Kapat
Hangi iPhone 11 Depolama Seçeneği Alınmalı?
iOS 0

Hangi iPhone 11 Depolama Seçeneği Alınmalı?

Dünyanın en ünlü akıllı telefon üreticilerinden -hatta belki de en ünlüsü- Apple, kullanıcılarla buluşturmuş olduğu en güncel amiral gemisi modeli iPhone 11’de 64GB, 128GB ve 256GB olmak üzere üç farklı depolama seçeneğini de beraberinde sundu. Kullanıcıların özgürce seçim yapabileceği depolama alanı noktasında iPhone 11 Pro ve Pro Max modellerinde ise 64GB, 256GB ve 512GB seçeneklerine yer verildi. Hal böyle olunca her zaman olduğu gibi iPhone 11’de de en uygun fiyatlı seçenek 64GB oldu, peki ya yeterli mi? İşte hangi iPhone 11 depolama seçeneği alınmalı sorusunun cevabı!

Hangi akıllı telefonu satın alırsanız alın kutudan ilk çıktığında tercih etmiş olduğunuz depolama alanının tamamını size kullanılabilir halde sunmaz. Bunun nedeni işletim sisteminin ve yüklü olarak gelen uygulamaların cihazınızda belirli bir yeri işgal etmesidir. Bu nedenle 64GB depolama alanına sahip bir iPhone 11 satın aldığınızda özgürce kullanabileceğiniz alan sadece 56,5GB’dir. Geriye kalan 7,50GB işletim sistemi ve yüklü uygulamalar için ayrılmıştır. Bu durum iPhone 11 Pro ve Pro Max de dahil olmak üzere tüm telefonlar için aynıdır. Kullanılabilir alan ise modelden modele farklılık gösterebilir.

Bu nedenle bulut depolama ile sürekli olarak uğraşmak istemiyor ve verilerinizi özgürce akıllı telefonunuzda depolamak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler vardır, doğru depolama seçeneğini tercih etmek.

Hangi iPhone 11 Depolama Seçeneği Alınmalı?

Uygulamalar ve Oyunlar

64GB depolama seçeneği her kullanıcı için olmasa da çoğu son kullanıcı için günün sonunda yeterli bir depolama alanı sunar. Ancak bunun için bir son kullanıcıdan fazlası olup olmadığınızı bilmeniz ve buna göre bir seçim yapmanız gerekir. Eğer sosyal medyada gezen, video izleyen, çok fotoğraf çekmeyen ya da çektiğiniz fotoğrafları bulut depolama servislerinde saklayan biriyseniz evet 64GB sizin için doğru seçim. Yine de gelin sosyal medya uygulamaları ne kadar alan kaplıyor daha yakından bakalım.

Depolama alanınızı ne kadar aktif kullanacağınıza popüler uygulamalar ve oyunlar üzerinden daha detaylı bakalım, zira binlerce TL ödeyerek satın aldığımız yeni iPhone’umuzda depolama alanı doluyor uyarısı görmek istemeyiz değil mi? İşte sizin için birkaç uygulamanın telefonunuzdaki varlıkları! E-posta servisi Gmail 285MB, navigasyon uygulaması Google Haritalar 202MB, dizi ve film izleme platformu Netflix 165MB, Google Takvim 151MB, popüler sosyal medya platformu Instagram 190MB, haberleşme uygulamaları Skype 119MB, Discord ise 91 MB.

Genel olarak bir son kullanıcının telefonunda bulunan ve sıkça kullanılan bu uygulamaların toplamı 1,27GB depolama alanı kullanırken muhtemelen uygulama marketinde bulunan tüm sosyal medya uygulamalarını indirseniz de iPhone’unuzun depolama alanını dolduramayacağınızın haberini vermek isteriz. Bir diğer değerlendirme kriterimiz ise çokça oyun oynayanları ilgilendiriyor, işte en popüler oyunların kullandığı depolama alanları. Konu oyunlara geldiğinde ise Call of Duty: Mobile yaklaşık 2,64GB, PUBG Mobile 2,43GB, Grand Theft Auto: San Andreas 2,1GB ve Max Payne Mobile ise 1,8GB depolama alanı kullanıyor. Oyunların toplamına baktığımızda 9GB’a yakın, tüm depolama alanına baktığımızda ise henüz 10,27GB yani neredeyse 10’da 1’lik bir kısmın dolduğunu görüyoruz.

Fotoğraf ve Videolar

Bir akıllı telefonun depolama alanını doldurmada size en yardımcı olacak faktörlerin başında kuşkusuz videolar gelir. Bir iPhone kutudan 1080P HD çözünürlükte ve 30FPS kare hızında videolar çekmek için ayarlanmış olarak çıkar. Kullanıcı bu seçenekleri belirli bir oranda değiştirebilse de biz hesaplamalarımızı varsayılan değerler üzerinden yapmaya devam edelim. Bu durumda 1080P çözünürlüğünde ve 60FPS çözünürlüğünde videolar çekmek istediğinizde kaydettiğiniz videonun her dakikası yaklaşık 60MB’ye eşittir. Bu ayarlarda video çekerek telefonunuzun depolama alanını doldurmak için 15,5 saatlik klip kaydetmeniz gerekmektedir. Konu fotoğraflar olduğunda ise 64GB depolama alanına sahip bir iPhone’da bile on binlerce fotoğraf depolamanız mümkündür.

Günün Sonunda Hangi iPhone 11 Depolama Seçeneği Alınmalı?

Eğer siz de bir son kullanıcıysanız hangi iPhone 11 depolama seçeneği alınmalı sorusunun cevabı sizin için 64GB olabilir. Eğer kendinizi biraz şımartmak istiyorsanız 128GB ve 256GB depolama seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Ancak özellikle video prodüksiyon sektöründe çalışan ve iPhone ile sürekli olarak video çeken birisiyseniz mutlaka 512GB seçeneğini gözden geçirmelisiniz. Aksi takdirde sürekli olarak çekmiş olduğunuz videoları bilgisayara aktarmak zorunda kalabilirsiniz.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir