Kapat
IP TV Nedir? IP TV'ler Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
Teknoloji 0

IP TV Nedir? IP TV’ler Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Birçok televizyon kanalını içerisinde barındıran ve izleyicilerin beğenisine sunan IP TV’ler, gün geçtikçe daha fazla kişinin tercihi haline gelmeye devam ediyor. İşte günden güne büyüyen ve daha geniş kitlelere ulaşan IP TV Nedir? İşte IP TV’ler hakkında bilmeniz gerekenler!

IP TV Nedir?

IP TV Nedir? İnternet Protokolü Televizyonu anlamına gelen IP TV, adından da anlaşılabileceği üzere televizyon yayınlarının internet üzerinden ulaştırılmasını sağlamaktadır. Bu sistem içerisinde pek çok şifreli ve şifresi kanalı barındırmakta, seyircilerin istedikleri kanalı izlemelerine olanak sağlamaktadır. Amerika ve Avrupa’da 2000’li yılların başında kullanılmaya başlayan IP TV’ler Türkiye’ye ise Türk Telekom’un çalışmaları ile 2008 yılında giriş yapmıştır. Türkiye’de IP TV hizmetini ilk sunan firma Türk Telekom, firmanın bu hizmete verdiği isim ise pek çok kişinin de bildiği Tivibu’dur.

IP TV Nasıl Çalışır?

IP TV’nin çalışma mantığı adında gizlenmiştir, internet üzerinden uydu yayınlarını izleyebildiğiniz bu teknoloji aslında oldukça yenilikçidir. Ülkemizin önde gelen operatörleri Turkcell ve Türk Telekom da yine bu teknolojiye kendi hizmetleri ile ayak uydurmaktadır. IP TV’lerin tercih edilmelerindeki iki temel sebepten bir tanesi uygun fiyatı ve kullanılabilirlikleridir. Diğer bir tercih sebebi ise kanal çeşitliliğinin getirmiş olduğu avantajlardır. IP TV’nin çalışması ise klasik antenlerin aksine internet üzerinden sağlanmaktadır.

IP TV dünya genelinde günden güne gelişmeye devam ederken bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda nasıl bir değişime sahip olacağı ise bilinmiyor. Ancak yabancı araştırma şirketi Grand View Research’e göre IP TV’nin 5 yıl sonra yani 2025’de yıllık değerinin 117 milyar dolar olması bekleniyor. Elbette bu bir tahmin olsa da açıklanan miktarın oldukça ciddi bir değer olduğunun altını çizelim.

Ceren {Ceren}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir