklandığını söylemekte, iş yoğunluğunun, ağır işlerin ve yöneticilerin acımasız eleştirilerinin buna neden olduğunu ifade etmektedir. Bu gibi durumların sık yaşandığı işletmelerde personeller kendisine verilen işlerin doğru olarak yapılamayacağını düşünerek mahcubiyet içerisine girmekte, yani Horn Etkisinin ilk adımını oluşturmaktadırlar. Uzun süredir devam eden bu etki adeta bir virüs gibi yayılmakta ve tek bir personel özelinde kalmayarak tüm ofise yayılabilmektedir. İşte bu gibi felaket senaryolarında iş akışınız yavaşlayabilir, profesyonel olmaz ya da tamamlanamaz. Hal böyle olunca işletmeniz de eski başarısını maalesef sürdüremez.

Personel Üzerinde Meydana Gelen Horn Etkisi Nasıl Tespit Edilir?

  1. İşletmenizin işleyişi hakkında tam bilgi sahibi değilseniz tüm süreci araştırarak ve öğrenerek işe başlayabilirsiniz.
  2. Şirketinizin yönetici pozisyonundaki kişiler ile bağlantı kurarak personellere nasıl davrandıklarını sorabilir ya da onları yasal çerçevede izleyebilirsiniz.
  3. Üretim yapan ve üretim bantlarına sahip bir işletmeyseniz üretimin hangi birimde yavaşladığını araştırarak Horn Etkisinin harekete geçtiği kitleleri tespit edebilirsiniz.
  4. Hattın yavaşladığını tespit ettiğiniz noktalarda o birimde çalışan personeller ile Horn Etkisinin ortaya çıkıp çıkmadığından emin olmak için onlarla sohbet edebilir ya da yine yasal çerçevede onları izlemeye devam edebilirsiniz.
  5. Horn Etkisi altına giren kişileri tespit ettiğinizde kendinize bir yol haritası belirlemeli ve bu etkiyi ortadan kaldırmak için polislerin de sıkça kullandığı çember daraltma tekniği olarak da bilinen Proaktif Yönetim çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Personel Üzerinde Meydana Gelen Horn Etkisi Nasıl Çözülür?

  1. İlk olarak Horn Etkisi altına girmiş olan personelinizin üretim hattını hangi aşamada yavaşlattığını gözlemlemelisiniz.
  2. Personelinizde mensup olduğu işi hak etmediği, layıkıyla yerine getiremediği, zamanında yetiştiremediği gibi düşüncelerden bir tanesi hakimse bunlardan hangisinin etkisini gösterdiğini tespit etmelisiniz.
  3. Tespit ve incelemelerinizi yaptıktan sonra personelinizle tek seferde etkili bir görüşme gerçekleştirmeli, işini en iyi şekilde yapabileceği konusunda ona motive edici yorumlarda bulunmalı ve bu etkinin ortadan kalkması için gerekli aksiyonları almalısınız.
  4. Görüşmenin sonrasında etkinin daha hızlı kaybolması için sık sık motive edici aksiyonlarda bulunmalı ve personelinizle ilgilenmelisiniz.

Bu süreci doğru bir şekilde uyguladığınızda personeliniz üzerinde oluşan Horn Etkisi bir süre sonra ortadan kaybolacak, çalışanlarınız tekrar eski motivasyonu ile çalışmalarına devam edeceklerdir. Peki ya bu etki potansiyel müşterileriniz üzerinde oluşmuşsa?

Potansiyel Müşteri Kitlesinin Horn Etkisine Kapılması Durumu

Markanızı önemli ölçüde etkileyen Horn Etkisinin sebebini araştırmada ikinci başlık olan potansiyel müşteri kitlesinin Horn Etkisine kapılması durumunda yapılması gerekenler de farklılık göstermektedir. Sosyal medyanın yaygınlaşması ile etkisini arttıran bu durum işletmeler için son derece önem arz etmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda kapalı ürününün içerisinden çivi ve daha sonra ise inşaat teli çıkan bir içecek firmasının yaşattığı olay geniş yankı uyandırdı. Olması gerektiği gibi büyük bir sorun haline gelen ve iyi yönetilemeyen kriz markaya büyük bir başarısızlık olarak dönüş yaptı. Yaşanan olayın ardından yüzbinlerce insan ilgili içecek firmasının ürünlerini tercih etmezken potansiyel müşteriler üzerinde Horn Etkisi meydana gelmiş oldu.

Bu her ne kadar uç bir örnek olsa da potansiyel müşteriler üzerindeki Horn Etkisini en iyi şekilde açıklayan olaylardan bir tanesi oldu. Elbette Horn Etkisinin meydana gelmesi için bu kadar ekstrem hataların meydana gelmesi de gerekli değildi, daha basit hatalar da bu gibi sorunlara yol açabilirken her iki durumda da en çok zarar görenlerden bir tanesi işletmeler oldu. Üstelik bu hatalar yalnızca sizden kaynaklanan sebeplerden de oluşmamış olabilir, sipariş yanlış adrese kargolanabilir vs.

Bu durumun önüne geçmek içinse en iyi yollardan bir tanesi o mu yoksa bu mu tekniğidir. Bir kişiye çay mı kahve mi yoksa soda mı diye üç farklı seçenek sunarsanız karar vermekte zorlanacak ve çoğu durumda fikrini birkaç kez değiştirecektir. Ancak iki farklı seçenek sunmak kişinin tercihini büyük oranda istediğiniz taraftan yana kullanmasına sebebiyet verecek ve bu gibi durumları ortadan kaldıracak etkili bir hamle olacaktır. Müşterilerinizi memnun etmenin diğer bir sırrı ise sipariş paketlerinin içerisine küçük hediyeler ya da notlar bırakmaktır, bu durumda siparişin müşteriye ulaşmasında aksaklıklar yaşansa da bu sürpriz hataları telafi etmede son derece etkili olacaktır.

İşte Horn Etkisi nedir, satışları azaltan bu etki nasıl durdurulur sorusunun cevabı bu kadardı! Siz de işletmenizde meydana gelen Horn Etkisini nasıl çözüme kavuşturduğunuzu yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir